Pažitka - bylinka
Zdroj: www.almanac.com
Pažitka - bylinka
Pažitka - zázrak

Pažitka, nenápadná a přesto významná bylinka, je nejen chutným doplňkem kulinářských specialit, ale i zajímavým prvkem v zahradním designu. Tato chladnomilná trvalka je nejlepší vysazovat brzy až v polovině jara, aby bylo možné sklízet její čerstvé výhonky již brzy v létě. Při výsadbě je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť pažitka má tendenci se rozšiřovat díky svým květům, které rozptylují semena. Naštěstí, pokud se pažitka nechtěně rozšíří do dalších částí zahrady, lze ji snadno vykopat a přemístit. Nejenže je pažitka skvělou doprovodnou rostlinou pro odražení škůdců, ale také dokáže pozitivně ovlivnit růst a zdraví svých sousedů v záhonu, jako jsou mrkev, celer, salát, hrášek a rajčata. V tomto článku se zaměříme na dva hlavní typy pažitky, které lze snadno pěstovat v domácích podmínkách, a podíváme se na jejich výsadbu, pěstování a sklizeň.

O pažitce

Pažitka je chladnomilná trvalka, kterou je nejlépe vysazovat brzy až v polovině jara, aby se sklízela brzy v létě.

Při výsadbě této bylinky buďte opatrní, protože pokud necháte květy plně rozvinout, ovládne vaši zahradu (květy rozptýlí semena). Pokud však tato rostlina nakonec přece jen obsadí jiné části vaší zahrady, lze ji snadno vykopat a přemístit.

Pažitka je také skvělou doprovodnou rostlinou, která odpuzuje škůdce. Je dobrým přítelem pro výsadbu s mrkví, celerem, salátem, hráškem a rajčaty.

Druhy pažitky k pěstování

Na domácích zahrádkách se běžně pěstují dva druhy pažitky: pažitka obecná (Allium schoenoprasum) a pažitka česneková (A. tuberosum):

Pažitka obecná se skládá z trsů malých, štíhlých cibulek, které vytvářejí tenké, trubkovité, modrozelené listy dosahující výšky 10 až 15 cm. Jedlé a aromatické květy mohou být v závislosti na odrůdě bílé, růžové, fialové nebo červené.

Česneková pažitka (nazývaná také čínská pažitka) vypadá podobně jako pažitka obecná, ale její listy jsou plošší, zelenější a dosahují výšky kolem 20 cm. Jak napovídá jejich název, jejich listy mají jemnou česnekovou chuť (cibulky jsou intenzivnější). Květy jsou bílé a jsou větší a méně hustě seskupené než květy pažitky obecné. Česneková pažitka není tak mrazuvzdorná jako pažitka obecná.

Výsadba

Pažitka roste nejlépe na plném slunci, snese však i lehký stín. Ideální půda by měla být vlhká, úrodná a dobře propustná. Před výsadbou do ní zapravte 4 až 6 cm dobře zkompostované organické hmoty. Kompost zapracujte do půdy do hloubky 6 až 8 cm.

Pažitka - bylinka
Zdroj: www.almanac.com

Kdy vysazovat pažitku?

Pažitka je považována za plodinu chladného období, což znamená, že nejlépe roste na jaře a na podzim. Při vyšších letních teplotách obvykle usíná, dokud opět nepřijde chladné počasí. Chcete-li mít v chladnějších oblastech náskok, založte semena pažitky v interiéru 6 až 8 týdnů před posledními jarními mrazy. (Podívejte se na místní termíny mrazů.) Přesazené rostliny musí před vysazením na zahradu dobře růst.

Venku vysévejte semena, jakmile je půda na jaře zpracovatelná. Jejich klíčení může trvat i několik týdnů, takže nepropadejte panice! Pro nejlepší klíčení a růst by se teplota půdy měla pohybovat mezi 15 a 21 °C.
Jakmile pomine hrozba mrazů, vysaďte přesazené rostliny ven.

Jak zasadit pažitku?

Semena pažitky vysévejte asi 5 cm od sebe a maximálně půl centimetru hluboko. Přikryjte je tenkou vrstvou zeminy. Jakmile se objeví sazenice, prořežte je tak, aby rostliny byly od sebe vzdáleny 10 až 10 cm ve všech směrech.

Pěstování pažitky

U plně vzrostlých rostlin je zapotřebí minimální péče. Přestože je pažitka odolná vůči suchu, je pro dosažení vysokých výnosů důležité ji po celou vegetační sezónu důsledně zalévat. Při zalévání půdu důkladně zvlhčujte. Malé cibulky pažitky rostou blízko povrchu půdy, proto používejte mulč, abyste zachovali vláhu a omezili výskyt plevele. Pro dobrou produkci přihnojte koncem jara nebo začátkem léta hnojivem s vysokým obsahem dusíku, pokud vaše půda ještě není bohatá na živiny.

Po odkvětu květin je odstraňte, aby se semena nerozšířila po celé zahradě. Nezapomeňte rostliny každé 3 až 4 roky na jaře rozdělit. Pažitka je mnohem produktivnější, pokud se pravidelně dělí. Rozdělte ji do trsů po nejméně 10 malých cibulkách a před sklizní nechte rozdělené rostliny několik týdnů růst.

Doporučené odrůdy

Česneková pažitka, která dodá jemnou česnekovou příchuť každému pokrmu.

Sklizeň pažitky

Listy pažitky začněte sklízet asi 30 dní po přesazení nebo 60 dní po výsevu. Při sklizni dbejte na to, abyste listy seřízli až k základu (do 1 až 2 cm od půdy). Během prvního roku sklízejte 3 až 4krát. V dalších letech rostliny seřezávejte každý měsíc. Rostlina pažitky vykvete koncem jara nebo začátkem léta.

Pažitka - zázrak
Zdroj: www.almanac.com

Jak skladovat pažitku?

Pažitku používejte čerstvou nebo zmrazenou (listy zmrazte ve vzduchotěsném sáčku). Sušená pažitka ztrácí svou chuť. Pažitku skladujte na chladném místě v uzavíratelné nádobě.

Shrnutím lze říci, že pažitka je nejen bylinkou hojně využívanou v pokrmech, ale také užitečným a snadno pěstovatelným doplňkem vaší zahrady. S jejími výraznými vlastnostmi – od odpudivého účinku na škůdce po využití v kuchyni – se pažitka stává ideální bylinkou jak pro začínající, tak pro zkušené zahrádkáře. Díky její nenáročnosti na pěstování a schopnosti adaptace na různé klimatické podmínky, máte možnost sklízet její čerstvé listy téměř po celý rok, čímž obohatíte nejen své pokrmy, ale i celkový vzhled a biodiverzitu vaší zahrady. Doufáme, že tento článek vás inspiroval k vyzkoušení této úžasné bylinky ve vaší kuchyni i zahradě.

Pažitka - bylinka
Pažitka - zázrak

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno