Červen je sice měsíc plný práce, ale každý zahrádkář již vrchovatě sklízí výpěstky, které od brzkého jara pěstoval, což je zajisté velkou odměnou a motivace pro další práci. Pojďte se s námi podívat, co vyžaduje ovocná a zeleninová zahrada v červnu.
Ovocná zahrada
- Nezapomeňte prosvětlit zahuštěné koruny broskvoní doplňkovým časně letním řezem.
- Postupně vylamovat nebo odřezávat tzv. vlky“, bujné letorosty, které vyrostly zejména na starším dřevě zmlazených stromů, a to především u přehoustlých korun.
- Zbylé delší letorosty, které jsou perspektivní pro další vývin koruny, vytvarovat do žádoucí polohy vyvazováním nebo rozpěrkami, popř. zavěšením malých závaží na letorosty.
- U mladých stromů a v řídkých korunách je třeba šetřit listovou plochu, která je nezbytná pro řádnou fotosyntézu rostlin.
- Odstranit nadbytečné, zvláště slabé a neduživé letorosty v keřových bobulovinách.
- Přihnojit ovocné dřeviny rychle působícími hnojivy. V chudších půdách se osvědčuje půdní závlaha vodou s rozpuštěnými jednosložkovými nebo kombinovanými hnojivy.
- Podle potřeby zavlažovat stromy a keře, raději méně často (1x za 14 dní), ale vydatněji.
- Nastýlkou půdy pod korunami vhodným materiálem (piliny, řezaná sláma, drcená kůra, štěpka po řezu dřevin atd.) v půdě dále udržovat potřebnou vlhkost.
- Tam, kde pod stromy není nastýlka, často půdu plečkovat nebo mělce okopávat, což zabrání růstu plevelů a sníží neproduktivní výpar.
- Co nejšetrněji sklízet dozrávající druhy měkkého ovoce, zvláště když se plody konzumují v čerstvém stavu nebo přepravují na delší vzdálenost.
Zeleninová zahrada
- Zavlažujeme, okopáváme, mulčujeme, plejeme, přihnojujeme tak nějak Ize shrnout nejběžnější červnové činnosti na záhonech se zeleninou.
- Pokud nám počasí nedovolilo, můžeme ještě na začátku června vysázet předpěstovanou sadbu teplomilné zeleniny, jako jsou rajčata, papriky či melouny. Je to také poslední možný termín pro přímý výsev okurek nakládaček, jestliže byly klíčící rostliny poškozené pozdními jarními mrazíky.
- Po sklizených kulturách by mělo následovat mělké zpracování půdy a okamžité osetí nebo osázení následnou plodinou. Vysévat můžeme červenou řepu, karotku, z listové zeleniny pak letní odrůdy hlávkového salátu, salát listový a také salátovou čekanku. Do poloviny června můžeme vysévat keříčkové fazole.
- Zálivka je nesmírně důležitým faktorem úspěšného pěstování zeleniny. Po přísušku může některá zelenina snáz vybíhat do květu nebo vytvářet více hořkých látek v listech. Voda pro zálivku by však měla mít přibližně teplotu prostředí. Nedoporučuje se zalévat přímo vodou ze studní nebo z vrtů, právě kvůli její nízké teplotě způsobující rostlinám šok, který může vést až k úhynu, obzvlášť pak u teplomilné zeleniny.
- Odstraňujeme vyrůstající květní stopky u česneku paličáku, čímž zamezíme vysilování tvořících se palic. Tyto mladé česnekové ,,výhonky“ jsou vynikající zeleninou, vhodnou jako restovaná příloha k masu. Proto je nikdy nevyhazujeme!
- Přihnojování zeleninových kultur komplexními hnojivy v době plné vegetace podporuje dobrou úrodu. Ideální je aplikace hnojivým roztokem při zálivce.
Pokud byl pro vás tento článek přínosný, určitě navštivte také náš článek, co dalšího dělat v zahradě v červnu!