Zelené koření má v oblibě každý správný kuchař. Je to zřetelné z rozšiřujícího se sortimentu přirychlovaných bylinek v obchodech i širší nabídky semenářských firem. A jde o důkaz další snahy o návrat k přírodě, kdy raději než po sušených kořenicích směsích v igelitu sáhneme po kousku čerstvé zeleně. Zelené koření je poněkud ošidný pojem, protože zahrnuje mnoho druhů ze skupiny typických kořeninových rostlin, zelenin, ale také léčivek. To však zahrádkáře trápit nemusí, protože mnohem důležitější je znát jejich rozmanitost a naučit se správně jednotlivé zelené koření využívat. Ačkoliv se mnohdy jedná o druhy náročné na světlo (siličnaté rostliny), mohou se pěstovat i v bytových podmínkách za okny. Zelené koření má několik druhů, ale pojďme ochutnat alespoň některé.
Bazalka
Široce rozšířenou bylinkou je bazalka, která je velmi oblíbená, jako zelené koření do jídel. Její výrazná chuť a intenzívní vůně z ní činí oblíbené koření. Je vhodná pro celou řadu pokrmů. Čerstvou bazalku lze snadno uchovat po opláchnutí a osušení listů v mrazničce. Bazalka podporuje chuť k jídlu a trávení, odstraňuje nadýmání. Je zastoupena v celé řadě variabilních odrůd se zeleným až purpurovým zbarvením. Také intenzita a charakter její vůně je značně různorodý.
Bazalku pěstujeme z výsevů v březnu až dubnu, po polovině května ji sázíme ven, kde vydrží až do příchodu mrazíků. Průběžně sklízíme mladé výhonky. Vhodná je pro výsadbu do truhlíků, takže ji můžeme pěstovat i za okny, pokud je zde dostatek slunce. Upotřebíme ji také usušenou.
Kopr
Výrazně vonnou bylinkou je kopr. Sice také miluje slunce a teplo, ale můžeme ho vypěstovat v malém truhlíčku na okně. Sejeme v dubnu a ven umístíme v květnu. Je možné přirychlování o měsíc dříve, i když v bytě nebude tak aromatický. Sklízíme mladé výhonky, dokud nedřevnatí.
Pažitka
Tradiční bylinka, kterou pěstujeme jako vytrvalou venku na záhonech, ale stejně často v květináčích přirychlovanou v předjaří. Pro tento účel vyryjeme menší trs pažitky na podzim a zasadíme do hrnku. Jakmile je rostlina v teplotách nad 10 °C, narůstá, Vice světla podpoří tvorbu zelenějších listů. Nadrobno nakrájená je výborná k ochucování polévek, omáček, k dekoracím pokrmů, do pomazánek. Zvyšuje chuť k jídlu, obsahuje vitaminy A, B, C a siličnaté látky.
Čínská hořčice
Perspektivním kořením je čínská hořčice. Můžeme ji pěstovat z březnových výsevů. Je odolnější k chladu, může být pěstována od dubna venku. Avšak pozor na pozdější termíny, kdy snadno vybíhá do květu. V předjaří ji raději napěstujeme ve skleníku nebo za okny a sklidíme menší listy. Venku preferujeme pozdně letní výsevy. Její listy svým aroma ochutí každý salát.
Majoránka
Je to koření našich babiček. Namísto kupované sušené však preferujeme čerstvou ze zahrady. Tam ji napěstujeme z dubnového výsevu a květnové výsadby v menších trsech. Je dekorativní. Velmi pěkně roste i na slunném balkoně v truhlíku nebo větším květináči. Vydrží do zámrazu. Výhonky pravidelně řežeme, aby se nestihly vytvořit příliš tvrdé a dřevnaté stonky. Při sušení postupujeme opatrně. Majoránku můžeme pěstovat v truhlíku za oknem, odkud ji v zimě přenášíme do bytu. Zde na osluněných místech roste, přestože její kvalita není tak dobrá. Nejlepší je takto pěstovat ze zahrady přenesený vitální trs.
Máta peprná
Mátu nelze z výčtu zeleného koření vynechat. Typickou vůni známe především z trávicích čajových směsí, ale stejně tak je populární v nápojích (mojito), lze ji využít k dokrášlení ovocných a zmrzlinových pohárů. Mátu pěstujeme jako trvalku na záhonech. Pokud ji silně napadá rez, je vhodné změnit její umístění a vysadit novou zdravou rostlinu. V zimě ji nejlépe uchováme sušenou nebo mraženou.
Cibule zimní
Zimní cibule se používá jako zelenačka k dochucení mnoha pokrmů. Její výhodou je vysoká mrazuvzdornost a tudíž možnost sklizně během větší části roku. Snadno se přirychluje. Zimní cibuli vysejeme v březnu ven na záhon. Zde můžeme kulturu udržet po několik let. Chceme-li přirychlit, buď rostliny nakryjeme, nebo vyryjeme menší trs, který nasadíme do hrnku. Narůstá v zimních měsících i v bytových podmínkách, navzdory nedostatku slunce.
Petržel kadeřavá
Mezi nutričně nejcennější bylinky musíme zařadit natovou petržel. Její blahodárný vliv je dán vysokým obsahem vitaminů a dalších antioxidantů. Mimoto odstraňuje nepříjemný zápach z úst po požití česneku. Využijeme ji v kuchyni k přízdobám většiny jídel a na přílohu.
Sejeme ji od března ven na záhony. Můžeme také vysévat více semen do květináče, ve kterém ji pak pěstujeme za oknem. Snadné je přirychlování, kdy v září až říjnu vyryjeme trs a přeneseme do pařeniště nebo skleníku. V předjarních měsících můžeme narychlit i za okny.
Libeček
Pravou domácí bylinou je libeček. Tato statnější vytrvalá rostlina by si měla najít svoje místo v každé zahrádce. Typickou chuť a vůni známe velmi dobře z polévkového koření. Z toho vyplývá hlavní použití mladších listů a výhonků do polévek, při vaření brambor nebo k masu. Podporuje trávení, omezuje nadýmání, je močopudný. Pro zimní měsíce opatrně nasušíme listy anebo ještě lépe – zamrazíme nasekané kousky v tvořítku na led a pak do polévek jednoduše přidáváme podle potřeby.
Meduňka
Příjemně vonící bylinka sice tvoří větší keř, ale mladou sazeničku s křehkými měkkými lístky můžeme udržet v hrnku i do příchodu zimy. Patří k rostlinám s různými odrůdami, jenž jsou typické mnoha vůněmi. Využijeme ji nejlépe čerstvou, toto zelené koření se suší obtížněji.
Řeřicha
Mezi zeleným kořením nelze opomenout řeřichu – snad nejdostupnější čerstvou bylinku, kterou nám příroda nabízí. Stačí vhodit pár semen na kousek vaty a během tří dnů máme sklizeň. Čerstvá se použije na chleba, do pomazánek, k salátům nebo do oblohy. Podporuje trávení, je močopudná. Obsahuje vitamin A, C, minerálie, ale především má nezaměnitelné aroma, které ozvláštní každý pokrm.
Tymián
Keřík rostoucí ve Středomoří u nás zdomácněl. Snáší sušší místa, ale potřebuje hodně sluníčka. Vysáváme ho v březnu až v dubnu na záhony. Klíčí na světle. Je to ideální rostlina do truhlíku za okno. Pravidelně seřezáváme, čímž podporujeme bohatší větvení. Venku vydrží, ale spíše pod krytem. Můžeme přirychlit ve skleníku, v bytě při nedostatku světla roste špatně. Tymián je výborný k masu, na pizzu a také nakládaný v oleji. Má význam dezinfekční, podporuje trávení, snižuje nadýmání. Je složkou čajových směsí, ústních vod, hodí se do koupele.
Pokud vás zaujal tento článek a celkově vás zeleném koření zajímá, navštivte určitě také naše články, jak bylinky sušit nebo vše o bazalce!