Nábytek v novém hávu? S dobrým postupem to není žádná věda

Opotřebovávání nábytku není důvod k tomu, abyste se ho hned zbavovali. Můžete jej nechat zrestaurovat odborníkem, zvládnete to však určitě i sami. Stačí vybrat správné komponenty a vhodný postup.

Povinná výbava „restaurátora“

Pokud se chystáte vdechnout nový život kovovému či dřevěnému kousku v domácnosti, je důležité, abyste byli správně vybaveni. Co se týče barev a laků, je vždy dobré myslet na základní nátěrovou barvu, lak na okna nebo dveře, antikorozní nátěr, čisticí prostředek na štětce a v případě potřeby i ředidlo. Chybět vám doma nesmí ani základní nářadí, v tomto případě jde o brusný papír či plátno, drátěný kartáč, lakýrnický váleček, misku na barvu, krycí folii nebo gumové rukavice, které jsou nezbytné při styku s agresivní chemií. Důležitou součástí výbavy jsou i zakrývací folie a páska, které brání znečištění podkladu.

Znovuobjevená krása dřeva

Dobrého výsledku u dřevěného nábytku dosáhnete, pokud se budete držet následujícího pracovního postupu. Dřevěnou plochu položte nejprve na stojany do vodorovné polohy, v níž jí důkladně zbavte mastnoty, prachu, popřípadě jiných nečistot. Následně je nutné plochu obrousit, ideálně brusným papírem. Mechanicky poškozená místa posléze vyspravte tmelem, který před aplikací základního nátěru ještě přebruste. Po zaschnutí konkrétní místa opět zbruste za pomoci brusného papíru. Nyní přichází na řadu kulatý štětec a s ním slabá vrstva základního nátěru všech hran a výstupků. Dalším krokem je dokončení základního nátěru zbylých ploch, a to lakýrnickým válečkem. V tomto stadiu nechte proschnout. Následně aplikujte nátěr podkladovou mezivrstvou v pruzích nejprve svisle, poté napříč a v závěru opět svisle. Naposledy materiál nechte proschnout a poté aplikujte finální nátěr krycím lakem požadované barvy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno