Nádherná je přídavné jméno, které si máta více než zaslouží. Je velkolepá z mnoha důvodů. Prvním z nich je její odolný, nenáročný habitus. Někdo by mohl říci, že až příliš nenáročný, vzhledem k její pověsti tak trochu gangstera na okraji – ale o tom až později.
Druhým důvodem je rozmanitost chutí a textur, které nabízí mnoho odrůd máty. Výsledkem je její mnohostranné kulinářské využití, od pesta přes čaj, zmrzlinu až po saláty. Máte v hlavě nápad na recept? I na to existuje máta!
5 chutných druhů máty
Mátu miluji ve všech jejích podobách. Nejčastěji si vařím osvěžující mátový čaj a hned za ním si dávám stejně osvěžující mojito! Dobře se kombinuje i s jinými bylinkami. Zkuste přidat šifonádu (švejkovský výraz pro krájení na jemné proužky) máty a bazalky do salátu z listů vypěstovaných na zahradě a získáte gastronomický ekvivalent vykřičníku: svěží, pikantní a určitě chutný.
Díky velkému množství druhů si určitě vyberete tu svou oblíbenou mátu. Mátu peprnou, mátu jablečnou a mátu kopinatou si jistě zaslouží každá zahrada. Pokud však máte chuť svou sbírku dále rozšířit, přidejte tyto krásky – i když u toho prosím nezůstávejte!
Ananasová máta
Tato pestrá máta s bíle lemovanými listy je skutečným lákadlem pro oči. Má citrusovou ananasovou vůni, která se dobře hodí do nápojů nebo ovocných salátů.
Čokoládová máta
Tento druh máty peprné je ideální dezertní mátou. Je sladká na chuť a jen jemně šimrá, takže se hodí jako jednoduchá ozdoba nebo hlavní událost v mátové zmrzlině či pěně. Ani z poloviny nevypadá dobře, kontrastují u ní tmavé stonky se světle zelenými lístky.
Pomerančová máta
Oranžová máta má výraznou květinovou vůni. Zkuste ji vysadit podél cesty, kde pravidelný pohyb nohou rozvoní její opojnou vůni, která prostoupí vzduch.
Grapefruitová máta
Je to další citrusová odrůda, kterou milují volně žijící zvířata a která se hodí pro řezané květiny.
Zázvorová máta
Zázvorová máta: Krásné pruhované listy mají (hádáte správně!) zázvorově-mátovou vůni. Je to dobrá univerzální máta, která se hodí zejména do domácí limonády nebo čaje na probuzení.
Kde pěstovat mátu, aniž by se stala invazivní rostlinou
Chcete-li z máty vytěžit co nejvíce, pěstujte ji na místě, kam dopadá hodně slunce. Máta je však velmi tolerantní. Zvládne i stín, i když její chuť nebude tak intenzivní, a přestože má ráda vlhkou půdu, po období sucha se zase vzpamatuje.
Její bouřlivá pověst je nepochybně způsobena hledáním stolonů a houževnatými kořeny, které jsou pro některé máty typické. Kvůli tomu se mnoho zahrádkářů dívá na mátu s jistou paranoiou! Z vlastní zkušenosti vím, jak dostat pod kontrolu neukázněnou mátu, ale vytrvalým vykopáváním (a spoustou mátového čaje).
Pokud sázíte mátu poprvé a máte trochu obavy, nemusíte. Máte několik možností: pěstovat ji v nádobě nebo zasadit do země nádobu s otevřeným dnem a místo toho sázet do ní – stěny nádoby zastaví nebo alespoň zpomalí růst stolonů. Třetí možností je pěstovat mátu na místě, kde bude pravidelně kosena nebo sešlapávána – například u dlážděné nebo štěrkové cesty nebo na okraji trávníku.
Pěstování máty z řízků
Pokud se máty nemůžete nabažit nebo máte přítele zahrádkáře, který by se rád podělil o vaši sbírku (nebo naopak!), je dobré vědět, že máta je jednou z nejsnadněji množitelných bylinek pomocí řízků. Koncem jara až začátkem léta je nejlepší období pro jejich odběr z měkkého nového porostu nekvetoucích stonků.
Čistým ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami seřízněte těsně pod listovým kloubem a poté odstřihněte nejspodnější listy. Řízky by měly být dlouhé 7-10 cm. Vložte je do směsi pro řízky nebo si připravte vlastní důkladným smícháním stejných dílů kompostu nebo univerzální směsi pro květináče s ostrým pískem.
Řízky by měly být vloženy těsně pod zbývající listy a poté ideálně přikryty průhledným plastovým sáčkem nebo víkem množírny, aby se zvýšila vlhkost v okolí řízků a urychlilo zakořenění. Jakmile uvidíte čerstvý růst, je pravděpodobné, že rostliny úspěšně zakořenily. Řízky opatrně oddělte a přesaďte je do samostatných květináčů.
Máta je také skvělým kandidátem na zakořenění ve vodě. Připravte řízky podle výše uvedeného postupu a jakmile uvidíte první nové kořínky, zasaďte je do květináče. Zatímco čekáte, až se kořeny objeví, pravidelně měňte vodu, aby se nestala živnou půdou pro bakterie, které by z vašich řízků udělaly zapáchající bahno.
Vybírejte, sázejte a množte ve velkém. Mátou si můžete vybrat z tolika chutí a textur, že je opravdu z čeho vybírat!
Celkově lze říci, že máta je úžasná rostlina, která si zaslouží pozornost ze mnoha důvodů, včetně svého odolného charakteru a rozmanitosti chutí a textur, které nabízí. Existuje mnoho neobvyklých odrůd máty, které mohou přinést do vaší zahrady nové vůně a chuťové zážitky. Od ananasové až po zázvorovou mátu, máta určitě osvěží v horkých letních dnech.
Chcete se dozvědět více o výsadbě a pěstování máty? Podívejte se na náš další článek Jak na výsadbu a pěstování máty? a získejte užitečné tipy pro úspěšnou péči o tuto úžasnou rostlinu.