Mák
Zdroj: www.smocr.cz
Mák
Mák

Čeled‘ rostlin mákovitých (Papaveraceae) zahrnuje jednoleté až vytrvalé byliny. Mák s geneticky fixovanou produkcí a akumulací alkaloidů, které jsou u druhových taxonů konstantním biochemickým znakem.

Mák a jeho původ

Původ kulturního máku setého (Papaver somniferum) – nejdůležitějšího z asi 100 druhů tohoto rodu není s určitostí známý a nejčastěji se uvádí v Malé Asii nebo ve středozemí. Latex vytékající po poranění rostliny na vzduchu tuhne v hnědou, hořkou hmotu zvanou opium, které je tvořeno bílkovinami, slizem, pryskyřicí a řadou dalších látek. Jeho nejvýznamnější složkou jsou alkaloidy, z nichž zejména morfin (analgetikum používané při mimořádně bolestivých stavech) a kodein slouží k výrobě léků. Zneužívání opia, morfinu nebo jeho derivátu heroinu (diacetyl morfin) vede k chorobné závislosti zvané morfinismus s následkem chronické otravy a celkového chátrání člověka až smrti.

Využití máku

Mák setý je rostlina využívaná ve farmaceutickém průmyslu, v potravinářství. Semena obsahují kvalitní olej a v okrasném zahradnictví se pěstuje jako letnička i v plnokvětých kultivarech. Hustý latex vytrvalého, okrasného máku listnatého (P. bracteatum) obsahuje kromě jiných alkaloidů, v dominantním množství thebain – nenávykový morfinanový alkaloid bez halucinogenních účinků a se zamýšleným využitím ve farmaceutickém průmyslu. Pro okrasu se častěji pěstuje blízce příbuzný a velmi podobný mák zahradní (P. pseudo-orientale), méně často se v zahradách setkáme s mákem východním (P. orientale). Samovolně se na zahradě běžně vysemeňuje a tím udržuje jednoletý mák vlčí (P. rhoeas), vyskytující se v červených, růžových i bílých kultivarech, někdy i plnokvětých. Latex vlčího máku obsahuje alkaloidy, slizové látky, glykosidy aj.

Korunní plátky se dříve používaly k barvení sirupů, čajů a vín. Otravy se vyskytly u zvířat na pastvě a při krmení slámou z polí s masovým výskytem máku. Spojeny jsou s poruchami nervového systému, křečemi a poruchami dýchání. Český druhový název poukazuje na neužitečnost druhu (ve srovnání s mákem setým) s tím, že se může hodit nanejvýš tak pro vlky. Od května do podzimu zdobí zahrádku zářivé květy severoamerické letničky sluncovky kalifornské (Eschscholtzia californica) jen s nízkým alkaloidním obsahem. Občas se v koutě zahrady, u zdi, na kompostu apod. objeví planě rostoucí vlaštovičník větší s oranžovým latexem dříve používaným k odstraňování bradavic.

Mák
Zdroj: www.ireceptar.cz

Druhy máku

Blízce příbuzné rostliny zemědýmovité (Fumariaceae) nemají mléčnice. Alkaloidy se spolu s jinými specifickými látkami u nich akumulují ve zvláštních buňkách, takzvaných idioblastech. V hlíze dymnivky duté (Corydalis cava) se nacházejí četné alkaloidy, z nichž je nejjedovatější bulbokapnin. Který kromě jiného vyvolává fyzickou (i duševní) strnulost. Například končetiny zvířat jeho působením zůstávají třeba v nenormální poloze, do níž je nastaví člověk. Otravy lidí se nevyskytují (hlízy jsou hluboko), u zvířat však byly popsány.

Mák
Zdroj: www.zahradnictvikrulichovi.cz

Poměrně zřídka se dymnivka vysazuje v zahradách jako trvalka dobře snášející polostín. Podobné obsahové látky, ale v menší koncentraci, obsahuje také dymnivka plná (C. solida). Jenom málo jedovatá dymnivka žlutá (C. lutea) se v zahradách využívá zpravidla na okraje záhonů. Také do suchých zídek a ke krytí povrchů souvislými porosty na místech, kde se jiným rostlinám příliš nedaří. Na rozdíl od předchozích druhů vytrvává uzlinatým oddenkem. Z Číny a Japonska pochází srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis), která je často k vidění zejména ve venkovských zahrádkách. Tato elegantní trvalka obsahuje kromě jiných látek alkaloidy – protopin, chelerythrin, kularin aj. Zvláště dětem lákaným na první pohled přitažlivými květy by mohlo být nebezpečné (nevolnost, zvracení) jejich vysávání nebo cucání. O tradiční oblibě srdcovky svědčí řada lidových názvů – např. hořící láska, Pána Ježíše slzy, plamenná láska, ohnívá láska, Panny Marie probodnuté srdce. V malém množství obsahuje jedovaté alkaloidy, hořčiny, kyselinu fumarovou aj. Zemědým lékařský (Fumaria officinalis) je jednoletý zahradní plevel rovněž obsahující alkaloidy. Prakticky není z hlediska jedovatosti zvlášť aktuální. Požití člověkem je nepravděpodobné a zvířata se mu vyhýbají.

Přečtěte si také naše typy pro pěstování růží!

Mák
Mák

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno