V zahradě bývá v tomto období ráj, říkají optimisté. Všechno raší, pučí, roste a kvete, bzučí a zpívá. Pesimisté naopak tvrdí, že květen je peklo, protože není období, kdy by bylo více práce, než v tomto měsíci. Snažíme se stihnout a dokončit všechny jarní práce, do toho plevel pučí, raší a roste, trávník musíme sekat snad každý den a zahrada jen bzučí škůdci. Všichni se však shodnou, že květnová zahrada je radost.
Květnová zahrada
Sezona cibulovin pomalu končí, na záhonech dokvétající tulipány přenechávají místo okrasným česnekům.
Vyséváme, množíme
- Počátkem měsíce ještě přímo na záhon vysazujeme mečíky a další hlíznaté teplomilné rostliny. Předpěstované hlíznaté begónie, dosny, kříny a jiřinky ze semen dáme na trvalé stanoviště až po zmrzlých.
- Po přechodu mrazů sázíme předpěstované letničky choulostivé na nízké teploty.
- Je-li teplo, množíme a vysazujeme vodní rostliny, především lekníny. S jejich množením pokračujeme do června.
- Koncem měsíce můžeme začít s výsevem dvouletek, jako jsou karafiáty, náprstníky a proskurník.
- Roubujeme okrasné jabloně a hrušně.
- V květnu odebíráme bazální stonkové řízky některých trvalek (vlčí bob, stračka). Jejich silné či duté stonky v červnu již špatně koření.
V květnu kvete
V plném květu jsou nejrůznější skalničky, proto se také tradičně na mnoha místech republiky konají tradiční jarní skalničkářské výstavy. Kvete též řada dřevin ozdobných květem – okrasné jabloně, pěnišníky – jak opadavé azalky, tak i stálezelené rododendrony a samozřejmě šeříky.
Během měsíce postupně nakvétají kosatce nejprve nízké, skalkové až začátkem června vykvetou i vysoké zahradní kosatce. A první květy se objevují i na trvalkových záhonech, ale čas trvalek však teprve přijde…
Květnová zahrada a šeříky: Šeříky byly pro svou rozmanitost a nenáročnost zvoleny rostlinou měsíce května. Zajímavý keř či menší stromek, který vykvétá v půlce měsíce, je jasan zimnář. Na zahradě vyžaduje dostatek prostoru a plné slunce.
Okrasné cibuloviny přihnojíme rozpustným kombinovaným hnojivem, aby vytvořily velké cibule a v dalším roce bohatě kvetly.
Práce na zahradě
- Začátkem měsíce můžeme ještě přesazovat stálezelené dřeviny a jehličnany, pokud mají dostatečný kořenový bal.
- Vysazené dřeviny dostatečně zaléváme a při vysokých teplotách lehce přistíníme.
- Můžeme prořezat v předjaří kvetoucí keře, vřesovištní a popínavé rostliny. Na rozdíl od podzimního řezu jim tak zajistíme násadu květů na příští rok.
- Trvalky podle potřeby okopáváme, zavlažujeme a přihnojujeme.
- Pokud nesbíráme semena, odstraňujeme odkvetlé květy cibulovin, jarních trvalek, dvouletek, šeříků a jiných okrasných rostlin.
- Věnujeme pozornost chorobám a škůdcům.
- Likvidujeme virózní tulipány, které poznáme podle atypického zbarvení – žíhání květů.
- Vyvazujeme a tvarujeme nové výhony pnoucích rostlin.
- Vysoké trvalky i letničky podepřeme opěrami.
- Je poslední termín na jaře, kdy můžeme založit či vylepšit trávník. Pravidelně sekáme a posekanou trávu ihned kompostujeme nebo použijeme jako mulč.
- Extenzivní trávník, ve kterém jsme vysázeli drobné cibuloviny, sečeme až koncem měsíce. Čepele sekačky nastavíme co nejvýše.
- Abychom získali kompaktní tvary, zaštipujeme mladé výhony kleče a zakrslých borovic.
- Na terasy, balkony a do zahrad vracíme nádobové rostliny, osázíme truhlíky a letníme pokojovky. A jako po celý rok bojujeme s plevelem…
Květnová ovocná zahrada
Nezapomeňte:
- Plečkovat, okopávat půdu a zbavovat ji i jinak plevelů, především okolo stromků nebo v pásech pod korunami. Pozor však na hluboké kypření půdy v bobulovinách a u ovocných stromů na zakrsle rostoucích podnožích, které může poškodit kořeny.
- Udržovat přiměřenou půdní vlhkost nastýlkou povrchu půdy z drcené kůry, kompostu, posečené trávy aj. Tato vrstva zároveň potlačí růst plevelů.
- Poopravit úvazky u stromů, které jsou po výsadbě již usazeny, aby se nezaškrtily tloustnoucí kmeny nebo větve.
- Během kvetení nebo po odkvětu dokončit řez broskvoní nebo jiných peckovin, především v oblastech s vyšší nadmořskou výškou, kde stromy později kvetou.
- Prosvětlit řezem ořešák vlašský, pokud nové letorosty dosáhly alespoň 100 milimetrů.
- Ohýbat nebo vyvazovat postranní výhony i tenčí větve mladších stromů podle druhu ovoce a charakteru koruny do šikmé, vodorovné nebo skloněné polohy za účelem oslabit růst a zvýšit plodnost. Sklízet postupně plody časně zrajícího ovoce (hlavně zimolezu kamčatského) a nejranějších odrůd třešní.
- Průběžně odstraňovat kořenové výmladky, s nimiž se můžeme setkat především u jabloní, slivoní nebo meruněk naštěpovaných na typových podnožích.
- Dokončit přeroubování dosud kvetoucích stromů v plné míze.
Ve vyšších polohách s opožděným nástupem vegetace nastal čas k přeroubování jabloní v plné míze. Dbáme na to, aby řez byl hladký, a to jak u sesazených větví stromu původní odrůdy, tak při úpravě roubů kopulačním řezem. Nezapomeňme důkladně zavázat rouby páskou PVC a ošetřit všechny řezné rány štěpařským voskem.
Už je tu první ovoce z vlastní zahrady! Šedomodré, rychle dozrávající plody zimolezu kamčatského okolo poloviny května někdy unikají pozornosti pěstitele, protože jsou skryty pod listy. Nenáročné keře můžeme pěstovat v běžné půdě.
Předpokladem dobré úrody je přiměřená intenzita kvetení stromů. Je-li však kvetení příliš bohaté, nemusí být všechny květy opyleny a následně oplozeny. Proto je vhodné počkat, zda samy nespadnou, a v případě nadměrné násady redukovat plůdky ruční probírkou.
Přiblížit plodnost jahodníku lze například včasným zakrytím porostu nízkým fóliovým krytem, který při zvýšených venkovních teplotách po ukončení kvetení sejmeme. Docílíme tak vybarvených chutných plodů o 10 až 15 dnů dříve než při pěstování ve volné půdě. Proti znečištění jahod poslouží nastýlka slámou.
Zeleninová zahrada
- Na zeleninové zahradě intenzivně odplevelujeme a okopáváme záhony a je-li příliš sucho, i zaléváme. Velmi však záleží na průběhu počasí v dané době a lokalitě.
- Sklízíme již raný salát, rané kedlubny, roketu, ředkvičky nebo čínské zelí.
- V teplejších oblastech můžeme na začátku května vysévat na záhon tykve, okurky nakládačky nebo okurky salátovky (polní).
- Během celého května můžeme vysévat rozfázovaně kukuřici cukrovou, abychom docílili rozložení sklizně. To samé platí o hrášku sklízeném na lusky.
- Listový salát typu zelenolistý dubáček Ize pěstovat pro jarní, letní i podzimní sklizeň.
- Teprve v druhé polovině května vysazujeme na volné záhony otuženou sadbu tep- lomilné plodové zeleniny: např. rajčata, papriku, meloun cukrový, meloun vodní nebo tykve.
- Pokud hrozí mrazíky a sadba brambor prorašila nad povrch země, můžeme ji okopat a zároveň přihrnout zemí hrobkováním (hrůbkováním). Pokud přihnojujeme komplexním minerálním hnojivem, vždy po aplikaci záhon řádně zalijeme.
- Stále je vhodná doba na některé přímé výsevy listové zeleniny.
- Ředkvička je nejranější zelenina, proto vyžaduje teplou slunnou polohu.
- Do prohřáté půdy s teplotou alespoň 10 °C vyséváme hnízdovitě fazol zahradní, jehož semena jsme alespoň tři dny nechali nabobtnat ve vlhkém prostředí na misce. Pěstujeme buď keříčkový typ, nebo tyčkový typ fazolu podle možností a obliby pěstitele. Nevýhodou tyčkových typů je nutnost instalace dostatečně pevné opory, jejich nespornou výhodou je výrazně prodloužená doba sklizně.
Zaujal vás tento článek? Navštivte také náš článek o pěstování rostlin v květnu nebo květiny pro jarní výsadbu.