Jedlé květy
Zdroj: www.almanac.com
Jedlé květy

Zájem stoupá

Rostoucí zájem o jedlé květy má několik příčin. Globalizace přispěla k vyšší informovanosti a také stoupá obliba orientálního životního stylu, ve kterém hrají jedlé květy významnou úlohu. Přispívá k tomu též rostoucí náročnost spotřebitele na estetický vzhled pokrmů (saláty, oblohy talířů a mís atp.), na zdokonalení chuti a vůně a v neposlední řadě na zdravotní prospěšnost stravy. To vyplývá z nových poznatků o složení květů a pozitivním vlivu na lidské zdraví.

V některých zemích roste prodej jedlých květů (mečíky, růže, tykve, macešky, lilie) přímo na farmách, trzích i v obchodních řetězcích, ovšem za vysoké ceny. Daleko levněji si je vypěstujeme na zahrádce a víme, že jsou čerstvé a zdravotně nezávadné. Pěstujeme druhy a odrůdy odolné nebo aspoň tolerantní vůči chorobám a škůdcům, které není nutno chemicky ošetřovat. Po sklizni květy ihned konzumujeme, nebo, je-li to nutné, krátkodobě přechováváme v chladničce při teplotě pod 4 °C.

Jedlé květy
Zdroj: www.hometownseeds.com

Zdravotní nezávadnost

Okrasné řezané květy z běžného prodeje nelze použít, protože bývají většinou chemicky ošetřeny. Vybíráme druhy, o kterých s jistotou víme, že nejsou zdraví škodlivé. V ojedinělých případech, jako je tomu u mnoha jiných potravin, mohou i nezávadné jedlé květy vyvolávat citlivým osobám alergie. Před konzumací je třeba květy vždy omýt.

Zdraví prospěšné složky

Obsah běžných živin (bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy) v květech se příliš neliší od složení jiných rostlinných orgánů, např. listové zeleniny. Navíc je zde řada látek s ochrannými (chemoprotektivními) nebo dokonce léčivými účinky. I malá množství mohou přispět ke snižování rizika různých onemocnění. Z nich stojí za zmínku zejména látky s antioxidačním účinkem, jako jsou fenolické látky, karotenoidy, flavonoidy ap. Často i malý přídavek vhodných jedlých květů může přispět k výraznému zlepšení zdravotní kondice spotřebitele.

Zlepšování senzorické jakosti jídel

Na lidské smysly působí květy mnohostranně. Zrakem vnímáme přitažlivý vzhled, velikost, pestrost tvarů a barevnost, případně kombinace barev. Čich a chuť jsou ovlivněny přítomností stovek senzoricky výrazných látek, poskytují příjemný vjem.

Květy většinou obsahují stovky aromatických složek, slizové látky i celou škálu látek barevných. Přímou psychofyziologickou cestou podporují chuť k jídlu, působí na vylučování trávicích šťáv v ústech a žaludku, zvyšují využití potravy, přinášejí pocit uspokojení z potravy, a zvyšují tak výkonnost celého organismu.

Zdroj: kroptek.com

Pestrý výběr jedlých květů

U některé zeleniny jsou květy hlavní konzumovanou částí. Jde např. o nerozvinuté květy artyčoků nebo zdužnatělá květenství brokolice či květáku. Lze využít chutných květů z vyběhlých růžic květáku, brokolice, pekingského zelí, ředkví aj. Vykvetlé rostliny štěrbáku, pažitky a česneku, eskariolu, radichia poskytují chutné jedlé květy jemně nahořklé chuti. Tykve s mnoha rody se pěstují jako plodová zelenina, konzumovat Ize nevyvinuté plody s ještě neopadlým květem. Květy pažitky mají jemnou pažitkovou chuť a jsou velmi dekorativní.

Brutnák se pěstuje pro jemnou okurkovou vůni listů i květů. Květy mnoha druhů a odrůd ibišku se používají jako obloha jídel a studených mís a dodávají jemnou nahořklou

Květy měsíčku slouží k barvení másla, sýrů nebo jako náhražka šafránu. Mají příjemnou chuť a výraznou oranžovou barvu podle obsahu karotenoidů. Přítomné silice mají léčivé a protizánětlivé účinky.

Jedlé květy některých druhů chryzantém se využívají odedávna v Číně a Japonsku. Mají značný obsah fenolických látek a vykazují vysokou antioxidační aktivitu. Studují se jejich protirakovinné a protizánětlivé účinky. Květy růží obsahují složky chuťové, vonné a barevné. Obsahují bioflavonoidy, třísloviny a slizy. Květenství čeledi hvozdíkovitých, zejména karafiátů a hvozdíků, jsou uváděny jako jedlé; ne všechny druhy jsou však vhodné. Květy mnohých odrůd mečíků mají jemnou nahořklou chuť.

Květy topolovky obsahují slizovité látky, pektiny, antokyany, třísloviny, škrob, barviva. Skromné kvítky sedmikrásky obsahují silice, saponiny, třísloviny, stopy hořčin, organické kyseliny, flavonoidy a sliz. Kvítky popence se uplatňují i s listy pro silnou kořenitou chuť. Květy hluchavky mají nahořklou chuť a obsahují třísloviny, silice, sliz a další složky.

Další druhy jedlých květů

Pampeliška má nejjemnější květy na jaře, později květy tuhnou a hořknou. Květy pampelišky obsahují hořčiny, fytosteroly, třísloviny, silice, slizy aj. Celá květenství prvosenky se sbírají odštipováním, jsou vhodná i jako léčivá droga. Účinnou složkou jsou saponiny a fenolové glykosidy. Denivka je rozšířena po celém světě v mnoha druzích a odrůdách. Květy obsahují desítky karotenoidů s antioxidačními účinky.

Květy kosatce jsou v Japonsku surovinou pro salátové přílohy. Některé druhy kosatců však mohou obsahovat zdraví škodlivé látky. Květy levandule obsahují řadu silic. Sbírají se před rozkvětem, kdy je obsah silic nejvyšší. Z květů tulipánů jsou ke konzumu vhodné jen okvětní lístky. Také rod lilií má desítky druhů, z nichž některé se využívají jako zelenina. Květy vybraných odrůd upoutají spíše křehkou texturou než chutí a jsou přílohou k masům.

Květy heřmánku lze použít nejen k přípravě léčivých čajů, ale také v čerstvém stavu jako oblohu jídel. Významnou složkou je chamazulen a flavonoidy s antibakteriálními a protikřečovými účinky. Květy violky vonné a macešky slouží k přípravě čajových směsí. Obsahují flavonové glykosidy saglykony, kvercetinem, saponarinem, rutinem, třísloviny a slizovité složky. Mají antioxidační, močopudné a protirevmatické účinky bez nežádoucích vedlejších účinků. Některé odrůdy macešek a violek jsou pěstovány pro jedlé květy.

Jedlé květy
Zdroj: www.kuali.com

Květy černého bezu

Květy a plody bezu černého se zužitkovávají jako lék, z obojího se připravují nápoje, někdy alkoholické. Květenství je vysoce hodnotné, obsahuje kromě základních živin a vitaminů také flavonoidy (rutin, hyperosid, kvercitrin), kyselinu chlorogenovou, slizy a třísloviny. Čaj z květů je prostředkem proti nachlazení, působí potopudně a mírně diureticky. Vonné květy akátů se používají jako náplň do koblih. Obsahují flavonoidní glykosidy a aromatické silice (nerol, fernezol).

Lichořeřišnice je nejčastějším zdrojem jedlých květů, které se spolu s listy používají pro přípravu salátů. Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary, mladé výhonky a listy slouží jako koření.

Mnohé květy jsou přísadou do čajů. Samozřejmě jsou další desítky rostlin, které jsou zdrojem jedlých květů, i když je třeba pokládáme za plevel. Jen namátkou můžeme vyjmenovat pelyněk, bodlák, pcháč, merlík, chrpu, popenec, hluchavku, kopretinu, kostival, mateřídoušku, jetel a mnohé jiné.

Celé květy nebo okvětí se podávají čerstvé jako obloha jídel, studených mís, okvětní lístky se uplatňují při zdobení salátů, nápojů; lívance se zdobí malými růžičkami aj. Mladé květy (např. chryzantém) se někdy nakládají do sladkokyselého nálevu.

Před podáváním v čerstvém stavu se omyté jedlé části květů ponoří do ledem chlazené osolené lázně. Před podáváním nebo zpracováním se osuší.

Květy k tepelné úpravě

Některé květy lze využít ke zdobení a ochucování jídel i po tepelné úpravě nebo různé konzervaci. Z tepelných úprav je nejznámější kosmatice, v těstíčku smažené chocholičnaté laty černého bezu. Také omeleta s pažitkovými květy je chuťově zajímavá. Tykvové květy se mohou smažit v trojobalu nebo v těstíčku. Zajímavé jsou polévky s květními lístky. Sušené květy jsou k dispozici po celý rok k ochucování nebo barvení. Barevné květy se uplatňují k přibarvování potravin a nápojů. Květy se uplatňují také ve sladké úpravě. Okvětní lístky růží se hodí ke šlehačce či ke karamelovému zákusku. Květy se zdobí koláče a jiné moučníky.

Pampeliškové květy

Pampeliškové květy jsou využívány jako náhrada medu. Prostým svařením cukrem se z nich připravuje pampeliškový med a alkoholickým kvašením pampeliškové víno. Poupata se mohou nakládat do octa a konzumovat jako náhražka kaparů. Mnoho receptů je na proslazované květy, na sirupy, šťávy nebo na květní lístky v rosolu. Barevné okvětní lístky nebo drobné květy se zmrazují do ledových kostek nebo kuliček, které se pak vkládají do alkoholických i nealkoholických nápojů a koktejlů.

Navštivte také náš článek o celoročně kvetoucích trvalkách!

Jedlé květy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno