Jak založit bylinkovou zahrádku?
Zdroj: www.bhg.com
Jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru?
Jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru?

Hledáte způsob, jak si během dlouhých a temných zim vypěstovat něco zeleného? V dnešním článku vám představíme, jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru.

Chcete si vypěstovat trochu vlastních potravin a pocítit radost z toho, že sklidíte něco čerstvého k večeři, i když nemáte žádný venkovní prostor? Založte si pokojovou bylinkovou zahrádku.

Jste připraveni vyzkoušet si pěstování rostlin, ale nejste připraveni se pustit do plné kuchyňské zahrady? Založte si pokojovou bylinkovou zahrádku.

Zamilovali jste se do microgreens a hledáte další lahodné listy, které byste mohli pěstovat v interiéru? Dobře, už chápete, o co jde! V zásadě platí, že pokud chcete pěstovat nenáročné a jedlé rostliny v interiéru, bylinky jsou pro vás jako dělané.

Bylinky jsou ideální pro pěstování v interiéru, protože k jejich spokojenému pěstování nepotřebujete spoustu místa, slunečního světla ani zahradnických zkušeností. Pěstování oblíbených bylinek na vaření znamená, že je máte vždy po ruce a můžete je snadno sklízet. Další významný bonus při pěstování bylinkové zahrádky v interiéru: žádné pletí!

5 rychlých tipů, jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru

Ujistěte se, že vaše květináče mají dobré odtokové otvory. Bylinky nesnášejí, když jsou jejich kořeny ve vodě. Použijte látku proti plevelu nebo něco podobného, aby zemina z květináče nevytékala a nedělala nepořádek při každém zalévání.

Použijte směs zeminy, která dobře odvádí vodu a obsahuje kompost pro zajištění živin. Dopřejte rostlinám dostatek prostoru, aby se mohly rozprostřít a plně rozvinout svůj potenciál. Držte si palce. Pokud se vám zpočátku nedaří, zkoušejte to dál!

Jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru?

Podle těchto jednoduchých pokynů si můžete vytvořit vlastní pokojovou bylinkovou zahrádku na okenním parapetu nebo na jiném slunném místě.

Krok 1: vyberte si květináč

Vybraný květináč, nádoba nebo kontejner by měl být dostatečně velký, aby se do něj vešel kořenový bal bylinky, kterou chcete pěstovat. Bylinky, které doporučuji pěstovat v interiéru, mají mělké kořeny, což znamená, že váš květináč nebo nádoba musí být hluboká pouze 6 cm, aby se do ní vešly. Nepřekračujte příliš velkou velikost, jinak by půda mohla zůstat příliš dlouho mokrá a způsobit uhnívání kořenů.

Při výběru nádoby vybírejte přírodní materiály. Mezi mé oblíbené patří cedr, ocel a terakotová hlína. Hledejte slova jako „food grade“ a „untreated“, abyste měli jistotu, že pro své organické bylinky používáte ty nejpřírodnější materiály. Mám rád terakotové květináče, protože pomáhají regulovat hladinu vlhkosti a mají pěkný, velký odtokový otvor. Jsou také skvělou cenově výhodnou volbou, ale přesto docela atraktivní.

Jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru?
Zdroj: www.gardenary.com

Krok 2: přidejte drenážní otvory

Pro pěstování bylinek je nesmírně důležitá drenáž. Řekl bych, že nejjistějším způsobem, jak bylinky zahubit, je přelévat je v nádobě se špatnou drenáží.

Pokud váš květináč, truhlík nebo nádoba ještě nemá na dně dobré drenážní otvory, nezapomeňte je přidat pomocí vrtáku. Otvory rozmístěte každé 3 až 4 palce. Drenáž můžete vyzkoušet tak, že před vysazením bylinek nalijete do nádoby vodu a ujistíte se, že voda může snadno odtékat. Někteří zahrádkáři se mě ptali na umístění kamenů na dno květináčů místo přidání drenážních otvorů; to může fungovat, pokud velmi šetříte vodou, ale mít jasné drenážní otvory je nejlepší způsob, jak udržet rostliny spokojené.

Krok 3: předejděte nepořádku

Před naplněním nádoby zeminou ustřihněte malý kousek krajinářské látky, látky na ochranu proti plevelu nebo kávového filtru, aby se vešel na dno nádoby a zabránil tak zemině opustit nádobu při každém zalévání. Vaše budoucí já vám za tento krok navíc poděkuje. Pokud použijete porézní materiál, jako je tkanina na ochranu proti plevelu, voda bude moci ze dna stále odtékat.

Krok 4: naplňte nádobu zeminou

Naplňte nádobu dobře propustnou organickou půdou. Svůj recept na ideální směs půdy pro pěstování bylinek jsem uvedl v Průvodci bylinkovou zahrádkou. Na vrchol nádoby přidejte 2 až 3 cm kompostu, aby bylinky měly skvělý start.

Krok 5: zasaďte bylinky

Pokud je průměr vaší nádoby větší než 15 cm, můžete potenciálně pěstovat několik různých bylinek v jednom prostoru. Mějte na paměti, že pokud zasadíte mátu nebo meduňku společně s jinými bylinkami, bude třeba je držet na uzdě, jinak se budou snažit prostor ovládnout.

Celkově platí, že bylinky rostou více vertikálně než horizontálně, což znamená, že na sebe můžete nabalit více rostlin. Pokud tak ale učiníte, připravte se na časté sklízení listů. Tím zajistíte, že každá rostlinka bylinky bude mít přístup ke slunečnímu světlu a cirkulaci vzduchu, kterou potřebuje.

Jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru?
Zdroj: www.gardenary.com

Pokojová bylinková zahrádka je skvělým způsobem, jak si vypěstovat něco čerstvého přímo v interiéru. Bez ohledu na to, zda chcete vypěstovat své vlastní potraviny, nebo jen chcete začít s pěstováním rostlin, je pokojová bylinková zahrádka ideální volbou. Bylinky jsou nenáročné na pěstování, nepotřebují spoustu místa ani slunečního světla a navíc jsou skvělým zdrojem čerstvých a aromatických přísad do vašich jídel. S těmito jednoduchými kroky můžete snadno založit svou vlastní bylinkovou zahrádku v interiéru a užívat si čerstvé bylinky po celý rok!

Jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru?
Jak založit bylinkovou zahrádku v interiéru?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno