Sladké ovoce plné vitamínů se začalo pěstovat i na českých zahrádkách. Pokud máte na vlastnoručně vypěstované kiwi chuť a nebojíte se mu alespoň základně věnovat, směle do toho! Řadu kultivarů můžete s velkým úspěchem pěstovat na vlastní zahradě.

Zasaďte ho k opěrné zdi

Kiwi patří mezi částečně samosprašné dřeviny liánovitého typu. Výborně se mu daří na teplých stanovištích s polostínem. Při výsadbě kiwi musíte vždy počítat s tím, že by se mělo po něčem pnout. Malé sazeničce bude stačit kůlek, ale velká už se potřebuje opřít o pergolu, drátěnou síť nebo opěrnou zídku. Kiwi se dorůstá délky 8 až 9 metrů, proto byste ho měli sázet skutečně k pořádné opoře, kterou jen tak neshodí.

Vyberte si správnou odrůdu

Při výběru volte vždy samosprašnou variantu, která nepotřebuje žádné opylovače. Výborně se u nás daří tzv. minikiwi a jeho odrůdám. Jedná se o odolné rostliny s rychlým růstem lián a větším množstvím plodů. Vzhledem k současným klimatickým změnám u nás zřejmě bude možné pěstovat i řadu dalších kultivarů, kterým budou vysoké teploty vyhovovat.

Nejrozšířenější druh kiwi je aktinídie čínská, které se u nás další rovněž výborně. Pokud tedy chcete klasické kiwi, nikoli menší variantu, určitě sáhněte po ní. Aktinídie u nás netrpí žádnými velkými problémy – potrápit ji dovedou akorát silné mrazy, proto je dobré chránit její kořeny před zmrznutím. Bude vám k tomu stačit bohatá nastýlka okolo rostliny.

Mrazuvzdorné kultivary kiwi

  • Actinidia kolomikta – má menší, ale šťavnaté a velmi aromatické plody
  • Actinidia arguta – má velké plody, které jsou kyselejší
  • Actinidia deliciosa – má středně velké plody

„Při výběru konkrétní odrůdy se zajímejte především o to, kdy dozrávají plody a za jak dlouho po výsadbě začíná plodnost. U řady odrůd to bude už za dva roky. U jednotlivých odrůd si zjistěte i množství plodů, které kiwi obvykle mívá,“ potvrzují zkušenosti pěstitelů ze zahradnictví Flos.

Teplé stanoviště v polostínu

Kiwi miluje teplo, dobře se mu bude dařit na stanovišti v polostínu nebo na slunci. Rostlinám naopak nevyhovuje chladno nebo příliš větrné stanoviště. Půda by měla ideálně obsahovat dostatek živin, proto ji hned při výsadbě obohaťte humusem a kiwi pravidelně zalévejte.

Choroby a škůdci kiwi

Na rozdíl od řady tuzemských plodin vám kiwi neskolí kdeco. Je velmi odolné vůči řadě chorob a škůdců. Většina rostlin netrpí vůbec žádnými problémy. Výjimečně se může stát, že některou z rostlin postihne kořenová hniloba nebo hniloba plodů.

Předchozí článek7 superpotravin, které si můžete snadno vypěstovat
7 superpotravin, které si můžete snadno vypěstovat
Další článekČerný bez: bobule bohaté na vitamíny
Černý bez: bobule bohaté na vitamíny
Eliška Hrbková
Eliška je nadšená zahradnice, která si nenechá ujít žádnou novinku ve světě zahradničení. Nejraději má pěstování květin ve své zahradě, kde tráví většinu volného času. Mezi její oblíbené rostliny patří růže, tulipány a levandule, o které pečuje s láskou. Kromě zahradničení se Eliška zajímá také o design interiérů a zahrad. Ráda kombinuje přírodní prvky s moderním designem, čímž vytváří harmonické a útulné prostředí jak venku, tak uvnitř domova. Její kreativní přístup a cit pro detail se projevují v každém projektu, do kterého se pustí.

1 komentář

  1. Minikiwi druh kolomikta a polygama trpí ve stavu malé sazenice od slimáků,koček a krtonožek.Osvědčilo se dát okolo malé sazenice ocelové /králičí/pletivo asi na 3 roky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno