Zahrada je pro spoustu z nás takovým malým únikem z reality. Místo, kde si odpočineme, zaboříme ruce do hlíny, nadýcháme se čerstvého vzduchu… A pak zakopneme o lopatku. Nebo marně hledáme rukavice. Anebo se snažíme narvat hadici zpátky do kýble, kam se nikdy nevejde. Znáte to?
Udržet si na zahradě pořádek není jen otázka estetiky – i když přiznejme si, posekaný trávník bez rozházeného nářadí vypadá přeci jen líp. Je to hlavně o pohodlí. A taky o tom, že když víte, kde co máte, jde všechno rychleji a s menší dávkou vztekání.
Jak na to? Klíčová slova jsou úložné systémy, trocha plánování a praktická řešení, která nebudou překážet, ale pomáhat.
Úložné systémy: základ každé dobře fungující zahrady
Největší chybou je, když všechno házíme do jednoho rohu, kde se během sezóny vytvoří takový malý „zahradní vesmírný bordel“. Mnohem praktičtější je rozdělit si zahradní nářadí, pomůcky, hnojiva i sezónní věci do přehledných úložných systémů.
Skvěle fungují plastové či kovové regály, závěsné panely na zdi, háčky, boxy i stohovatelné přepravky. Pokud máte skleník, kůlnu nebo alespoň nějaký přístřešek, využijte prostor do výšky – i malá stěna unese hrábě, smeták i zahradnické nůžky, když se to dobře vymyslí.
Zahradní domek na nářadí: malý prostor, velký pomocník
Ne každý má k dispozici garáž nebo dílnu. A právě tady přichází na řaduzahradní domek na nářadí – šikovná bouda, kam schováte všechno, co na zahradě potřebujete, a ještě zbyde místo na konev i sekačku. Dnes už jsou na trhu domečky všech velikostí a designů – od těch čistě praktických až po stylové kousky, které ladí s dřevěnou terasou i moderním plotem.
Velkou výhodou je, že si můžete vnitřek přizpůsobit podle svých potřeb – přidat police, háčky, skříňky… A najednou máte z malého domku malou zahradní centrálu. Navíc, když máte kam věci odnést, mnohem snáz se donutíte je i uklidit.
Zahradní boxy: když je třeba mít věci po ruce
Ne všechno ale musíme zamykat do domku. Pro drobnosti, které často používáme, nebo pro věci, které potřebujeme mít rychle po ruce (třeba deku, polštáře na lavici nebo dětské hračky na písek), jsou ideální zahradní boxy.
Tyhle boxy seženete v plastu, ratanu, dřevu i kovu, a kromě úložné funkce často poslouží i jako lavička nebo stolek. Skvěle odolávají dešti, mrazu i slunci – a hlavně, když víte, že máte v boxu uložené věci chráněné a připravené, hned je radostnější si sednout na zahradu s knížkou a čajem.
Malé tipy na závěr
Vytvořte si na začátku sezóny seznam zahradních věcí – nářadí, pomůcek, dekorací i sezónního textilu. Pomůže vám to nejen při plánování úložného prostoru, ale i při nakupování. A na konci sezóny z toho máte parádní přehled, co kde je, co chybí a co už opravdu nepotřebujete kupovat popáté.
Rozdělte si věci do kategorií – například „často používané“, „jen na léto“, „pro děti“, „pro zimu“. Každá skupina může mít svůj box nebo regál. A když víte, že vše má své místo, úklid jde sám.
Popište si boxy a krabice – klidně jen obyčejným štítkem nebo fixem. Není nic horšího než hledat ve čtyřech plastových bednách jeden prodlužovák. A když to navíc ladí barevně? Uklízení je hned větší radost.
Zaveďte si rituál „pět minut po práci“ – než odejdete ze zahrady, dejte věci zpět na místo. Zabere to jen chvilku, ale příště začínáte s čistým stolem (a čistým svědomím).
Nezapomeňte na bezpečnost – zahradní chemie, hnojiva a ostré nářadí by měly být uložené mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Ideálně do uzamykatelné skříňky nebo do horních polic.
Myslete i na pohodlí – jeden malý box jen na rukavice, brýle, klobouky nebo opalovací krém vám ušetří spoustu běhání mezi zahradou a domem.