Jak pěstovat melouny
Zdroj: www.goodhousekeeping.com
Jak pěstovat melouny: kompletní návod
Jak pěstovat melouny: kompletní návod
Jak pěstovat melouny: kompletní návod

Můžete pěstovat melouny! Melounům se v horkém létě určitě daří.Tento oblíbený meloun se snadno pěstuje a je připraven ke sklizni na konci léta. Doma vypěstovaný meloun je navíc mnohem chutnější než ten, který najdete v každém obchodě s potravinami. Přečtěte si, jak jak pěstovat melouny, ale také jak je sklízet a skladovat.

Vše o melounech

Protože melouny potřebují k dobrému růstu dlouhé období teplého počasí, jsou oblíbenější v teplejších klimatických oblastech s dlouhým vegetačním obdobím. Zahrádkáři v chladnějším podnebí však mohou mít při pěstování melounů úspěch, pokud si založí semena v interiéru nebo zakoupí mladé rostliny ve školce a pěstují odrůdy s kratší dobou růstu. V závislosti na odrůdě melounu může doba od zasazení do sklizně trvat 70 až 100 dní.

Výsadba

Kdy sázet melouny

V chladném podnebí s krátkým vegetačním obdobím začněte semena vysévat 2 až 3 týdny před posledním mrazem. Přesazení sazenic na zahradu plánujte asi 2 týdny po tomto datu nebo až se půda zahřeje na 18 °C. V teplejším podnebí s dlouhým vegetačním obdobím vysévejte semena přímo ven 1 až 2 týdny po posledním mrazu, pokud se teplota půdy zahřeje alespoň na 18 °C.

Mladé rostliny melounu lze také zakoupit ve školkách. Ty vysazujte až poté, co již není pravděpodobnost výskytu mrazů; jsou velmi křehké. Sledujte místní předpověď počasí a buďte opatrní! Zvažte možnost položení černého igelitu na plochu pro výsadbu, aby se půda ještě více prohřála.Tip: Začínáte-li s mladými rostlinami, můžete dosáhnout dřívější sklizně (obvykle až o 2 týdny dříve), proto zvažte nákup mladých rostlin, zejména pokud žijete v chladnějším podnebí.

Výběr a příprava místa pro výsadbu

Před výsadbou upravte půdu starým hnojem, mořskými řasami a/nebo kompostem. Melouny jsou těžcí živitelé, což znamená, že potřebují úrodnou půdu s vysokým obsahem živin. Přečtěte si více informací o úpravách půdy a přípravě půdy pro výsadbu. Melounům se nejlépe daří v hlinité, mírně písčité a dobře odvodněné půdě. V půdě, která obsahuje příliš mnoho jílu a špatně odvádí vodu, mohou mít problémy.

Melouny preferují půdu s pH mezi 6,0 a 7,5 („mírně kyselá až neutrální“). Melouny potřebují hodně místa – až 4,5 čtverečních metrů na rostlinu. Jejich liány potřebují prostor pro rozrůstání, proto je vysazujte na místo, kde nebudou vytlačovat ostatní plodiny. Pěstování révy ve vyvýšených řadách, tzv. pahorcích, zajistí dobrou drenáž a déle udrží sluneční žár. Plánujte, že rostliny budou od sebe vzdáleny přibližně 61 – 91 centimetrů na kopci širokém přibližně 152 centimetrů. Pokud pěstujete v tradičních řádcích, rozmístěte je alespoň 183 centimetrů od sebe.

Jak sázet melouny

Semena vysévejte přibližně 1,27 až 2,54 centimetru hluboko venku nebo přibližně 0,5 až 1,5 centimetru hluboko do květináčů v místnosti.

Tip: Pro podporu rozvoje kořenů zvažte použití větších startovacích květináčů než obvykle pro většinu semen. Také můžete zvážit použití kompostovatelných květináčů, které lze buď seříznout nebo přímo zasadit do země, což minimalizuje riziko poškození jemných kořenů sazenic při přesazování.

Při přímém výsevu venku vysévejte 4 až 6 semen na kopeček a následně prořeďte na 2 až 3 sazenice.

Přesazování sazenic

Se sazenicemi melounu zacházejte při přesazování velmi opatrně. Jejich kořeny jsou velmi křehké, proto se snažte při jejich vyjímání z květináčů nenarušit půdu. Po přesazení přikryjte rostliny kryty na řádky, abyste zabránili škůdcům. Nezapomeňte odstranit řádkové kryty, jakmile se na révě objeví samčí i samičí květy, protože opylovači budou potřebovat přístup ke květům.

Jak pěstovat melouny: kompletní návod
Zdroj: www.almanac.com

Pěstování

Jak pěstovat melouny? Začněte vhodným výběrem odrůdy podle klimatických podmínek a prostoru, a poté vysaďte semena do dobře připravené půdy hluboko dostatečně podle specifikací odrůdy.

Zalévání

Zalévání je velmi důležité – od výsadby až do začátku tvorby plodů. Během růstu, kvetení a tvorby plodů potřebují melouny 1 až 2 cm vody týdně. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou. Ráno zalévejte u základny révy a snažte se zabránit smáčení listů a vyvarujte se zalévání nad hlavou. Jakmile začnou růst plody, zálivku omezte. Za suchého počasí jsou melouny nejsladší.

Hnojení

Pokud se rozhodnete hnojit (a mnozí to dělají), dbejte na to, aby hnojivo dodávalo více dusíku než fosforu a draslíku, protože to podpoří růst listů a révy. Po začátku kvetení však použijte hnojivo s menším obsahem dusíku, které naopak podpoří květy a plody. My rádi používáme hnojivo na bázi mořských řas.

Kvetení a plody

Vinná réva vytváří samčí a samičí květy odděleně na téže rostlině. Často začínají vytvářet samčí květy o několik týdnů dříve, než se objeví samičí. Nemějte obavy, pokud samčí květy opadají. Samičí květy (které mají u báze zduřelou cibulku) zůstanou na liáně a budou plodit.

Květy potřebují k nasazení plodů opylení, proto buďte na včely hodní! Přečtěte si, jak podpořit opylovače na své zahradě. Když plody dozrávají, zabraňte jejich zahnívání tím, že je opatrně nadzvednete a mezi plody a půdu vložíte lepenku nebo slámu.

Obecné tipy pro péči

Mulčování černým igelitem nebo slámou kolem rostlin má několik účelů: zahřívá půdu, brání růstu plevele a chrání vyvíjející se plody před půdou.

Prořezávání není u melounů obecně nutné, ale produktivita révy se může zlepšit, pokud nenecháte boční (postranní) liány růst a přiléhat k hlavní révě. Když je rostlina mladá, stačí odříznout koncové pupeny, jakmile se vytvoří (než se z bočních výhonů stanou liány). Můžete také uštípnout některé květy, abyste soustředili energii na menší počet melounů (i když je náročné zabít potenciální plod).

Doporučené odrůdy

Zde jsou některé doporučené odrůdy melounů, které jsou oblíbené pro svůj vynikající chuť a úrodu:

  1. Crimson Sweet: Tato odrůda je známá svými sladkými a šťavnatými plody. Je odolná vůči některým chorobám a má dobrou úrodu.
  2. Sugar Baby: Sugar Baby je kompaktní odrůda s malými a sladkými plody. Je vhodná pro menší zahrady a kontejnerové pěstování.
  3. Hale’s Best Jumbo: Tato odrůda je oblíbená pro své velké, sladké plody. Má dobrou chuť a je vhodná pro pěstování v teplejších klimatických podmínkách.
  4. Charleston Gray: Charleston Gray je odrůda melounu s velkými, oválnými plody a sladkou chutí. Je odolná vůči horkému počasí a dobře se skladuje.
  5. Golden Midget: Tato odrůda má malé, zlaté plody a sladkou chuť. Je vhodná pro pěstování ve sklenících nebo na malých zahradách.
  6. Ambrosia: Ambrosia je odrůda s velkými, sladkými plody a jemnou aromatickou chutí. Je vhodná pro pěstování v teplejších oblastech.

Tyto odrůdy melounů jsou jen několik příkladů, existuje mnoho dalších odrůd, které si můžete vybrat v závislosti na vašich preferencích a podmínkách pro pěstování.

Jak pěstovat melouny: kompletní návod
Zdroj: www.almanac.com

Sklizeň

Jak pěstovat melouny, už jsme vám představili. Víte jak melouny sklízet? Melouny po sklizni nepokračují ve zrání, proto je důležitý čas sklizně. Obvykle dozrávají v průběhu dvou týdnů, proto je sledujte.

Jak poznat, zda je meloun zralý?

Pokud meloun zní dutě, je zralý. Podívejte se na barvu horní části. Meloun je zralý, když jsou pruhy málo kontrastní. Podívejte se na barvu na spodní straně. Nezralý meloun má spodní část bílou, zralý meloun má spodní část krémovou nebo žlutou. Zatlačte na něj. Pokud se zdá, že meloun trochu povoluje, je zralý. Zkontrolujte úponky. Pokud je zelený, počkejte. Zda je polomrtvý, je meloun téměř zralý nebo zralý. Pokud je úponek zcela mrtvý, je meloun zralý nebo přezrálý; už nebude zralejší, takže ho můžete rovnou utrhnout! Stopky je třeba odříznout ostrým nožem těsně u plodu.

Jak skladovat melouny

Melouny lze skladovat nerozkrojené asi 10 dní. Pokud je rozkrojíte, vydrží v chladničce asi 4 dny. Pevně je zabalte do igelitu.

Jak pěstovat melouny: kompletní návod
Zdroj: www.goodhousekeeping.com

Pěstování melounů přináší radost z vlastní sklizně chutných a šťavnatých plodů, které jsou mnohem lahodnější než ty zakoupené v obchodě. Důležitým faktorem je vhodný výběr odrůdy a správná péče o rostliny od výsadby až po sklizeň. Je potřeba dbát na správné zalévání, hnojení a ochranu před škůdci. Sklizeň probíhá ve správný okamžik podle signálů zralosti plodů a následuje opatrné skladování, aby si čerstvost melounů zachovala co nejdéle. S dostatečnou péčí a pozorností lze těšit se na skvělou úrodu tohoto oblíbeného letního ovocného lahůdky. Jak pěstovat melouny je důležité naučit se pro dosažení chutných a šťavnatých plodů.

Jak pěstovat melouny: kompletní návod
Jak pěstovat melouny: kompletní návod
Jak pěstovat melouny: kompletní návod

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno