Pěstování cuket je oblíbenou zahradnickou aktivitou, která může přinést bohatou úrodu tohoto lahodného a všestranného zeleninového plodu. Cukety jsou nenáročné na péči a mohou se pěstovat v malých zahradách, na zahradních terasách nebo dokonce ve velkých květináčích na balkonech. V tomto článku se podíváme na jednoduché kroky, které vám pomohou dosáhnout zdravé a plodné cuketové sklizně.
Volba vhodného místa
Před zasetím semen cuket je důležité vybrat si správné místo pro jejich pěstování. Cukety milují slunce, takže vyberte lokalitu, která dostává minimálně 6 hodin slunečního světla denně. Zároveň se ujistěte, že místo má dobrou odvodnění, protože cukety nemají rády přemokřenou půdu.
Příprava půdy
Cukety vyžadují dobře odvodněnou a živnou půdu. Před výsadbou semen je vhodné půdu obohatit kompostem nebo hnojem, abyste zajistili dostatek živin pro rostliny. Půdu také připravte na dostatečné zásobení vodou, která je důležitá pro správný růst cuket, ale pozor, půda nesmí být nacucaná vodou, to je potom již kontraproduktivní.
Sazenice nebo semena?
Máte možnost buď zakoupit sazenice cuket v zahradnickém centru, nebo je pěstovat sami ze semen. Pokud se rozhodnete pro vlastní pěstování, můžete semena předem namočit do vody na 24 hodin, aby se urychlil klíčení. Vhodným časem pro výsev semen cuket je obvykle jaro, kdy pominou přízemní mrazíky.
Výsadba cuket
Pokud používáte sazenice cuket, vykopněte díru v zemi, která je dostatečně velká pro kořenový bal. Umístěte sazenici do díry a zakryjte kořeny půdou. Pokud sázíte semena, vytvořte malé jámy ve vzdálenosti přibližně 2,5 cm a vložte do každé jámy 2-3 semena. Poté jámy zakryjte půdou.
Zalévání a hnojení
Cukety potřebují pravidelné zalévání, zejména během suchých období. Ujistěte se, že půda je stále vlhká, ale ne přemokřená. Doporučuje se zalévat rostliny podél jejich kořenové zóny, abyste minimalizovali riziko napadení plísněmi.
Během růstu cuket je také vhodné pravidelně je hnojit. Použijte organické hnojivo nebo roztok na bázi dusíku, fosforu a draslíku. Sledujte doporučení na obalu hnojiva ohledně správné dávky a četnosti aplikace.
Péče o rostliny
Cukety mají tendenci rychle růst a šířit se po zahradě. Aby se zabránilo jejich přerůstání a zajistila se lepší vzdušnost rostlin, je vhodné pravidelně odstraňovat boční výhonky. Můžete také přihnojovat půdu mulčem, který pomůže udržet vlhkost a potlačit růst plevelů.
Ochrana proti škůdcům a chorobám
Cukety jsou náchylné na některé škůdce a choroby, jako jsou plísně nebo mšice. Pravidelně prohlížejte rostliny a vyhledávejte příznaky infekce. Pokud narazíte na poškozené části rostliny, odstraňte je, abyste zabránili šíření chorob. Existuje také široká škála organických pesticidů a postřiků, které mohou pomoci chránit rostliny před škůdci.
Sklizeň cuket
Cukety jsou obvykle připraveny ke sklizni, když dosáhnou délky přibližně 15-20 cm. Pravidelná sklizeň podporuje další růst a plodnost rostliny.
Závěr
Pěstování cuket může být snadné a zábavné, pokud se držíte těchto jednoduchých kroků. S dostatkem slunce, výživy a správné péče můžete očekávat hojnou úrodu chutných a zdravých cuket. Nebojte se experimentovat s různými odrůdami cuket a přidávat je do svých oblíbených receptů. Buďte trpěliví a užívejte si procesu pěstování vlastní zeleniny!
Koupila jsem semena cuket jako každý rok,zasadila jsem je a na rostlinách je teď plno květů,ale všechny jsou plané,ani pod jedním květem není plod tykve. Co s tím? Ještě nikdy se mi nic podobného nestalo,vždycky je cuket plno
Dobrý den, paní Ireno,
děkujeme Vám za dotaz a rádi bychom Vás odkázali na naše fórum. V námi přiloženém odkazu budete přesměrována do sekce vložení příspěvku, kde následně můžete svůj dotaz znovu položit a mnozí zkušení zahradníci jistě rádi odpoví. Zde posíláme odkaz do fóra : https://www.zahrada.cz/forum/jehlicnany-a-konifery/?ridici_hodnota_akce=pridat_prispevek&id_tematu=0&typ_prispevku=nove_vlakno
Přejeme Vám hezký zbytek dne,
za tým Zahrada.cz, Jakub.