Vše o pěstování citronů, pomerančovníků a dalších citrusů v květináčích, včetně výběru, péče, přesazování a přezimování. Jak pěstovat citrusy v květináčích?
Kdo by si nechtěl utrhnout čerstvé citrony nebo pomeranče z vlastní zahrady? Možná si myslíte, že tato výsada je vyhrazena pouze pěstitelům v tropickém a subtropickém podnebí, ale stále více lidí z chladnějších oblastí zjišťuje, že mohou pěstovat citrusy v květináčích a přezimovat je v interiéru.
Pěstování citrusů v květináčích není nic nového. Bohaté šlechtické rodiny z chladnějších částí Evropy pěstovaly citronovníky a pomerančovníky v květináčích již v 17. století, a to ve speciálních vytápěných sklenících (oranžeriích), v nichž citrusy přezimovaly spolu s dalšími tropickými a subtropickými rostlinami. Dnes je tato praxe mnohem dostupnější – k pěstování citrusů nepotřebujete žádné speciální vybavení ani velké skleníky. Potřebujete pouze slunné místo u okna a trpělivost.
Pěstování citrusů v květináčích
Citrusy pocházejí ze subtropických a tropických oblastí jihovýchodní Asie, kde se jim daří při celoročně vysokých teplotách a vysoké vlhkosti vzduchu. Nejznámějšími citrusovými plody jsou pomeranč, citron, grapefruit, mandarinka, limetka a pomelo. Všechny tyto druhy můžeme pěstovat i v našich domácnostech, pokud co nejvíce napodobíme podmínky, které citrusovým rostlinám vyhovují.
Základní pravidla pro pěstování citrusů v květináčích:
- Pěstujte citrusy na místech s dostatkem přímého slunečního světla.
- Vydatně zalévejte, ale až po vyschnutí horních 2 cm půdy.
- Vyberte dostatečně velký a hlavně dostatečně hluboký květináč s drenážními otvory, aby se do něj stromek vešel.
- Citrusové stromy v nádobách chraňte před mrazem tím, že je necháte přezimovat v interiéru, buď na chladném a tmavém místě, nebo při pokojové teplotě a dostatku světla.
- Zajistěte citrusům dobře propustnou půdu a hnojte je, abyste jim dodali živiny.
Způsoby pěstování citrusů v nádobách
V chladnějším podnebí se většina citrusů roubuje na vhodné podnože nebo se vegetativně množí řízky. Pouze některé druhy a odrůdy jsou obvykle vhodné pro pěstování v nádobách. Citrusy naroubované na zakrslé podnože mají silnější kořenový systém, což zajišťuje lepší zdravotní stav rostliny. Množené citrusy řízkováním mají výhodu v časnějším plodění, ale nevýhodu v bujnějším růstu, což znamená, že je třeba je častěji přesazovat do větších květináčů. Citrusy lze také pěstovat ze semen, ale takto vypěstované rostliny začnou plodit až po 5-10 letech od výsadby a plody nebudou mít požadovanou kvalitu.
Odrůdy citrusů pro pěstování v květináčích
Vzhledem k tomu, že citrusy ani v původních podmínkách nedorůstají velkých rozměrů, lze všechny odrůdy pěstovat v květináčích. Pro pěstování v nádobách jsou však nejvhodnější zakrslé odrůdy. Vyzkoušejte tyto odrůdy citroníků: meyer, lisbon, sun gold, yuzu, ponderosa a zakrslý eureka. Z mnoha odrůd mandarinek jsou pro pokojové pěstování vhodné kalamondin, medový, satsuma nebo mineola tangelo (kříženec grapefruitu a mandarinky). Pro pěstování v interiéru jsou vhodné také limetky (key lime, markut, medvědice), kumkváty a různé odrůdy pomerančů.
Podmínky pěstování citrusů
Světlo
Během vegetačního období dopřejte citrusům alespoň 6 (ideálně 8 až 10) hodin přímého slunečního světla denně. Při pěstování citrusů v interiéru vyberte co nejsvětlejší místo u okna orientovaného na jih. V létě se citrusům v nádobách nejlépe daří na zahradě nebo na terase, proto je přesuňte ven, jakmile nehrozí noční mrazíky, a citrusy se vám odmění. Několik týdnů je však chraňte před přímým slunečním světlem a nechte je aklimatizovat v polostínu. Během horkých letních dnů je ideální chránit citrusy před ostrým poledním sluncem, které může rostlinu spálit.
V chladnějším podnebí je pro přezimování citrusů rozhodující správný světelný režim. Ideální je přezimovat citrusy v tmavé místnosti při teplotě 4-10 °C. Takto přezimované citrusy nehnojte a zalévejte je maximálně jednou měsíčně.
Přezimování při pokojové teplotě je pro citrusy problematické, protože nejsou zvyklé na vyšší teploty, pokud nemají zároveň dostatek světla. Pokud však nemáte jinou možnost než přezimovat citrusy při pokojové teplotě, dopřejte rostlině alespoň dostatek slunečního světla a pravidelně jí mlžte listy.
Zalévání citrusů v květináčích
Citrusy snášejí dočasné sucho lépe než přemokření. Proto je důležité upravit zálivku podle podmínek pěstování (světlo, teplota, vlhkost, roční období). Mnozí pěstitelé citrusů čekají se zaléváním až do prvních příznaků vadnutí listů (kroucení), aby zabránili přemokření kořenů. Když je kořenový systém podmáčený, není schopen přijímat živiny, což má často za následek žloutnutí listů a špatný zdravotní stav citrusových rostlin. V každém případě by se citrusy v květináčích měly zalévat až po vyschnutí horních 5 cm půdy.
Obvykle to znamená zalévat 2-3krát týdně, ale v horkých letních dnech je někdy nutné zalévat citrusy v květináčích každý den (vždy večer nebo brzy ráno). Potřeba zálivky se výrazně snižuje během zamračených dnů nebo když je rostlina v interiéru. Voda, která zůstane v podmisce pod květináčem po deseti minutách, by se měla odstranit. Při pěstování citrusů v interiéru je výhodné často mlžit listy vodou a imitovat tak vlhký vzduch. Pro jihovýchodní Asii jsou typická sušší léta a vlhčí zimy, ale zimní prostředí v interiéru je často sušší, než je ideální.
Půda
Citrusy nesnášejí dlouhodobě zamokřenou půdu, proto je důležité zajistit jim dobře propustný substrát. Na trhu jsou k dostání specializované půdní směsi pro citrusy, ale půdu pro citrusy si můžete namíchat i sami, a to kombinací substrátu pro sukulenty (nebo drenážního materiálu, jako je písek, perlit nebo keramzit) a zahradní zeminy v poměru 1 : 1. Na dno květináče je také vhodné umístit štěrk (nebo polystyrenové oblázky), který zajistí rychlý odtok přebytečné vody.
Hnojení citrusů
Nejlepší je kombinace organických hnojiv s pomalým uvolňováním a speciálních tekutých hnojiv určených speciálně pro citrusy (s vyšším obsahem dusíku a železa). Tekutá hnojiva je pro citrusy nejvhodnější používat na jaře a pomalu uvolnitelná hnojiva lze aplikovat po zbytek vegetačního období. V zimních měsících, kdy jsou citrusy v klidovém stavu, je třeba hnojení přerušit.
Jak vybrat nejlepší květináč pro citrusové stromy
Velikost květináče pro kontejnerové pěstování citrusů závisí na prostoru, který máte k dispozici. Pro mladou rostlinu do výšky 0,6 m postačí květináč o průměru 30 cm, který však musí být hlubší než široký. Dostatečně hluboký květináč zajistí dobrou drenáž a stabilitu, což je nezbytné i v případě, že je rostlina již robustní. Pro vzrostlé rostliny, které dosahují výšky 1-1,5 m, budete potřebovat větší nádobu o minimálním průměru 45-60 cm.
Plastové nádoby jsou levnější a hlavně lehčí, což oceníte vždy, když budete muset citrusovou rostlinu přenést z interiéru do exteriéru a zpět. Pro pěstování citrusů v nádobách jsou také nezbytné odvodňovací otvory na dně nádoby.
Přesazování citrusů do nádob
Poté, co citrusy přerostou své původní nádoby, přesaďte je do větších květináčů. Čas na přesazení poznáte podle toho, že kořeny začínají prorůstat horní částí nádoby nebo spodními drenážními otvory. Malé citrusy nepřesazujte do velkých květináčů, protože se jim nepodaří dobře prokořenit půdu. Vždy vybírejte květináč jen o 2,5 cm větší, než byl původní, a při přesazování používejte čerstvou zeminu, abyste doplnili živiny. Nezapomeňte, že základna kořenů v blízkosti kmene by měla být po přesazení vždy mírně nad úrovní půdy.
Prořezávání
Citrusům prospívá vzdušná a symetrická koruna, které lze dosáhnout řezem, zejména během prvních pěti let života rostliny. Vždy odstraňujte větve, které korunu zahušťují. Čím více jich seřízneme, tím méně květů (a plodů) citrusový strom ponese a tím více energie vynaloží na růst.
Množení citrusů řízky
Citrusy lze snadno množit řízky. Řízky získáte tak, že ze zdravé rostliny odříznete terminální (jednoleté) listové výhony se 3 až 5 listy nebo pupeny a poté listy na řízku zastřihnete asi na 1 cm. Před výsadbou namočte spodní část řízků do stimulátoru růstu. Po výsadbě zajistěte alespoň normální pokojovou teplotu a vysokou vlhkost vzduchu pravidelným mlžením řízků. Je pravděpodobné, že ne všechny řízky přežijí, proto je lepší zasadit jich více, než potřebujete. Jaro je nejvhodnější dobou pro množení řízků citrusových stromů.
Škůdci a nemoci
Pěstování citrusů v chladnějším podnebí má své výhody. Zejména běžné bakteriální a virové choroby postihující citrusy (bakteriální strupovitost, tristeza, melanóza, exokoróza a další) se v chladnějším podnebí běžně nevyskytují. Citrusy pěstované v květináčích však mohou být ohroženy běžnými houbovými chorobami, které lze léčit menším zaléváním nebo použitím fungicidů.
V chladnějším podnebí se nevyskytují ani specializovaní škůdci citrusů (sviluška citrusová, molice citronová, třásněnka citrusová a další). Největším rizikem pro citrusy přesunuté na léto ven jsou mšice a bílé mušky, které se ošetřují stejně jako u jiných rostlin (mechanické odstranění, biologická ochrana nebo v nejhorším případě insekticidy). Velké škody na citrusových stromech mohou způsobit také slimáci, plži a ptáci. Ve vnitřních prostorách mohou citrusy napadat roztoči nebo houbové svilušky, které však pro tyto rostliny nepředstavují velké nebezpečí.
Největším rizikem pro pěstitele citrusů je však návykovost pěstování těchto krásných a výnosných rostlin. Z vlastní zkušenosti víme, že mnoho lidí začíná s jedním citronovníkem a po letech zjistí, že se jejich zahrada nebo balkon během léta proměnily v citrusovou plantáž. To jen proto, aby nezkušení pěstitelé citrusů věděli, do čeho jdou – byli jste varováni!
Závěr
Celkově lze říci: Pěstování citronů, pomerančovníků a dalších citrusů v květináčích je překvapivě snadné a dostupné i pro ty, kteří žijí v chladnějším podnebí. Stačí si vybrat vhodné odrůdy a zajistit jim dostatek slunce, správnou zálivku a vhodný substrát. Pro přesazování citrusů je důležité zvolit dostatečně velké a hluboké květináče s dobrým odvodněním. Přes zimu je třeba citrusy chránit před mrazem a umístit je do interiéru, ideálně na chladné a tmavé místo. Při správné péči a pravidelném hnojení se citrusy odmění bohatou úrodou plodů. Historie pěstování citrusů v květináčích sahá až do 17. století, kdy byly pěstovány ve vytápěných sklenících bohatých šlechticů. Dnes je tento způsob pěstování dostupný každému, kdo má dostatek trpělivosti a péče.
Pro další inspiraci si přečtěte článek: Citrusy (citrony, pomeranče, limetky): návod na pěstování