Pórek
Zdroj: www.simplyrecipes.com
Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy

Pór je vynikající zelenina, která dodá jemnou cibulovou chuť do polévek, omáček, salátů, ale i do jiných pokrmů. I když je pór členem cibulové rodiny, má několik odlišností, které ho činí unikátním. Jeho jedlou částí je bílý stonek, který roste přibližně 15 cm nad zemí, ačkoli tmavě zelené listy přidávají výbornou chuť, zejména do polévek a vývarů. Pór nemá typickou cibulovou bulvu, ani duté listy jako cibule, místo toho má soustředné modro-zelené listy, které tvoří stonek na bázi a směrem k vrcholu se rozvětvují. Tento článek vám přiblíží, jak správně pěstovat pórek, jak o něj pečovat a jaké další tipy vám pomohou při jeho sklizni. Pěstování pórku je snadné, ale vyžaduje dlouhou vegetační dobu, a proto je dobré začít co nejdříve. Jak pěstovat a sklízet pórek?

Kde pěstovat pór

Pór je rostlina, která potřebuje hodně slunečního světla a dobře propustnou půdu. Místo pro pěstování by mělo být slunné, aby pór mohl růst zdravě a silně. Před zasazením je vhodné připravit půdu několik týdnů předem. Půda by měla být bohatá na organické hmoty, například kompost nebo dobře zralý hnůj. Pór se dá pěstovat buď ze semen, nebo z již předpěstovaných sazenic. Nejlepší je zasít semena do květináčů nebo na záhony a poté je přesadit do trvalého stanoviště. Pór potřebuje dlouhou vegetační dobu, která se pohybuje mezi 120 a 150 dny, takže je důležité začít s výsadbou co nejdříve. Pro pěstování v mírnějších podmínkách je vhodné zasévat semena do interiéru 8 až 10 týdnů před posledním mrazem, pokud žijete v chladnějších oblastech.

Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Zdroj: www.simplyrecipes.com

Jak a kdy zasadit pór

Pro pěstování pórku ze semen je ideální začít 8 až 10 týdnů před posledním jarním mrazem. Pokud pěstujete pór z předpěstovaných sazenic, můžete je vysadit do zahrady přibližně 3 týdny před posledním mrazem. Pór je třeba vysazovat do 15 cm hlubokých jam, přičemž nad zemí necháte jen několik centimetrů rostliny. Místo zasypání díry zeminou je lepší jamky napustit vodou, což pomůže usadit půdu kolem kořenů. Takto pěstovaný pór vytváří dlouhé bílé stonky. Pokud chcete, aby stonky byly ještě delší, můžete je během vegetačního období postupně hromadit zeminou nebo je mulčovat slámou. Tento proces se nazývá „blanšírování“ a umožňuje pórku vytvářet jemně bílé a velmi chutné stonky.

Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Zdroj: www.bhg.com

Péče o pór

Péče o pór je poměrně snadná, ale vyžaduje určitou pozornost. Důležité je pravidelně odstraňovat plevely, které mohou konkurovat pórku o živiny a vodu. Pór také potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v suchých obdobích, kdy je důležité zajistit, aby půda byla stále vlhká. Pór roste nejlépe na slunném místě, kde dostane minimálně 6 hodin přímého slunečního světla každý den. Půda by měla být dobře odvodněná a obohacená o kompost, aby rostlina mohla růst zdravě a silně. Pro dosažení co nejlepšího růstu je doporučeno pór pravidelně hnojit, například zředěným hnojivem, aby se podpořil jeho růst a tvorba silných stonků.

Sklizeň pórku

Pór můžete sklízet, když jsou stonky dostatečně silné a dosáhnou průměru 2,5 až 4 cm. K sklizni je nejlepší pór vytrhnout z půdy, přičemž jej jemně pohybujte ze strany na stranu, dokud se nezvolní a nebude možné ho vytáhnout. Mladé, malé pórky můžete sklízet už na jaře a použít je do salátů, ale pro větší sklizeň je nejlepší počkat na pozdní léto, kdy stonky dosáhnou optimální velikosti. Pokud chcete uchovat pór na delší dobu, můžete jej zamrazit. Pro zmrazení je nutné pórek předtím blanšírovat, což znamená, že jej na minutu ponoříte do vroucí vody a poté okamžitě přendáte do studené vody. Takto připravený pór vydrží v mrazáku až rok.

Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Zdroj: www.bhg.com

Problémy při pěstování pórku

Pór může trpět různými chorobami a škůdci. Mezi nejběžnější patří pórkový rez, který způsobuje oranžové vyvýšené skvrny na listech. Pokud tento problém zjistíte, je nutné napadené rostliny okamžitě odstranit, aby se nemoc nešířila. Pór je také náchylný k napadení cibulovými muškami a třásněnkami. Pravidelně kontrolujte své rostliny a odstraňujte všechny postižené části. Důležité je také chránit pór před nadměrným vlhkem, které může vést k hnilobě kořenů a jiným problémům.

Celkově lze říci, že pěstování pórku je skvělou volbou pro každého, kdo chce obohatit svou zahradu o chutnou zeleninu s jemnou cibulovou příchutí. Pór je snadno pěstovatelný, ale vyžaduje dostatek času na růst, pravidelnou zálivku a péči o půdu. Jeho výhody spočívají nejen v chuti, ale i v tom, že se dá pěstovat v různých klimatických podmínkách, a to jak na jaře, tak na podzim. Při správné péči a sklízení si můžete užívat čerstvý pór po celou sezonu. Důležité je také věnovat pozornost prevenci škůdců a nemocí, které mohou negativně ovlivnit výnosy. S trochou péče a trpělivosti můžete sklízet výborný pór, který skvěle doplní vaše pokrmy. Pěstování pórku je tak nejen praktické, ale také příjemné a uspokojivé.

Podívejte se i na náš další článek! Zimní prořezávání stromů a keřů: Proč a jak na to?

Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Jak pěstovat a sklízet pórek? praktické tipy
Předchozí článekZalévat trávník v zimě – ano, nebo ne?
Zalévat trávník v zimě – ano, nebo ne?
Julie Skrbková
Julii je vášnivou zahradní nadšenkyni s kreativním duchem.,Ráda se dělí o své znalosti a inspiraci prostřednictvím našeho online magazínu o zahradě, pěstování rostlin, zahradním designu. Julie se nebojí experimentovat s různými styly zahradního designu a kombinovat tradiční prvky s moderními trendy. Její články jsou plné praktických rad, tipů a triků pro úspěšné pěstování rostlin, tvorbu zahradního designu a zvýšení estetického i ekologického potenciálu zahrady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno