Zdroj: www.gardendesign.com
jak pečovat o svou zahradu
jak pečovat o svou zahradu

Jak pečovat o svou zahradu? Současné trendy v zahradní architektuře lze shrnout do dvou slov – odolnost a kreativita. Odolnost je vyžadována nejen od zahradníků, kteří jsou nuceni pracovat s nepředvídatelnými klimatickými změnami (a vším, co s nimi souvisí!), ale také od rostlin. A u zahrádkářů vede odolnost přímo ke kreativitě, ať už jde o přijetí nových konceptů, myšlení mimo rámec nebo přizpůsobení se novému „normálu“. V dnešním článků vám představíme dalších 5 zajímavých trendů pro rok 2024. Prvních část tohoto článku si můžete přečíst zde.

1. Za hranice stravování: Vytvářejte jedinečný venkovní prostor

jak pečovat o svou zahradu
Zdroj: www.gardendesign.com

Přestěhováním málo využívaného trávníku před domem se tito majitelé domů chopili své lásky k vínu a místo toho vytvořili malou vinici.

Stále více lidí než kdy jindy pracuje z domova. Zahrady se tak mění v pracovně náročné prostory pro celou rodinu. Venkovní vaření a stolování samozřejmě zůstává jedním z hlavních požadavků při navrhování zahrady, ale stále větší poptávkou jsou prostory věnované dalším aspektům každodenního života. Například stanoviště pro domácí úkoly pro děti, tichá čtecí zákoutí jen pro vás, malá vinice, která poskytuje bednu (nebo dvě) vína, nebo malá rohová zahrada, která poskytuje tichý klid potřebný pro meditaci nebo jógu.

2. Štěrkové zahrady pro krásu s nízkými nároky na údržbu

jak pečovat o svou zahradu
Zdroj: www.gardendesign.com

Tato štěrková zahrada je plná barev, textur a tvarů (nemluvě o opylovačích, volně žijících zvířatech a rodinném psovi!) a přitom spotřebuje mnohem méně vody než tradiční zahrady.

Vzhledem k tomu, že teploty jsou stále vyšší a sušší než kdykoli předtím, zahradníci přehodnocují výběr rostlin, metody výsadby a závislost na vodě, aby vytvořili prosperující zahrady. Štěrkové zahrady splňují všechny požadavky na udržitelnou zahradu s nízkou spotřebou vody.

Jakmile rostliny jednou zasadíte, musí se o sebe postarat samy, jinak zahynou.

Co přesně je štěrková zahrada? Stručně řečeno, jedná se o zahradní záhon s nízkými nároky na vodu a údržbu, který se skládá především ze štěrku namísto zeminy a je osázen pečlivě vybranými rostlinami. Štěrk jednotné velikosti se rovnoměrně rozprostře na stávající půdu do hloubky 10 – 15 cm. Základna kořenového balu rostliny v květináči o průměru 7 až 15 cm se pak umístí blízko horní části půdy a obklopí štěrkem. Umístění základu kořenového balu u země podporuje růst kořenů do hloubky a dolů, což vede k tomu, že rostlina je mnohem odolnější vůči suchu.

Další výhody štěrkové zahrady:

Žádná půda = žádný plevel!

Štěrk je účinnou bariérou pro klíčení semen plevelů. Těch několik málo, které si najdou cestu do vaší zahrady, je často izolováno v půdě v blízkosti koruny rostliny.

Méně hnojiva

Hnojte rostliny jen zřídka (pokud vůbec), protože cílem je podpořit pomalý růst s hlubokými kořeny. Založená rostlina bude nakonec kompaktnější a bude vyžadovat méně kolíkování a dělení.

Méně údržby

Méně vody, méně pletí a méně dělení znamená až o 75 % méně údržby než u typických zahradních záhonů.

Zabraňte hnilobě kořenů

Štěrk je přirozeně rychleschnoucí, což pomáhá předcházet mokrým kořenům (a obávané kořenové hnilobě) během zimních měsíců.

3. Zachování našich zahrad kreativními způsoby

Zdroj: www.gardendesign.com

Lisování květin je smysluplný způsob, jak uchovat zvláštní okamžiky v čase. V tomto příkladu vytvářejí lisované květiny z předchozí zahrady dlouhotrvající, krásné a jedinečné umělecké dílo.

Poslední dobou dochází k velkému oživení lisovaných a sušených květin. Jedná se smysluplný způsob, jak se těšit ze zahrady po mnoho let a připomínat si důležité události. V úvahu přicházejí svatby, dovolené a narozeniny, ale zvažte také radost, kterou mohou konzervované květiny poskytnout někomu, kdo se třeba stěhuje z milované zahrady, k připomenutí života nebo se používají jako sváteční dekorace na míru.

Květiny a listy, ať už lisované nebo sušené, získají tlumené i zářivé barvy. Konečný výsledek je vždy překvapením! Některé odrůdy si dokonce zachovávají vůni, což je často další vítané překvapení.

Chcete-li povzbudit svůj tvůrčí apetit? Vyhledejte na Instagramu „lisované a sušené květiny“ a prohlédněte si celou řadu obrázků, které lahodí oku. Podívejte se na například na @thedandelionfoxart, @velvetcurationco nebo @botanical_tales).

4. Znovuobjevení krásy a biodiverzity pařezinových zahrad

jak pečovat o svou zahradu
Zdroj: www.gardendesign.com

V této stinné zahradě našly v zákoutích velmi starého pařezu svůj domov divoké jahody, kapradiny a místní rybíz.

Ačkoli kdysi šlo o viktoriánský výstřelek určený k předvádění sbírek kapradin, pařezy se opět vracejí. Jen se nyní nezaměřují pouze na sbírky rostlin, ale také na vytváření útočišť pro volně žijící živočichy a zároveň na prezentaci stínomilných rostlin.

Zjednodušeně řečeno, pařezina je stinná zahrada se strategicky umístěnými pařezy, kmeny a neobvyklými kusy dřeva jako ústředními body. Cílem je tyto pařezy pečlivě rozmístit tak, aby působily naturalisticky. Aby působily jako by tu byly odjakživa. Nechte je pomalu a přirozeně se rozkládat. Do pařezů, na ně a kolem nich umístěte rostliny, které milují stín. Mezi něž patří například hosty, čemeřice, kapradiny nebo sněženky. V různých dřevěných prvcích pařeziny se usídlí volně žijící živočichové, jako jsou žáby, mloci, brouci a spousta dalšího hmyzu, což přispívá k přirozené kráse těchto zahrad.

5. Pěstování zahradních znalostí doma

Zdroj: www.gardendesign.com

Díky pandemii, která nás nutí přijímat virtuální technologie, zažívá online vzdělávání větší rozmach než kdy jindy. Díky webinářům, mistrovským kurzům, videím na YouTube, sociálním médiím atd. je snazší než kdy dříve spojit se s kolegy zahradníky a designéry z celého světa, a to v den a čas přizpůsobený našemu rozvrhu.

A upřímně řečeno, i když se nic nevyrovná práci na zahradě v teplém jarním dni, učení se o ní v pohodlí domova je take skvělé.

jak pečovat o svou zahradu
jak pečovat o svou zahradu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno