Pěstování levandule může být krásným a vonným doplňkem vaší zahrady. Levandule je oblíbená pro své aromatické květy a éterický olej, který lze získat z jejích květů. Následující průvodce vás provede postupy a tipy na úspěšné pěstování levandule.

Výběr vhodného stanoviště

Prvním klíčovým krokem je vybrat vhodné místo pro pěstování levandule. Tato rostlina potřebuje dostatek slunce, aby mohla dobře růst a vyvíjet aromatické látky. Doporučuje se umístit levanduli na místo, které je vystavené přímému slunečnímu záření nejméně 6-8 hodin denně.

Příprava půdy

Levandule prosperuje v dobře propustné půdě s pH mírně kyselým až neutrálním (pH 6,5 – 7,5). Před výsadbou je důležité půdu připravit. Můžete přidat kompost nebo dobře rozložitelný hnůj, abyste zvýšili živiny a zlepšili zadržování vody. Vyhněte se těžkým a zamokřeným půdám, které by mohly vést k hnilobě kořenů.

Výsadba levandule

Když máte vhodné místo a připravenou půdu, můžete přistoupit k výsadbě levandule. Je nejlepší sázet mladé sazenice na jaře, po ohrožení mrazem. Ujistěte se, že mezi jednotlivými rostlinami ponecháte dostatek prostoru, aby mohly plně vyvinout svůj tvar a velikost.

Zalévání

První rok po výsadbě je klíčový pro ustanovení kořenového systému levandule. Pravidelně zalévejte, abyste udrželi půdu vlhkou, ale ne namočenou. Jakmile se kořeny dobře usadí, můžete postupně snižovat frekvenci zalévání. Levandule je rostlina odolná sucho, a proto je důležité se vyvarovat přemokření.

Hnojení

Při hnojení levandule platí zásada „méně je více“. Příliš mnoho hnojení může vést k nadměrnému růstu rostliny, ale s menším množstvím hnojiva květy rozkvétají intenzivněji. Použijte hnojivo s nižším dusíkatým obsahem a aplikujte ho jednou ročně na jaře.

Řezání a tvarování

Pravidelný řez je klíčový pro udržení kompaktního a zdravého vzrůstu levandule. První řez proveďte na jaře, jakmile začínají rašit nové výhonky. Odstraňte uschlé květy a části rostliny, které jsou poškozené. Po odkvětu proveďte další řez, abyste podpořili další kvetení a zabránili dřevnatění stonků.

Ochrana před škůdci a chorobami

Levandule je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám, ale může být náchylná k hnilobě kořenů v příliš vlhkém prostředí. Dbáte-li na správnou zálivku a pěstujete levanduli na dobře odvodněné půdě, měly by problémy s chorobami být minimální. Pokud se vyskytnou problémy, můžete zvážit použití organických postřiků.

Sklizeň a sušení

Květy levandule jsou nejvíce aromatické, když jsou rozkvetlé a tedy otevřené. Sbírejte květy ráno po tom, co rosa uschla, ale předtím než začne být příliš horko. Květy můžete sušit na suchém a stinném místě, ideálně ve svazcích, které pověsíte vzhůru nohama.

Využití levandule

Levandule má široké využití. Můžete z ní vytvářet aromatické sáčky, éterický olej, čaje nebo třeba lahodné dezerty s levandulovou příchutí. Objevujte nové způsoby, jak tuto univerzální rostlinu využít. Na detailní využití levandule a konkrétní tipy a postupy se zaměříme v dalším článku.

Pěstování levandule může být odměňující zážitek a zároveň užitečná dovednost. Dodržováním těchto postupů a tipů můžete mít krásnou a vonnou rostlinu, která okouzlí vaši zahradu a přinese do vašeho života mnoho radosti.

Předchozí článekPěstování ozimé cibule
Pěstování ozimé cibule
Další článekSemenaření se opravdu vyplatí
Semenaření se opravdu vyplatí
Eliška Hrbková
Eliška je nadšená zahradnice, která si nenechá ujít žádnou novinku ve světě zahradničení. Nejraději má pěstování květin ve své zahradě, kde tráví většinu volného času. Mezi její oblíbené rostliny patří růže, tulipány a levandule, o které pečuje s láskou. Kromě zahradničení se Eliška zajímá také o design interiérů a zahrad. Ráda kombinuje přírodní prvky s moderním designem, čímž vytváří harmonické a útulné prostředí jak venku, tak uvnitř domova. Její kreativní přístup a cit pro detail se projevují v každém projektu, do kterého se pustí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno