Bazalka je jednou z nejoblíbenějších aromatických bylin, která dodává jídlům nezapomenutelnou chuť a vůni. Pěstování bazalky doma je relativně jednoduché a přináší mnoho potěšení i praktického využití. V tomto článku se budeme zabývat postupy a tipy, jak dosáhnout hojné úrody této skvělé bylinky.

Výběr vhodného stanoviště

Prvním krokem k úspěšnému pěstování bazalky je správně zvolit místo, kde ji budete sázet. Bazalka miluje sluneční světlo, proto je ideální umístit ji na místo, kde bude dostávat alespoň 6 hodin denního slunečního záření. Vhodné jsou venkovní zahrady, balkony nebo okna orientovaná na jih.

Příprava půdy

Důležitým faktorem pro úspěšný růst bazalky je kvalita půdy. Bylinkám vyhovuje půda, která je dobře propustná a zároveň si udržuje vlhkost. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo zralým hnojem, aby se zlepšila struktura a živiny.

Výsev bazalky

Existuje několik možností, jak bazalku vysadit do země: Nejlepší způsob je použít semínka Pokud zvolíte výsev ze semínek, můžete je nejprve předpěstovat ve vhodném substrátu a až po vytvoření silnějších sazeniček je přesadit na stanoviště. Při výsevu dbajte na dostatečný odstup mezi semínky a hloubku zasazení.

Zálivka a hnojení

Bazalka potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v horkých letních měsících. Snažte se udržovat půdu stále vlhkou, ale nepřelévejte. Při zálivce se snažte zalévat přímo kořeny rostliny, aby nedošlo k namáčení listů, což by mohlo způsobit hnilobu.

Co se týče hnojení, bazalka není náročná rostlina, ale občasné doplňkové hnojení organickým hnojivem nebo tekutým hnojivem pro bylinky může podpořit zdravý růst a hojnou úrodu.

Péče o rostlinu

Bazalka může být náchylná k některým chorobám a škůdcům, jako jsou například mšice nebo plísně. Pravidelně kontrolujte rostliny a v případě potřeby použijte přírodní ochranné prostředky, například roztok mýdla a vody pro odstranění mšic.

Mějte také na paměti, že pravidelné odstraňování květů podporuje větší tvorbu listů. Pokud se bazalka začne větvit, můžete ji seříznout, což podpoří tvorbu nových výhonků a zabraňuje vyčerpání rostliny.

Sklizeň a uchování úrody

Když se bazalka dostatečně rozrostla a máte dostatek listů, můžete začít sklízet. Listy se doporučuje sbírat postupně, aby rostlina mohla stále růst. Nejlepší doba na sklizeň je ráno, když jsou éterické oleje v listech nejkoncentrovanější.

Sklizené listy můžete použít okamžitě, nebo je můžete sušit či zmrazit, abyste si mohli uchovat bazalku na delší dobu. Při sušení dejte pozor na přímé sluneční záření, aby se zabránilo ztrátě aromatických látek.

Kulinářské využití bazalky

Bazalka je v kuchyni skutečnou hvězdou a využití má nespočet. Můžete ji přidávat do těstovin, omáček, salátů, polévek, ale také do domácího pesta, které je oblíbenou přísadou při přípravu chutných sendvičů.

Závěr

Pěstování bazalky je skvělým způsobem, jak si doma vychutnat čerstvou a aromatickou bylinku. S následováním těchto postupů a tipů můžete dosáhnout hojné úrody bazalky a těšit se z jejích vůní a chutí po celý rok. Buďte trpěliví, pozorní a pečliví, a vaše bazalka vám to určitě odmění bohatou úrodou. 

Předchozí článekPěstování máty: Od sazenice k aromatickému pokladu 
Pěstování máty: Od sazenice k aromatickému pokladu 
Další článekTrendy ze sítí 32. týden
Trendy ze sítí 32. týden
Eliška Hrbková
Eliška je nadšená zahradnice, která si nenechá ujít žádnou novinku ve světě zahradničení. Nejraději má pěstování květin ve své zahradě, kde tráví většinu volného času. Mezi její oblíbené rostliny patří růže, tulipány a levandule, o které pečuje s láskou. Kromě zahradničení se Eliška zajímá také o design interiérů a zahrad. Ráda kombinuje přírodní prvky s moderním designem, čímž vytváří harmonické a útulné prostředí jak venku, tak uvnitř domova. Její kreativní přístup a cit pro detail se projevují v každém projektu, do kterého se pustí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno