jablka
Zdroj: extension.umn.edu
Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady
Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady
Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady

Sníte o tom, že se zakousnete do křupavého domácího jablka přímo ze zahrádky? Pěstování vlastních jabloní je neuvěřitelně obohacující zážitek, který nabízí čerstvé ovoce, krásné květy a spojení s přírodou. Tento komplexní návod vám poskytne znalosti a jistotu, abyste se mohli vydat na cestu pěstování jabloní, včetně péče o jabloně, problémů s jabloněmi a všeho, co se týká výsadby a pěstování šťavnatých jablek v domácí zahradě!

O jabloních

Jabloně nejsou jen pro lidi s hektary půdy. I na malém prostoru můžete vysadit živý plot ze zakrslých jabloní nebo jabloní espalier a sklidit úspěšnou úrodu. Ve středních a severních oblastech se doporučuje jarní výsadba. Úspěšná může být i podzimní výsadba, ale pouze v oblastech, kde je podzimní a zimní počasí obecně mírnější a vlhčí.

Kde rostou jabloně?

Pro pěstování jablek je však velmi důležité zohlednit klimatické podmínky. Na štítcích stromů není vždy uvedeno, kde odrůda roste nejlépe, ale v mnoha katalozích je to uvedeno. Pro každou odrůdu je stanoven počet chladných hodin potřebných k nasazení plodů (tj. doba, po kterou se teploty pohybují mezi 0 a 7 °C). Čím severněji se nacházíte, tím více chladných hodin odrůda jabloně potřebuje, aby se vyhnula problémům s pozdními jarními mrazíky.

Lze pěstovat jabloně ze semen?

Častou otázkou je, zda je možné jednoduše vysadit semínka odrůdy, která se vám líbí, místo toho, abyste si koupili mladý stromek. I když je jistě možné vypěstovat jabloň ze semene, jabloně, které získáte, pravděpodobně nebudou takové, v jaké jste doufali!

Semena jabloní se geneticky liší od mateřského stromu, což znamená, že se budou lišit (a obvykle budou horší) například velikost stromu, mrazuvzdornost a kvalita plodů. Pokud tedy zasadíte semínko jabloně Honeycrisp, nebudete mít nakonec jablka Honeycrisp. Navíc může trvat 8-10 let, než sazenice jabloně vyroste dostatečně velká, aby mohla plodit jablka, takže se může stát, že budete nějakou dobu čekat!

Přesto může být pěstování sazenic jabloní zábavným experimentem.

Zde se dozvíte, jak zasadit semena jablek:

Předtím, než jsou semena jablek připravena vyklíčit a růst, musí být vystavena chladným a vlhkým podmínkám. Na podzim je vysejete venku do hloubky 1,5 cm a přirozený sezónní cyklus se o jejich ochlazení postará za vás. Semena můžete také vložit do navlhčeného písku v plastové nádobě a uchovávat je v chladničce po dobu 3 až 4 měsíců. Jakmile pomine hrozba mrazů, vysejete je venku do hloubky 1,5 cm. Jakmile sazenice vzejde, nezapomeňte ji dobře zalévat a chránit před škůdci.

Jablka potřebují ochranu proti škůdcům

Je také důležité si uvědomit, že jablka napadá mnoho chorob a ovocných škůdců, takže je vzácné, aby se toto ovoce pěstovalo bez jakýchkoli pesticidů. Ekologické pěstování jablek je na východním pobřeží mnohem obtížnější než na západě kvůli výskytu houbových chorob a druhů škůdců, kteří se na západě vůbec nevyskytují. Pokud se chcete vyhnout jakémukoli typu postřikového programu, bude vás pěstování jablek stát mnoho úsilí a vytrvalosti.

Jabloně potřebují další jabloň

Většina jabloní potřebuje k tvorbě plodů pyl z jiné jabloně. Tomu se říká křížové opylení. Tento druhý strom musí být jiný kultivar, ale také takový, který bude kvést ve stejnou dobu. Velmi důležitá je přítomnost včel; špatné opylení může snížit počet plodů a způsobit jejich deformovaný tvar; některé sady si pro dobré opylení pronajímají nebo udržují včelí úly. Nadměrné používání širokospektrálních insekticidů může snížit počet včel.

Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady
Zdroj: www.almanac.com

Výsadba

Kdy sázet jabloně

  • Jabloně s holými kořeny by se měly vysazovat brzy na jaře, jakmile je možné zpracovat půdu.
  • Jabloně pěstované v kontejnerech lze vysazovat po celé vegetační období, pokud mají dostatek vody.

Výběr místa pro výsadbu jabloní

  • Stejně jako u většiny ovocných stromů i jabloně nejlépe plodí, pokud jsou pěstovány na plném slunci, což znamená šest a více hodin přímého letního slunečního světla denně.
  • Jabloně potřebují dobře propustnou půdu, která by však měla být schopna udržet určitou vlhkost. Nejlepší jsou lehké až středně těžké půdy. Ovocné stromy mají problémy s těžkou jílovitou půdou; špatně odvodněná půda vede k onemocnění hnilobou kořenů.
  • Ovocné stromy sázejte na místa s dobrou cirkulací vzduchu, aby listy po dešti nebo zavlažování rychle osychaly (jinak hrozí riziko houbových chorob listů).
  • Ujistěte se, že stromek nebude vysazen v „mrazové kapse“, kde se studený vzduch usazuje v nízko položených oblastech. Pokud je to možné, zvolte vyšší místo se skluzem, aby studený vzduch proudil od stromů pryč.
  • Nevysazujte stromy v blízkosti zalesněných ploch nebo jiných stromů.
  • Ideální pH půdy je 6,0 až 6,5, ale přijatelné je i pH v rozmezí 5,5 až 7,0. V případě, že je půda v rozmezí 5,5 až 7,0, je třeba ji upravit. Před výsadbou jabloní proveďte půdní test. 

Výsadba stromu

Před výsadbou odstraňte veškerý plevel a trávu v kruhu o průměru 1,2 metru. Po zakoupení stromku chraňte před poraněním, vyschnutím, promrznutím nebo přehřátím. Pokud kořeny uschly, namočte je asi 24 hodin před výsadbou do vody. Rozteč stromů je ovlivněna podnoží, úrodností půdy a řezem. Sazenice nebo stromy v plné velikosti by měly být vysazovány v řadě asi 4,5 až 5,5 metru od sebe. Zakrslé podnože mohou být v řadě vzdáleny 1,2 až 2,4 metru.

Jabloně samozřejmě vyžadují křížové opylení; jiný kultivar, který kvete ve stejnou dobu, musí být vysazen ve vzdálenosti do 610 metru (nejlépe blíže). Vykopejte jámu o průměru přibližně dvojnásobku kořenového systému a hloubce 61 centimetru. Část volné půdy vraťte zpět do jámy a uvolněte půdu na stěnách výsadbové jámy, aby kořeny mohly snadno proniknout do půdy. Rozprostřete kořeny stromu na volnou půdu a dbejte na to, aby nebyly v jámě zkroucené nebo přeplněné. Pokračujte ve výměně zeminy kolem kořenů. Jakmile začnete kořeny zakrývat, zpevněte půdu, abyste se ujistili, že obklopuje kořeny, a odstraňte vzduchové kapsy. V době výsadby nepřidávejte hnojivo, protože by mohlo dojít ke „spálení“ kořenů. Zbytek jámy vyplňte sypkou zeminou a dobře ji přitlačte.

Většina jabloní je roubovaná. Spoj roubu by měl být alespoň 4 centimetry nad hranicí půdy, aby kořeny nevyrůstaly z odnože. Spoj roubu (místo, kde je podnož připojena k roubu) poznáte podle zduření v místě spojení. Zakrslé jabloně jsou notoricky náchylné k vyvrácení pod tíhou těžké úrody, proto byste měli zajistit oporu pro živý plot. Stromy můžete pěstovat u plotu nebo jim můžete poskytnout volně stojící oporu v podobě mříže.

Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady
Zdroj: www.npr.org

Pěstování

Pravidelně zalévejte mladé stromky, zejména ty, které jsou na polodřevnatých nebo zakrslých podnožích, abyste zajistili dobré zakořenění kořenového systému.

Pravidelně obnovujte mulč, ale odtahujte jej od kmene, aby nehnil. Tím také zabráníte tomu, aby se v něm přes zimu uhnízdili hlodavci a ohryzali kůru stromu.

Jabloně vyžadují počáteční výchovu, aby se vypěstoval silný rám větví a stromy mohly nést těžkou úrodu jablek. Zakrslé rostliny musí být podepřeny sloupky nebo mřížemi a vyškoleny na centrální systém vedení. Standardní (a polotrpasličí) stromy by měly být rovněž zaškolkovány na upravený vodicí systém.

Důležitou součástí péče budou opatření proti škůdcům. Správné načasování je rozhodující, aby nedošlo k poškození včel a ovlivnění opylení. Pokud se pesticidy používají, aplikují se v určité fázi vývoje květů a plodů, nikoliv podle kalendáře. Je důležité prozkoumat odrůdu a podnebí, abyste věděli, kteří škůdci budou s největší pravděpodobností představovat problém, což vám umožní použít správné prostředky ochrany ve správný čas.

Pokud se chcete pesticidům vyhnout, je to možné, i když jabloně patří mezi ovoce nejnáchylnější na škůdce. Můžete například umístit papírové sáčky kolem každého jablka vašeho stromu, i když to vyžaduje určitý čas a práci. Existují také organické pesticidy.

Prořezávání jabloní

Řez zpomaluje celkový růst mladého stromku a může oddálit jeho plodnost, proto s řezem nespěchejte, kromě odstraňování nevhodně umístěných, zlomených nebo odumřelých větví. Existuje několik technik, jak usměrnit růst bez silného řezu. Například:

  • Odstraňte špatně umístěné pupeny dříve, než se z nich stanou špatně umístěné větve.
  • Ohněte stonek na několik týdnů téměř vodorovně dolů, abyste zpomalili růst a podpořili rozvětvení a tvorbu plodů. Přivazujte provázky ke kůlům v zemi nebo k nižším větvím.

Jakmile se jabloň naplní a začne plodit, každoročně ji prořezávejte, abyste udrželi její velikost a tvar. Prořezávání omezuje výskyt chorob, protože propouští více světla a vzduchu. Velké stromy mohou potřebovat více řezů (a žebřík!).

  • Dospělý strom prořezávejte v době vegetačního klidu. Úplně odstřihněte příliš silné, vzpřímené stonky (nejčastěji vysoko na stromě).
  • Odstraňte slabé větvičky (které často visí ze spodní strany větví.
  • Zkraťte příliš povadlé kmeny, zejména ty nízko u stromu.
  • Zhruba po deseti letech se plodonosné větve (zakrslé větve, které se prodlužují jen asi o půl centimetru za rok) přeplní a zchátrají. Některé z nich odřízněte a jiné zkraťte.
  • Když se celá větev s plodonosnými ostruhami stářím zmenší, zkraťte ji, abyste uvolnili místo mladší náhradě.

Doporučené odrůdy

Mezi doporučené odrůdy jablek patří například:

  1. Golden Delicious: Tato odrůda je oblíbená pro svou sladkou chuť a širokou použitelnost v kuchyni.
  2. Granny Smith: Charakteristická zelená barva a kyselá chuť této odrůdy ji činí ideální volbou pro pečení a přípravu dezertů.
  3. Fuji: Fuji jablka jsou sladká a křehká s výraznou chutí, která se hodí pro konzumaci syrová i vařená.
  4. Honeycrisp: Tato odrůda je známá svou křehkou texturou a sladkou, šťavnatou chutí.
  5. Gala: Gala jablka mají vynikající sladkou chuť a jemnou texturu, což je činí ideální volbou pro konzumaci syrová.

Každá z těchto odrůd má své vlastní charakteristiky a vhodnost pro různé zahradnické podmínky a preference. Vyberte si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a očekáváním.

Sklizeň

Sklízejte trpělivě. Po všem tom prořezávání a péči se ujistěte, že sklízíte jablka na vrcholu jejich dokonalosti.

  • Jablka otrhávejte, když jejich barva pozadí již není zelená.
  • Stopka by se měla snadno oddělit od větve, když plod uchopíte do dlaně a lehce jím zatočíte kolem dokola a pak nahoru (za jablko neškubejte).
  • Různé odrůdy jablek dozrávají v různou dobu, takže období sklizně se může protáhnout od srpna do října.
  • Pokud je jablko přezrálé a měkké, použijte ho na vaření!

Skladování jablek

  • Jablka skladujte pouze uprostřed nebo na konci sezóny. Rané odrůdy se neuchovávají a je nejlepší je sníst brzy po sklizni. Střednědobé odrůdy by měly vydržet několik týdnů, zatímco pozdní odrůdy vydrží ve sklepě v dobrém stavu až pět měsíců. Jablka určená ke skladování musí být bezvadná, bez otlaků a skvrn, které by mohly způsobit hnilobu.
  • Jablka skladujte tak, že jednotlivé plody zabalíte do novin nebo hedvábného papíru. Zabalená jablka umístěte na podnosy, které umožňují cirkulaci vzduchu. Můžete je skladovat i nezabalená, ale plody by se neměly dotýkat. Různé odrůdy se skladují různě dlouho, proto je oddělujte a nejprve snězte ty, které se neskladují tak dlouho.
  • Ideální skladování je na chladném, tmavém a dobře větraném místě. Ideální jsou většinou garáže a kůlny, zatímco půdám a sklepům bychom se měli vyhnout buď kvůli nadměrnému teplu, nedostatečnému větrání, nebo nízké vlhkosti. Skladovaná jablka pravidelně kontrolujte a odstraňte všechna, která měknou, hnědnou nebo hnijí.
Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady
Zdroj: www.almanac.com

Pokud sníte o tom, že se zakousnete do křupavého domácího jablka přímo ze zahrádky, pěstování vlastních jabloní je pro vás to pravé. Tento zážitek nabízí nejen čerstvé ovoce a krásné květy, ale také spojení s přírodou a radost z péče o rostliny. V tomto komplexním průvodci jste se dozvěděli, jak správně pečovat o jabloně, jak řešit problémy, které se mohou vyskytnout, a všechno, co potřebujete vědět o výsadbě a pěstování šťavnatých jablek v domácí zahradě. Ať už se rozhodnete vysadit tradiční jablka nebo zkoušet nové odrůdy, budete mít všechny znalosti a jistotu, abyste se mohli vydat na cestu k úspěšnému pěstování jabloní. Tak neváhejte a pusťte se do práce, ať už je vaším cílem zahrada plná plodů nebo jen pár stromků na okrasu, vaše úsilí bude odměněno čerstvými, lahodnými jablky přímo z vaší zahrady!

Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady
Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady
Jablka: vášeň a péče o šťavnaté plody vaší zahrady

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno