Kousnout do šťavnaté hrušky je jedna z radostí života. Pěstování hrušek je obecně jednodušší než pěstování jablek, protože mají méně problémů se škůdci a chorobami. Snadno se vejdou i na malé zahrádky! Přečtěte si více informací o výsadbě hrušní na zahradě.
Při pěstování hrušní mějte na paměti, že pro úspěšné opylení a nasazení plodů jsou obvykle potřeba dva kultivary. Většina hrušní není samosprašná. Hrušky můžete pěstovat také v nádobách – a vysadit je můžete kdykoli během roku. Ujistěte se, že jste si koupili hrušky speciálně vyšlechtěné pro pěstování v nádobách.
Uvědomte si, že hruškám může trvat několik let i déle, než začnou kvést a plodit. Jakmile však hrušně začnou plodit, jsou plodné a dlouhověké!
Existuje mnoho různých druhů hrušek; některé se nejlépe konzumují syrové a jiné jsou vhodné k vaření. V tomto článku se dozvíte více o odrůdách hrušek!
Výsadba
Hrušky vysazujte brzy na jaře. Objednejte si prostokořenné rostliny v polovině zimy, abyste je dostali včas. Pro nejlepší úrodu plodů budete potřebovat plné slunce, úrodnou, dobře propustnou půdu a dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud žijete mimo suché západní oblasti, měli byste si vybrat druhy a podnože odolné proti ohnivé plísni. Naplánujte si výsadbu alespoň dvou odrůd hrušní, protože pro tvorbu plodů bude nutné jejich křížové opylení. Ujistěte se, že odrůdy jsou vzájemně kompatibilní. Stromy standardní velikosti umístěte ve vzdálenosti 6 až 7,5 metru od sebe. Zakrslé stromy rozmístěte 3,5 až 4,5 metru od sebe.
U stromků pěstovaných v kontejnerech vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte všechny kroužící kořeny tak, že kořenový bal položíte na bok a kořeny přestřihnete nůžkami. U roubovaných stromů umístěte při výsadbě vnitřní stranu oblouku roubovacího spoje směrem od slunce. Vykopejte jámu o několik centimetrů hlubší a širší, než je rozpětí kořenů. Stromek postavte na malý kopeček zeminy uprostřed jámy. Dbejte na to, abyste kořeny rozprostřeli směrem od kmene a příliš je neohýbali. Do jámy nepřidávejte hnojivo ani ornici.
Pěstování
Mladé stromky během období sucha dobře zalévejte, aby se lépe zakořenily. Na začátku roku přihnojte malým množstvím hnojiva. Přidejte 1/8 liber dusičnanu amonného na stromek vynásobenou počtem let, kdy byl stromek zasazen do středně úrodné půdy. Pokud máte velmi úrodnou půdu, použijte méně hnojiva. Zda jsou listy v létě bledě zelené nebo nažloutlé, použijte příští rok o něco více hnojiva. Pokud stromek vyroste za jednu sezónu o více než 12 centimetrů, použijte příští rok méně hnojiva. Při aplikaci hnojiva buďte velmi opatrní! Pokud dodáte stromům příliš mnoho dusíku, budou náchylnější k ohnivé plísni a také mohou zaměřit příliš mnoho energie na tvorbu listů namísto květů a plodů.
Prořezávání hrušní
Stromy prořezávejte každoročně, aby byly zdravé. Obecně platí, že stromy prořezávejte lehce, aby vypadaly co nejlépe a byly produktivní. U zakrslých stromů je prořezávejte na středový vůdčí systém. Stromy standardní velikosti lze prořezávat buď na centrální vůdčí systém, nebo na modifikovaný vůdčí systém, který se snadněji udržuje. Centrální vůdčí systém se vyznačuje centrálním kmenem s větvemi, které se spirálovitě rozbíhají každých 13 až 20 cm, přičemž je třeba zajistit, aby žádná větev nebyla přímo nad jinou. Výchova takového systému začíná na začátku léta prvního roku, kdy byste měli odstranit všechny výhony, které se vytvoří ve vzdálenosti do 46 cm od země.
Konečný výsledek by měl připomínat vánoční stromek. K tvarování větví stromů používejte rozsocháče. Ty pomáhají větvím šířit se spíše směrem ven než vzhůru. Pokud jsou větve malé, můžete je pomocí kolíčků na prádlo odstrčit od hlavního kmene. Pro větší větve použijte dřevěné lišty s vroubky ve tvaru písmene „V“ na obou koncích. Nezapomeňte také ztenčit plody a ponechte mezi jednotlivými trsy plodů na větvi vzdálenost asi 15 cm. Po založení stromů je pravidelně zalévejte.
Doporučené odrůdy
Doporučené odrůdy hrušek se mohou lišit v závislosti na regionu, klimatických podmínkách a preferencích pěstitelů. Nicméně, některé široce oblíbené odrůdy hrušek zahrnují:
- Conference: Tato odrůda je známá svými sladkými a šťavnatými plody. Je velmi odolná vůči nemocem a dobře se skladuje.
- Bartlett (Williamsova královská): Jedna z nejpopulárnějších odrůd hrušek s vynikajícím ovocem vhodným jak pro čerstvou konzumaci, tak i pro pečení a konzervování.
- Doyenné du Comice: Tato francouzská odrůda je známá svými velkými, aromatickými plody s jemnou a lahodnou chutí.
- Anjou: Tato odrůda má pevné a šťavnaté plody s jemnou a sladkou chutí. Je vhodná pro čerstvou konzumaci i pečení.
- Concorde: Má dlouhou sklizeň a dobrou odolnost vůči nemocem. Je známá svými pevnými a chutnými plody s lahodnou texturou.
- Forelle: Tato odrůda má charakteristické červené skvrny na svých plodech a nabízí osvěžující, sladkou chuť.
- Winter Nellis: Jedna z nejstarších odrůd hrušek, která je známá svými aromatickými a sladkými plody.
Před výběrem konkrétní odrůdy je vždy dobré se poradit se zahradníkem nebo odborníkem na zahradnictví, aby se zjistilo, která odrůda je nejvhodnější pro konkrétní podmínky a požadavky.
Sklizeň
Hrušky sklízejte, když jsou zralé, ale stále tvrdé. Hrušky dozrávají při pokojové teplotě, aby byly plody co nejkvalitnější. Dospělé hrušně v krátkém časovém úseku vytvoří velké množství plodů. Buďte připraveni!
Chcete-li hrušky skladovat, sklízejte je, když jsou plně vyzrálé, ale stále velmi tvrdé. Můžete je uchovávat v chladničce; měly by vydržet asi 1 týden. Můžete je také uchovávat v nádobách na chladném (asi 4 °C) a tmavém místě; měly by vydržet 1 až 2 měsíce. Hrušky můžete také konzervovat, abyste je mohli skladovat déle.
Pěstování hrušek je radostným a relativně snadným úkolem, ať už máte velkou zahradu nebo jen malý prostor na terase. Výběr správných odrůd je klíčový, a proto je důležité poradit se s odborníkem, abyste vybrali ty nejvhodnější pro vaše podmínky. Po zasazení stromků je důležité zajistit jim správnou péči, včetně pravidelného zalévání a hnojení. Pravidelné prořezávání pomůže udržet stromy zdravé a produktivní. Jakmile hrušně začnou plodit, mohou poskytnout hojnou sklizeň plodů, které mohou být uchovávány v chladničce nebo v nádobách na chladném a tmavém místě. Možnost konzervace umožňuje prodloužit trvanlivost sklizených plodů, takže si můžete užít jejich chuť i v zimních měsících. S vhodnou péčí a správným výběrem odrůd můžete vychutnat výhody domácích hrušek po mnoho let.