Dřín
Zdroj: www.vdberk.cz
Dřín

Rozlišovacím znalcem u dřínu (Cornus) je strboulovité nebo okoličnaté květenství, které je podloženo čtyřmi vejčitými žlutozelenými listeny u C. mas nebo u C. florida čtyřmi velkými obvejčitými, bílými nebo růžovými zákrovními listeny. Svídy C. alba mají bílé květy sestavené v ploché, široce hlávkovité až vrcholičnaté květenství.

Dřín a pěstování

Při výsadbě vystřiháme u rostlin se zemním balem všechny slabé a starší výhony a zbývající silně zakrátíme o polovinu, aby se dobře rozvětvily od kořenové báze. U výpěstků pěstovaných v kontejnerech zkrátíme výhony o jednu třetinu, abychom neporušili tvar keře. Keřovité druhy svíd vyžadují vyřezání starších větví k vyrůstajícímu mladému výhonu, nebo celých větví na krátký čípek až k zemi. Všechny svídy snášejí řez velmi dobře, dříny podstatně hůře. Pro přísně stříhaný živý plot se hodí hustě obrůstající druh jako např. C. alba, který stříháme na konci zimního období a podruhé v červnu.

Dřín
Zdroj: www.vdberk.cz

Kultivary s barevným dřevem

U kultivarů svídy s barevným dřevem (C. alba ‚Sibirica‘ – červené výhony, C. stolonifera ‚Flaviramea‘ – zelenožluté výhony) musíme dělat každoroční průklest, aby narostl co největší počet mladých výhonů, které zvláště vynikají v zimním období. Keře svídy pěstované pro květy, plody nebo barevné listy (C. alba ‚Argenteomarginata‘ – bíle lemované, C. alba ‚Spaethii‘ žlutě lemované) většinou ponecháváme bez většího řezu. Vzrostlé keře svídy bílé vyžadují odřezání obloukovitě rostlých větví k bujnému, vzpřímeně vyvinutému, mladému výhonu a vyřezání starých větví až k zemi. Tímto řezem zajistíme postupné a nenásilné zmlazení keře, aniž bychom tím výrazně porušily habitus keře. Staré neřezané keře svídy jsou doslova nepřehledně propletené hustými větvemi, které jsou z velké části odumřelé.

Svídy snášejí v předjaří velmi dobře i hluboký zmlazovací řez. Z keře odstraníme všechny staré, silné a husté větve na krátký čípek nad zemí. Mladé výhony vyrostlé od kořenové báze na jaře zakrátíme podle délky o jednu až dvě třetiny.

Řez dřínu

Při výsadbě dřínů odstraníme pouze poškozené a nevyhovující výhony, jinak rostliny ponecháme bez řezu. Dřín obecný (C. mas) se nejlépe vyvíjí ve tvaru stromu. Odstraníme z kmínku všechny výhony až do výšky koruny, kterou chceme docílit. Další řez spočívá pouze v odstraňování letorostů, které oslabují růst kmínku a narušují tvar. C. mas se hodí i pro stříhané živé ploty. Skupina dřínů s nápadně velkými květy se zvětšenými a vybarvenými zákrovními listeny (C. florida, C. kousa, C. nuttalli) má vyhraněné nároky na půdu i stanoviště a nejlépe jim vyhovuje nízký kmenný, volně rostoucí tvar. Velkokvěté dřiny vysazujeme výhradně z kontejnerovým balem. Udržovací řez spočívá v občasném zakrácení bujných výhonů a v odstranění odumřelého dřeva. Zmlazovací řez při citlivém vystříhaní přebytečných větví je zbytečný.

Přečtě si také náš článek s tipy na dřeviny pro suchou půdu!

Dřín

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno