Jaro je v plném proudu a pojďme si říci, že taková vychlazená domácí limonáda, kterou si vychutnáte s rodinou nebo přáteli na vaší zahradě, je prostě nenahraditelná. Pojďte si s námi připravit tyto domácí sirupy a udělejte si zásoby na léto!
JITROCEL KOPINATÝ
(Plantago lanceolata) lidově nazývaný hojílek, ranocel, celníček, babka, psí jazyk atd. Jitrocelový sirup příznivě působí na podrážděnou sliznici v krku a zmírňuje kašel. Jitrocel pomáhá i při žaludečních potížích a ledvinových zánětech.
Jitrocelový sirup
Připravíme si čistou větší sklenici, třtinový cukr a oprané jitrocelové listy. Množství surovin je úměrné velikosti lahve, kterou zvolíme. Mladé jitrocelové listy trochu pokrájíme nebo natrháme a vložíme do připravené sklenice, asi tak do centimetrové vrstvy. Zasypeme vrstvou třtinového cukru, může být ale i obyčejný krystal. Třtinový je ale pro tento léčivý sirup vhodnější. Na cukr navrstvíme opět jitrocel a průběžně vrstvy umačkáváme, až máme sklenici plnou, napěchovanou po okraj. Poslední vrstva by měla být cukrová. Pak sklenici dobře uzavřeme a postavíme na teplé slunné místo na deset, maximálně čtrnáct dnů. To už listy pomocí cukru pustí šťávu, tu slijeme přes sítko do jiné nádoby a pak naplníme do menších lahviček, které uložíme do chladna, nejlépe dolů do lednice. Také můžeme sirup v lahvičkách sterilovat, tak vydrží celý rok. Z jitrocelu se u nás domácí sirupy vyrábí již mnoho let a už naše babičky ho milovaly!
Jitrocelový sirup s medem
- 5 hrstí jitrocelových listů
- 300 g medu
- 1,5 dl vody
- šťáva z jednoho citronu
Najemno nakrájené listy jitrocelu vložíme do hrnce, zalijeme vodou smíchanou s medem, přivedeme k varu a na mírném ohni povaříme. Když jsou listy rozvařené, odstavíme z plotny, necháme zchladnout a přidáme citronovou šťávu. Směs přecedíme přes sítko a plníme do čistých lahví.
Stejným způsobem si můžeme udělat i mateřídouškový sirup.
MÁTA PEPRNÁ
(Mentha x piperita), má také mnoho pěkných lidových názvů: bylina Matky Boží, koření fefrmincové, balšám, peprnej balšám, větrové koření, větrná bylina atd. Je velmi rozšířená a oblíbená na přípravu čajů, sirupů, limonád a koktejlů.
Mátový sirup
- 1⁄2 litru vody
- 500 g přírodního tmavého cukru
- 100 g i více čerstvé máty
V hrnci smícháme vodu s cukrem a přivedeme k varu. Stále mícháme, až se všechen cukr rozpustí a roztok začne houstnout. Pak přidáme nadrobno nakrájené listy máty. Mátu pokrájíme nadrobno, snáze se z listů uvolní silice a sirup získá na kvalitě a výrazné chuti. Směs necháme přejít varem a odstavíme. Necháme v zakrytém hrnci dvě hodiny louhovat, pak přecedíme a slijeme do lahví. Skladujeme v dobře uzavřených lahvích v chladu.
Mátová šťáva
- 200 g máty
- 2 litry vody
- 20 g kyseliny citronové
- 2 kg cukru
Převařenou vodu nalijeme do větší mísy, přidáme na kousky nakrájené listy máty, mohou být i se stonky.
se všechen cukr rozpustí stonky. Přidáme kyselinu citronovou a necháme do druhého dne louhovat. Přecedíme přes plátno a přidáme do mátového roztoku cukr. Občas zamícháme, cukr se postupně rozpustí. Vzniklou šťávu slijeme do lahví, uzavřeme. Pokud chceme, aby šťáva déle vydržela, sterilujeme ji při 80°C 20 minut.
BEZ ČERNÝ
(Sambucus nigra), lidově psí bez, smradinky, kozičky, bezinky, bzejna atd. Hojně rozšířený keř v květnu obalený bělavými květy a na podzim oblíbený hlavě ptáky, kteří často stihnou ozobat drobné zralé plody dříve, než si najdu čas je otrhat. Plody černého bezu byly oblíbené hlavně za dob našich babiček, vařily z nich šťávu, povidla, likéry a sušily je na čaj. Znaly léčivou sílu bezinek a hojně ji využívaly. Bez černý je na domácí sirupy velmi oblíbený!
Šťáva z černého bezu
Oprané bobulky černého bezu rozmačkáme nebo lehce rozmixujeme, vložíme do hrnce, podlijeme vodou. Na 1 litr bezinek 1/2 litru vody a za stálého míchání vaříme přibližně čtvrt hodiny. Pak necháme rozvařené bezinky do druhého dne odležet. Pak je přes plátno necháme několik hodin překapat. Vzniklou šťávu odměříme a na 1 litr dáme 1 kg cukru, 1 vanilkový cukr a šťávu z jednoho citronu. Množství cukru také záleží na zralosti plodů. Šťávu zahřejeme na 80-90 °C a za stálého míchání 5 minut povaříme. Necháme zchladnout, plníme do lahví a sterilujeme.
Růžový sirup
- 30 až 40 růžových květů
- 2 litry vody (převařené)
- 2 kg cukru
- 30 g kyseliny citronové
Okvětní lístky z rozkvetlých růží obereme a vložíme do pětilitrové sklenice a zalijeme vlažnou, převařenou vodou. Vmícháme kyselinu citronovou a necháme do druhého dne louhovat. Pak scedíme růžové lístky přes plátno do jiné nádoby a lehce lístky vy- mačkáme. Do roztoku přimícháme cukr a za stálého míchání přivedeme k varu. Krátce povaříme a plníme do čistých lahví. Růžový sirup má neobvyklou jemnou chuť i vůni a stojí za to jej zkusit.
Jahodová šťáva
- 3 litry jahod
- 2 litry vody
- 50 g kyseliny citronové
- 2,5 kg pískového cukru
Oprané, stopek zbavené jahody nasypeme do pětilitrové sklenice, nebo většího hrnce. Zalijeme studenou, převařenou vodou a přidáme kyselinu citronovou. Ovoce nekrájíme ani nemačkáme! Za občasného lehkého promíchání louhujeme 24 hodin. Pak vylouhované jahody s vodou slijeme přes čisté plátno do jiné nádoby a jahody necháme na plátně vykapat 6 až 12 hodin. Do vzniklého ovocného roztoku přidáme cukr a polovinu sáčku konzervační pomůcky. Mícháme, až se cukr rozpustí a plníme do uzavíratelných lahví. Vylouhované jahody můžeme použít ještě jednou. Zalijeme je jen 1,5 litru vody, přidáme 25 g a na závěr jen 2 kg cukru. Jinak je postup stejný.
Tento recept můžeme použít na jakékoli sezonní ovoce, maliny, rybíz, višně, ostružiny atd. Jahodová šťáva patří mezi nejoblíbenější, dobře vychlazená s ledem a lístky máty je osvěžujícím nápojem pro děti i dospělé.
Zaujal vás tento článek, jak si připravit skvělé domácí sirupy? Navštivte také náš článek o černém bezu nebo 10 nejlepších druhů jahod!