Duben je pro zahrádkáře velmi důležitým měsícem. Dny se prodlužují, teploty rostou a půda se začíná ohřívat – to vše vytváří ideální podmínky pro výsev mnoha druhů zeleniny, květin i ovoce. I přesto, že počasí může být ještě nestálé, je možné začít s výsadbou přímo do záhonů nebo pod sklo. Některé plodiny je vhodné vysévat přímo ven, jiné se musí nejprve předpěstovat ve skleníku nebo na parapetu. Kromě klasické výsadby do záhonů je duben skvělým měsícem i pro pěstování v květináčích, a to zvláště pro ty, kdo mají omezený prostor. V této době lze také vysazovat brambory, cibuli, česnek či artyčoky. V okrasné zahradě je duben obdobím pro výsev letniček i výsadbu cibulovin, které budou kvést v létě. Pojďme se podívat na to, co vše můžete v dubnu zasadit, abyste se v létě těšili z bohaté sklizně a krásně rozkvetlé zahrady. Co sázet v dubnu?
Zelenina, kterou lze vysévat v dubnu
V dubnu je možné začít s výsevem celé řady druhů zeleniny. Mezi prvními lze vysévat mrkev, hrášek, ředkvičky nebo špenát přímo na záhony. Naopak teplomilné druhy jako rajčata, lilky či papriky je nutné nejdříve předpěstovat ve vytápěných prostorách. Skvěle se hodí i pro pěstování v nádobách, například na balkóně. U dýní, cuket nebo okurek se doporučuje výsev do menších květináčů o průměru 5 cm, které je třeba uchovávat na teplém místě. Před výsadbou ven je nutné rostliny otužit, aby je náhlé chladno nepoškodilo. Celer bulvový (celerák) potřebuje velmi dlouhou vegetační dobu, a proto je třeba s jeho výsevem začít co nejdříve. Pokud pěstujete zeleninu v nádobách, volte kompaktní odrůdy a zajistěte pravidelnou zálivku. Výhodou pěstování v nádobách je i snazší ochrana před škůdci.
Ovoce vhodné k výsadbě v dubnu
Přestože období pro výsadbu prostokořenných stromů už končí, stále je možné sázet ovocné keře a stromy v kontejnerech. Patří sem například rybíz, angrešt, fíkovníky nebo citrusy. Při výběru místa je důležité zohlednit dostatek slunce a chráněné stanoviště. Jahody lze vysazovat jak do záhonů, tak i do truhlíků či závěsných nádob – jsou ideální pro menší zahrádky nebo balkóny. Při pěstování v nádobách je vhodné zajistit automatickou závlahu nebo častější zalévání, protože substrát v květináčích rychleji vysychá. Fíkovníky lze v dubnu vysadit do větší nádoby, kterou lze přes léto ponechat venku a na zimu zazimovat. Pokud je půda dostatečně prohřátá, můžete také vysazovat topinambury, což je odolná a výživná plodina. Ovocné keře a stromy sázejte s dostatečným rozestupem, aby měly prostor pro růst.
Letničky a okrasné rostliny pro dubnový výsev
Duben je ideální pro výsev mnoha letniček, které v létě vytvoří krásné záhony nebo budou zdobit květináče na terase. Mezi oblíbené druhy patří například kosmos, měsíček, vlčí mák nebo lichořeřišnice. Výsev provádějte buď přímo na záhon, nebo do sadbovačů, odkud je můžete po zakořenění přesadit. Vhodné jsou i letničky popínavé, které dodají vertikální rozměr zahradě – například tropaeolum nebo ipomoea. Letní cibuloviny jako gladioly, frézie nebo chocholatice vysazujte do květináčů a ven je dejte až po odeznění mrazů. Pokud toužíte po pestrých a živých barvách, nebojte se kombinovat různé odrůdy. Při výběru osiva dbejte na dobu klíčení a výškový růst rostlin, abyste mohli plánovat jejich umístění v zahradě. Okrasné druhy pěstované v nádobách můžete snadno přemisťovat podle potřeby.
Bylinky a listová zelenina
Duben je rovněž vhodný pro výsev celé řady bylinek a listové zeleniny. Salát, rukola, polníček, řeřicha nebo špenát jsou ideální pro výsev přímo na záhon nebo do větších květináčů. Výhodou je jejich rychlý růst a možnost sklizně už za pár týdnů. Bylinky jako petržel, koriandr, pažitka nebo bazalka lze předpěstovat doma a po zmrzlících je přesadit ven. Při pěstování v nádobách je nutné dbát na pravidelnou zálivku a dobrou drenáž, aby kořeny neuhnívaly. Pro zvýšení klíčivosti můžete semínka předem namočit. V případě chladnějšího počasí pomůže ochrana v podobě netkané textilie nebo mini pařeniště. Kombinace různých druhů bylin v jednom truhlíku je nejen praktická, ale i esteticky zajímavá. Bylinky a listová zelenina jsou nenáročné na prostor, takže je zvládne pěstovat opravdu každý.
Jak připravit půdu a vybavit zahradu v dubnu
Kromě samotného výsevu je v dubnu důležité věnovat čas i přípravě půdy. Půdu je třeba zrýt, provzdušnit a obohatit o kompost nebo dobře zetlelý hnůj. Pokud plánujete pěstování v nádobách, zvolte kvalitní substrát určený přímo pro daný typ rostlin. Velkou pomocí mohou být i studená pařeniště nebo mini skleníky, které chrání výsevy před pozdními mrazíky. Praktické jsou i kryty z plastu nebo skla, které pomáhají udržet vlhkost a teplo. Pro pěstování na balkoně nebo terase se vyplatí pořídit samozavlažovací truhlíky. Při výběru nářadí nezapomeňte na drobné pomocníky jako sadbovače, značkovače nebo postřikovače. Pravidelné větrání skleníků i pařenišť je nutné, aby nedocházelo k přehřátí výsevů. Správná příprava zahrady vám usnadní další měsíce a zvýší pravděpodobnost úspěšné sklizně.
Celkově lze říci, že duben je měsícem nových začátků v zahradě. Nabízí ideální podmínky pro výsev mnoha druhů zeleniny, květin i ovoce, a to jak přímo do půdy, tak do nádob. Díky prodlužujícím se dnům a rostoucím teplotám se rostliny lépe ujímají a rychleji rostou. Klíčem k úspěchu je správné načasování, výběr kvalitního osiva a vhodná příprava půdy či substrátu. Výhodou dubna je možnost kombinovat přímý výsev se skleníkovým předpěstováním, což umožňuje postupné rozšiřování zahrady. I ti, kdo mají pouze balkon nebo malou terasu, si mohou v dubnu vypěstovat vlastní zeleninu nebo bylinky. Zahradničení v tomto období přináší radost i naději na bohatou letní sklizeň. S trochou péče a plánování se dubnové úsilí mnohonásobně vrátí v dalších měsících.
Podívejte se i na náš další článek! Perfektní brambory z vlastní zahrady: plánování krok za krokem