Doprovodná výsadba je praxe kombinování určitých rostlin, které mají mezi sebou prospěšné nebo symbiotické vztahy. Mohou mít vlastnosti odpuzující škůdce, poskytovat podporu, podporovat opylovače, dodávat do půdy dusík nebo dokonce poskytovat ochranu před ostrými slunečními paprsky. Tento postup může také maximalizovat využití prostoru zahrady. Představíme vám základní chyby při výsadbě zeleniny!
„Tři sestry“ jsou klasickým seskupením prospěšných doprovodných rostlin – kombinují kukuřici, fazole a dýně. Kukuřice poskytuje oporu fazolím a dýni, fazole využívají dusík a listy dýně chrání půdu, což vede k zadržování vláhy a menšímu výskytu plevele. Při pěstování zeleniny však nejsou všechny kombinace rostlin příznivé.
Některé rostliny by nikdy neměly být umístěny blízko sebe. Jejich spojení by mohlo mít za následek nežádoucí účinky, jako je zpomalení růstu, přilákání škůdců, a dokonce i narušení chuti potravin.
Zjistěte, které rostliny by se neměly kombinovat, abyste získali zdravější a produktivnější zeleninovou úrodu.
Cibule, chřest nebo fazole
Zejména cibule, mají přirozený zápach, který může odpuzovat některé škůdce, jako jsou zelné kličky a mrkvové mušky. Cibule však spotřebovává velké množství dusíku a může brzdit růst ostatních rostlin tím, že jim ukradne všechny živiny.
Cibule by se neměla vysazovat v blízkosti chřestu nebo fazolí. V případě chřestu cibule krade živiny, které chřest potřebuje k tomu, aby se uchytil. Chřest může plodit i několik let a nepotřebuje v blízkosti žádné konkurenční rostliny.
Na jiném místě zeleninového pozemku potřebují fazole a další luskoviny k fixaci dusíku ureázu. Cibule však má alelopatickou vlastnost, která rostlinám ureázu odebírá.
Kapustové rostliny a rajčata
Kapustovité rostliny, jako je zelí, by se neměly pěstovat společně s noční zeleninou, jako jsou rajčata, protože mohou zbrzdit jejich růst. Obě plodiny jsou také silní žrouti a jejich umístění blízko sebe sníží množství živin dostupných pro robustní plodiny.
Rajčata a brambory
Rajčatům a bramborám se na stejném stanovišti nebude dařit. Obě rostliny totiž patří do čeledi lilkovitých a jsou náchylné ke stejným škůdcům a chorobám.
Doporučuje se vysazovat rajčata každý rok na nové místo. Důvodem je zabránit tomu, aby jejich běžní škůdci a choroby, které přezimovaly v půdě, napadly rostliny v nové sezóně.
Běžnou chorobou obou rostlin je plíseň, která může v půdě přetrvávat i po roce. V plodinách nočních odrůd se vyskytují zejména háďátka rajčatová a mandelinka.
Fenykl a většina ostatních plodin
Fenykl je chutná rostlina a díky své silné vůni odpuzuje mnoho hmyzích škůdců. S většinou potravinářských plodin však neroste dobře.
Fenykl uvolňuje chemické látky, které brzdí růst některých rostlin, zejména rajčat a luštěnin. Fenykl je také invazivní a může se křížit s některými bylinami, například s koprem. Výsledkem jsou podivně ochucené rostliny.
Chemické látky, které fenykl uvolňuje, mohou také snižovat klíčivost a očekávají se nižší výnosy plodin.
Jahody a kapustové rostliny
Kdo by se netěšil na první sladké letní jahody? Pokud však v blízkosti jahodového pozemku vysadíte kapustovité rostliny, mohou být odsouzeny k nezdaru.
Kapusta, brokolice a další totiž lákají zelné kličky. Kapustové kličky se živí celou řadou rostlin a napadnou i jahodový záhon. To může snížit vitalitu rostlin a výrazně ovlivnit výnosy.
Rajčata a kukuřice
Rajčata a kukuřice se výborně kombinují v receptech, ale na zahradě nejsou dobrými kamarády. Obě rostliny jsou silní žrouti a mohou si navzájem vyčerpat potřebné živiny.
Kromě toho jsou obě náchylné k napadení kukuřičným klasem, kterému se také říká červivost rajčatových plodů. Pokud jsou vysazeny blízko sebe, tvoří ideální místo pro tyto škůdce, kteří se na nich mohou přiživovat a ničit úrodu.
Brambory a cukety
Brambory a cukety by také neměly být umístěny příliš blízko sebe. Obě vyžadují velký přísun dusíku. Brambory rostou o něco rychleji a budou krást živiny z půdy, čímž účinně vyhladoví dýně.
Oběma rostlinám navíc svědčí stejní běžní škůdci. Jejich výsadba blízko sebe bude mít za následek napadení.
Cibule, chřest nebo fazole jsou rostliny, které byste neměli sázet dohromady kvůli narušení jejich vzájemných vztahů. Kapustovité rostliny a rajčata, stejně jako rajčata a brambory, by se také neměly pěstovat společně, aby se zabránilo narušení jejich růstu. Fenykl a většina ostatních plodin jsou také špatnou kombinací kvůli chemickým látkám, které fenykl uvolňuje, a jahody by neměly být vysazeny vedle kapustových rostlin. Rajčata a kukuřice, stejně jako brambory a cukety, jsou další kombinace, které byste měli při výsadbě zeleniny zvážit.
Zajímá vás, jak dosáhnout úspěchu při pěstování zeleniny? Přečtěte si také náš další článek o tom, které druhy zeleniny byste nikdy neměli sázet společně, abyste zajistili zdravý růst a bohatou úrodu. 14 druhů zeleniny, které byste nikdy neměli sázet společně
Myslíte si, že běžní zahrádkáři znají mandelinku pod názvem „bramborový chrobák coloradský“? ;-))