Milovníci květin již neobměňují výsadbu svých truhlíků a záhonů jen jedenkrát ročně, ale chtějí se těšit z krásy kvetoucích květin i v druhé polovině března a v dubnu, než vysadí letničky. Skupina dvouletek jako právě chudobka je pro tuto službu ideální, nabízí pestře a bohatě kvetoucí rostliny, které bez poškození snášejí poklesy teploty pod bod mrazu. Rostliny, které přezimovaly na záhoně, mají některé listy zaschlé a jen pomalu se probouzejí k životu. Každý si však chce vysadit sazenice v plném květu s mrazem nepoškozenou listovou růžicí. Takové rostliny však musíme vypěstovat ve skleníku. Podle toho, jaké máme pěstitelské možnosti a jaký výpěstek požadujeme, volíme způsob pěstování.
Chudobka a její pěstování rostlin pro podzimní výsadbu
Při tomto klasickém způsobu pěstování vyséváme osivo koncem června až počátkem července. Pro vypěstování tisíce rostlin je potřeba 0,5 g osiva nebo 1500 semen. Nová či dobře vydezinfikovaná výsevní miska s kvalitním výsevnim substrátem je předpokladem pro zdravý vývoj klíčících rostlin. Vyséváme řídce – maximálně 1 g na m2. Preventivní zá- livka přípravkem Previcur sníží riziko padání klíčních rostlin na minimum. Semena po výsevu většinou nezasypáváme. Zaschnutí semen během klíčení může výsev značně poškodit, proto ho umístíme na přistíněné místo. Semeno vyklíčí při teplotě 21-24 °C za 7-14 dní. Potom snížíme teplotu na 15-20 °C, za přibližně tři týdny od výsevu můžeme rostliny přepíchat nejlépe přímo do květináčů o průměru 8-9 cm. Substrát volíme propustný s vyšším obsahem jílu. Vhodné jsou substráty s označením pro pěstování macešek“ i proto, že obsahují více stopových živin, především železa. Rostliny vysazujeme na stanoviště v srpnu ve sponu 20 x 20 cm. Chudobka není na stanoviště náročná. Vyhýbáme se však přemokřeným místům, kde lehce vymrzá a za deštivého počasí zde rostliny zahnívají. Hodí se k výsadbě na záhony, do mís a truhlíků. Proti vymrzání při holomrazech rostliny chráníme přikrývkou z chvojí, případně netkanou za- krývací textilií.
Kterou odrůdu vybrat?
Na trhu je osivo celé řady odrůd. Tradičně se u nás pěstují české odrůdy CHUDOBKA BÍLÁ, RŮŽOVÉ ODSTÍNY, nebo AETNA (krvavě červená). Osivo těchto odrůd je poměrně levné a především se jedná o odrůdy s vynikající klimatickou odolností.
Rominette
Skupina odrůd ROMINETTE pochází z Německa. Rostliny mají květ typu Pomponette o velikosti 2 cm a jsou vysoce plnokvěté. Mají pevný kratší květní stonek a bohatě kvetou. Jsou to ideální odrůdy do malých květináčů, truhlíků a na záhon. Barevná škála je jako u celého sortimentu chudobek omezena na bílou, růžovou a intenzivně červenou.
Roggli
Odrůdy ROGGLI ORIGINÁL pocházejí jako celá řada jiných odrůd dvouletek ze Švýcarska. Jsou velmi rané, květ je vysoce plný o průměru 5 cm. Mají dlouhé okvětní plátky, bohatě kvetou. Jsou určeny na záhony a do květináčů.
Habanera
Odrůda HABANERA MIX je jednou z nejatraktivnějších odrůd současného sortimentu. Květ o průměru 6 cm je složen z jehlicovitých okvětních plátků. Odrůda je obzvlášť vhodná pro pěstování v květináčích a mrazuprostou kultivaci. Jedná se o směs bílých a růžových odstínů včetně dvoubarevných.
Benary
Nejnovější skupina SPEEDSTAR vyšlechtěná firmou Benary je jedinečná svojí vlastností vykvést i bez jarovizace. Rostliny ostatních odrůd musí projít periodou nízkých teplot, jinak nevytvoří květy.
Přečtěte si také článek s tipy, co vysadit po cibulovinách!