Chřest
Zdroj: fountainavenuekitchen.com
Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti
Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti
Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti

Chřest je jednou z prvních rostlin, které nás na jaře vítají! Je to trvalka, což znamená, že jakmile se jednou uchytí, budou se křehké výhonky vracet rok co rok. Kromě toho je díky svým kapradinovým listům vynikajícím okrasným materiálem. Zde se dozvíte, jak pěstovat chřest – od výsadby až po sklizeň!

O chřestu

Chřest lze pěstovat ve většině oblastí mírného pásma, ale v chladnějších oblastech s dlouhými zimami roste silněji. Jedlou částí chřestu je mladý výhonek, který se objevuje na jaře, když teplota půdy stoupne nad 10 °C.

Nejdůležitější věc, kterou je třeba o chřestu vědět, je, že byste ho opravdu neměli sklízet během prvních několika sezón. Tyto rostliny musí být zakořeněné, abyste je mohli trvale sklízet. Trpělivost se však vyplatí, chřestové záhony mohou být produktivní 15, 20 a někdy až 30 let.

Protože chřest zůstává tak dlouho produktivní, je nezbytné vysadit tu nejlepší odrůdu, která je pro vaši oblast k dispozici. (Viz doporučené odrůdy níže.)

Pokud s chřestem začínáte poprvé, vysadili bychom 5 až 10 rostlin chřestu na osobu.

Jak dlouho trvá pěstování chřestu?

Jak již bylo řečeno výše, nově vysazeným rostlinám chřestu může trvat 2 až 3 roky, než se skutečně rozjedou a začnou plodit, takže je třeba trpělivosti! Po založení však může být chřest produktivní po celá desetiletí.

Rostliny chřestu jsou navíc poměrně rychlí producenti, kteří na jaře po dobu několika týdnů vysílají každých pár dní nové výhonky. Na jaře a začátkem léta rostlina vyprodukuje ½ kilogramu výhonků na metr řádku, takže si myslíme, že se rozhodně vyplatí počkat.

Výsadba

Vzhledem k tomu, že chřest je vytrvalá rostlina, která se vrací rok co rok na stejné místo, je důležité vybrat vhodné místo pro výsadbu, kde se mu bude dařit. Vyberte místo, které je plně osluněné (6-8 hodin přímého slunečního světla).
Záhon s chřestem umístěte k okraji zahrady, kde nebude rušen činností spojenou s výsadbou a přesazováním jiných ploch.
Zajistěte, aby záhon dobře odváděl vodu a netvořily se na něm kaluže. Chřest nemá rád, když jsou jeho kořeny příliš mokré. Pokud nemáte k dispozici místo s dobrým odvodněním, zvažte pěstování chřestu raději na vyvýšených záhonech.

Chřestu se daří v neutrální až mírně kyselé půdě (pH přibližně 6,5). Z místa výsadby odstraňte veškerý plevel, překopejte ho a zasypte 2 až 4centimetrovou vrstvou kompostu, starého hnoje nebo směsi půdy. (Další informace o změnách půdy a přípravě půdy pro výsadbu.) Půda by měla být nakypřena do hloubky 12 až 15 cm, aby korunky chřestu mohly řádně zakořenit a nebyly narušovány kameny nebo jinými překážkami.

Kdy sázet chřest

Korunky chřestu vysazujte brzy na jaře, jakmile je možné zpracovat půdu. Mnozí zahradníci sázejí přibližně ve stejnou dobu, kdy se do půdy sázejí brambory. Chřest se obvykle pěstuje z jednoletých rostlin, kterým se říká „korunky“, ale lze jej pěstovat i ze semen. Začínáme-li však s korunkami chřestu, odpadá nám rok zdlouhavého pletí, které je spojeno s pěstováním ze semen, a produkce se celkově urychlí.

Několik odrůd, jako je otevřeně opylovaná „Purple Passion“ a hybridní „Sweet Purple“, lze pěstovat ze semen. Semena založte na jaře v místnosti a sazenice vysaďte, když jsou staré 12 až 14 týdnů, tedy těsně po posledních jarních mrazech.
Před výsevem namočte semena na 24 hodin do vody.

Semena vysévejte do navlhčené rašeliny nebo do půdy pro výsev do bytu nebo do rašelinových kelímků.
Jakmile rostliny dosáhnou výšky 12 cm, otužujte je týden venku. Po posledních jarních mrazech přesaďte mladé rostliny na dočasný záhon. Jakmile na podzim dospějí, identifikujte samčí rostliny chřestu bez bobulí a přesaďte je na trvalé stanoviště, přičemž méně produktivní samičí rostliny odstraňte.

Jak zasadit chřest

Korunky sázejte hluboko, abyste je ochránili před kultivací potřebnou pro každoroční hubení plevelů.
Vykopejte příkop široký asi 12 až 18 cm a hluboký 6 až 8 cm. Pokud kopete více než jeden příkop, umístěte je od sebe nejméně 3 stopy. Před výsadbou korunky krátce namočte do vlažné vody.

Podél středu výkopu vytvořte 2 palce vysoký hřeben půdy a na něj umístěte korunky chřestu, přičemž jejich kořeny rovnoměrně rozprostřete. Uvnitř příkopu rozmístěte korunky chřestu 12 až 18 cm od sebe (měřeno od kořenové špičky ke kořenové špičce).

Jakmile se dostanete do tohoto bodu, můžete použít jednu ze dvou metod výsadby: tradiční metodu „po kouskách“ nebo jednodušší metodu „najednou“.

Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti
Zdroj: www.almanac.com

Metoda „kousek po kousku“:

Po vykopání rýh a vysazení korun: Korunky zasypte kompostem a ornicí a zakopejte je 2 cm hluboko. Zalijte. V průběhu sezóny, kdy oštěpy dorůstají výšky 2 až 3 cm, přidejte do výkopu další 2 cm zeminy, přičemž dávejte pozor, abyste oštěpy zcela nezasypali. Jakmile oštěpy opět prorostou vrstvou zeminy, přidejte další 2palcovou vrstvu zeminy. Tento postup opakujte, dokud nebude výkop vyplněn až na úroveň terénu. V závislosti na tom, jak hluboký příkop jste vykopali, může být nutné přidat zeminu ještě 1 až 2krát v průběhu sezóny. Po úplném zaplnění výkopu zeminu mírně nahrňte, aby se kolem vyrůstajících výhonků nehromadila voda.

Metoda „vše najednou“:

Někteří zahrádkáři jednoduše zasypou příkop zeminou a kompostem najednou. I když se má za to, že tradiční metoda vede k celkově silnějším rostlinám, zahradníci obvykle nemají žádné problémy ani při metodě „vše najednou“. Pokud je půda poměrně kyprá, nebudou mít oštěpy problém se protlačit na povrch.

Pěstování

Po zasypání výkopu doporučujeme přidat 10 až 15cm vrstvu mulče. Největším problémem při pěstování chřestu je v prvních dvou letech boj s plevelem. Chřest by neměl mít narušené kořeny, takže budete muset plevel jemně ručně vytrhávat a dávat pozor, abyste nenarušili kořeny chřestu. Jakmile rostliny vyrostou, bude plevel představovat menší problém. Mulčujte okolí rostliny kompostem nebo posekanou trávou, abyste udrželi půdní vlhkost a omezili růst plevele.

Během prvních dvou let po výsadbě potřebují rostliny chřestu 1 až 2 cm vody na čtvereční stopu týdně. Pokud nemáte dostatek srážek, budete pravděpodobně muset zalévat. Pokud je to možné, používejte kapkovou závlahu. Chřestu se daří, pokud má stálý přísun rostlinné potravy. Zvažte organické hnojivo během vegetačního období. Při použití jakéhokoli přípravku se řiďte pokyny uvedenými na etiketě.

Před sklizní

V prvním nebo druhém roce nesklízejte oštěpy (rostlina potřebuje čas, aby jí vyrostl kořenový systém), ale koncem podzimu odřízněte odumřelé listy a přihrňte je kompostem. Ve druhém roce na jaře a na začátku podzimu přihnojte kompostem a na konci podzimu seřízněte odumřelé kapradiny. Záhon udržujte hustě mulčovaný. Ve třetím roce by měl být záhon v plné produkci, takže můžete začít sklízet chřest střídmě po celou sezónu.

Přesazování chřestu

Pokud musíte chřest přemístit, přesaďte korunky brzy na jaře, když jsou v klidu, nebo koncem podzimu před prvními podzimními mrazy (po odřezání listů). Korunky vykopejte a zvedněte zahradnickými vidlemi, přičemž dávejte pozor, abyste neporušili kořeny. Rozdělte trs na dvě nebo více částí. Přesazené rostliny zalijte. V následujícím roce nesklízejte ve velkém množství.

Doporučené odrůdy

Výběr vhodné odrůdy chřestu může záviset na klimatických podmínkách, typu půdy a osobních preferencích v chuti. Zde jsou některé doporučené odrůdy chřestu:

  1. Jersey Giant: Tato odrůda je oblíbená pro svou vynikající chuť a vysokou produkci. Je známá svými velkými, masivními stonky.
  2. Mary Washington: Jedna z tradičních odrůd chřestu, která je oblíbená pro svou spolehlivost a dobrou chuť. Má střední až velké stonky.
  3. Purple Passion: Tato odrůda se vyznačuje fialovými odstíny a vynikající chutí. Je vhodná pro ty, kteří hledají netradiční variaci chřestu.
  4. UC-157 F1: Tato odrůda je známá pro své jednotné stonky a výbornou chuť. Je oblíbená mezi komerčními pěstiteli.
  5. Guelph Millennium: Tato odrůda nabízí jemnou a lahodnou chuť. Je odolná vůči nemocem a chřestové mušce.
  6. Connover’s Colossal: Další tradiční odrůda chřestu s velkými stonky a dobrou chutí. Je známá svou spolehlivostí.
  7. Apollo: Tato odrůda je oblíbená pro své rychlé a silné výhonky. Má jemnou chuť a je vhodná pro časnou sklizeň.
  8. Millennium: Tato odrůda je známá pro své jednotné stonky, vynikající chuť a odolnost vůči chorobám.

Při výběru odrůdy chřestu je důležité vzít v úvahu klimatické podmínky a dostupnost odrůd ve vašem regionu. Různé odrůdy mohou mít odlišné nároky na pěstování a přinést různorodost do vaší zahrádky.

Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti
Zdroj: www.almanac.com

Sklizeň

Vyhněte se sklizni v prvním roce a pokud je to možné, také ve druhém roce. Ideálně počkejte tři vegetační období před sklizní, abyste umožnili korunám plně se usadit. U mladých rostlin může trvat sezóna 2 až 3 týdny. Nicméně, dobře ustálené rostliny mohou produkovat déle, až 8 týdnů.

Každý druhý den kontrolujte rostlinu, zda jsou připraveny na sklizeň. Výhonky rostou rychle a mohou se stát příliš dřevnatými, než si toho všimnete! Jakmile začne výhonek chřadnout a objeví se listí, je příliš tvrdý na konzumaci.

Sklízejte výhonky, když dosáhnou výšky 20 až 25 cm a tloušťky mezi 1 až 2 cm. (Mějte na paměti, že mladší, tenčí výhonky budou něžnější, takže sklízejte podle své chuti.) Na sklizeň použijte ostrý nůž nebo nůžky a odstřihněte je od země.

Sklizeň zastavte, když průměr výhonků klesne na velikost tužky. Po sklizni hnojte svůj záhon chřestu na začátku léta. Můžete jej posypat vyváženým organickým hnojivem nebo rozptýlit další 2,5 cm bohatého, bezplevelného kompostu přes rozkládající se mulč.

Kapradiny chřestu zkracujte pouze po tom, co listí opadá a zbarví se hnědě nebo žlutě. Obvykle to bývá na začátku zimy po několika mrazivých dnech. Zkracujte kapradiny až ke zemi.

Jak skladovat chřest

Chřest po sklizni nevydrží příliš dlouho, proto ho nezapomeňte sníst do dvou až tří dnů od sklizně. Chcete-li chřest uskladnit, svažte jej do svazku, konce stonků zabalte do vlhké papírové utěrky a svazek vložte do plastového sáčku. Uchovávejte v chladničce v zásuvce na chipsy. Pokud máte v chladničce dostatek místa, můžete chřest skladovat také tak, že oštěpy vložíte do hrnku s vodou. V hrnku nechte asi centimetr čisté vody.

Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti
Zdroj: www.almanac.com

Chřest je výjimečnou rostlinou, která nás vítá na jaře svými křehkými výhonky. Jako trvalka nabízí nejen lahodnou chuť, ale také okrasné kapradinové listy. Pěstování chřestu vyžaduje trpělivost, neboť plná sklizeň přichází až po třech letech. Klíčovým pravidlem je vynechat sklizeň v prvním a druhém roce, což umožní rostlinám pevně zakořenit se a zajistí trvanlivou produkci. Při výsadbě zvolte vhodné místo s dostatkem slunce, dobře odvodněné a s neutrální až mírně kyselou půdou.

Chřestový záhon je třeba udržovat bez plevelů a v prvních dvou letech vyhýbat se sklizni. Po plném zakořenění může být chřest produktivní po desetiletí. Při výběru odrůdy zohledněte klimatické podmínky a osobní preference. Sklízejte výhonky každý druhý den, když dosáhnou ideální výšky a tloušťky. Po sklizni hnojte a zkracujte kapradiny podle potřeby.

Uchovávejte chřest ve vlhké papírové utěrce v chladničce a snězte co nejdříve po sklizni pro optimální čerstvost a chuť. Pěstování chřestu je odměnou za trpělivost a péči, a jeho lahodné výhonky představují vítaný doplněk na jaře.

Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti
Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti
Chřest: klíč k úspěšnému pěstování a lahodné chuti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno