Ve volné přírodě v mírném pásu severní polokoule se vyskytuje asi sto druhů lilií (Lilium L.), z nichž byly pro zahradnické účely vyšlechtěny stovky kultivarů. V našich podmínkách patří mezi nejčastější patogeny lilií Botrytis elliptica. Choroby lilií se projevuje na všech nadzemních částech. Nejprve se objevují na listech drobné okrouhlé až eliptické skvrny se světlejším středem a červenohnědým lemem, postupně se však zvětšují a mohou dosáhnout až několika centimetrů, přičemž střed skvrn je papírovitě tenký a průsvitný. Silně napadené listy vadnou a odumírají. Podobné hnědé skvrny se tvoří i na stvolu a poupatech, z nichž se vyvíjejí deformované květy.
Zdravé rostliny
Za podmínek příznivých pro B. elliptica (deštivo, vysoká relativní vzdušná vlhkost) napadená pletiva zahnívají, listy jsou zvadlé, stvoly se přelamují a květy i poupata zahnívají. U rostlin silně napadených v předchozím roce se onemocnění objevuje již u mladých, 10-20 cm vysokých, rostlin. Napaden je pouze vegetační vrchol, který se dále nevyvíjí a při dlouhodobém ovlhčení se pokrývá hustým šedohnědým povlakem. V odumřelém pletivu se mohou tvořit drobná černá sklerocia (1-6 x 0,5-1 mm). Houba se vyskytuje především u lilií pěstovaných ve volné půdě za deštivého počasí, na uzavřených stanovištích, případně při silném kolísání teplot mezi dnem a nocí. Mezi jednotlivými druhy lilií jsou značné rozdíly ve vnímavosti k patogenu. Za silně náchylné jsou považovány Lilium longiflorum, L. candidum, L. chalcedonicum, L. testaceum aj., naopak za málo citlivé L. callosum, L. concolor, L. croceum, L. hansonii, L. japonicum, L. martagon, L. pyrenaicum, L. regale, L. willmottiae aj.
Preventivní opatření
Preventivní opatření jsou založena na výběru vhodného stanoviště a opatrné zálivce, při níž nedochází k ovlhčení listů. Silně napadené nadzemní části je třeba odstranit a zlikvidovat ještě dříve, než se vytvoří sklerocia. Cibule většinou nebývají napadeny, avšak u silně napadených rostlin je vhodné je vyjmout z půdy a namořit. Chemická ochrana se provádí při prvních příznacích napadení a v závislosti na zvoleném fungicidu (např. Mythos 30 SC, Rovral Aquaflo, Teldor 500 SC) a průběhu počasí se v 7- 14denních intervalech opakuje.
Další choroby lilií
Kromě houbových patogenů bylo u lilii za znamenáno i poškození bakteriemi Pectobacterium carotovorum. Napadení se projevuje na bázi stonku, listů a cibuli změknutím a hnilobou pletiv, doprovázenou nepříjemným zápachem. Napadené rostliny je nutno zlikvidovat.
Ani lilie nejsou chráněny před napadením viry. Rozlišit podle symptomů, kterým virem je rostlina napadena, je téměř nemožné. Symptomy jsou velmi variabilní a viry se často vyskytují ve směsné infekci. Z lilií jsou nejčastěji izolovány virus mozaiky okurky (Cucumber mosaic virus – CMV)
zatímco korunní lístky ve vrcholové části zůstávají spojené. Okvětní lístky se někdy zbarvují světle zeleně nebo se na nich tvoří zelené čárky, nedostatečně se vyvíjejí, případně krní. Rostliny jsou nápadně malé, často nedosahují ani 20-30 cm. Za vyšších teplot (nad 22 °C) jsou symptomy méně nápadné. Infikované cibule jsou menší než zdravé, ale bez symptomů. Virus se přenáší mšicemi a mechanicky šťávou.
Ochrana lilií
K ochraně proti virózám lilií nejsou k dispozici žádné přípravky a ochrana je založena na preventivních opatřeních, případně ochraně proti přenašečům. Při pěstování lilií ve volné půdě by neměly být v jejich blízkosti lilie, tulipány a řebčíky.
Přečtěte si zajímavosti i o dalších květinách – např. nejvoňavnější rostliny!