V únoru 2013 jsem byl přijat za člena největší komunity pěstitelů rajčat za Atlantikem, Tomatoville s více než dvaceti pěti tisíci členy. Během zbývající části roku jsem se v této komunitě, která je zaměřena na pěstování rajčat zvaných jako dědictví a všechna další OP „open polinated“ rajčata-u nás jsou vedena jako nehybridní. Když jsem se tam zorientoval, tak jsem zjistil, že v povědomí členů je míň než deset Československých odrůd rajčat. Stejná situace byla i na největší databázi rajčat Tatiana´s TOMATObase s více než čtyřmi tisíci uvedenými nehybridními odrůdami rajčat. Už v průběhu roku 2013 jsem začal shánět semena, konkrétně československá rajčata, s tím, že je v sezóně 2014 budu pěstovat, seznámím s nimi členy Tomatoville a doplním je do té databáze.
Pro rok 2014 jsem vybral semena dvou českých komerčních firem Moravoseed a SEMO a také nějaké odrůdy, jejichž semena jsem dostal ze společnosti Gengel:
Komerční odrůdy: Sláva Porýní, Stupické polní rané, Stupické skleníkové, Zlatava, Perun, Herodes, Radana, Albertovské žluté, Citrina, Pavlína.
Staré odrůdy z Gengelu: Hanácké nejranější, Moravský granát, Leščukovo oranžové, Ostravské rané , Pražské dlouhé, Roubíčkovo pupíkaté, Slivovité červené, Vaňkovo hroznovité.
Přidal jsem ještě čtyři nové cherry odrůdy firmy SEMO: Bibi, Mini, Datlo a Valdo
Rok 2014 byl po stránce pěstování rajčat poměrně dobrý a tak jsem byl schopen většinu rajčat prezentovat v Tomatoville a dát jejich charakteristiku včetně fotek také do tomatobáze. Pro informaci uvádím fotokopii obrázkové části listu rajčete Bibi, aby bylo vidět, jak jsou jednotlivé odrůdy prezentovány v databázi.
Komerční odrůdy
Albertovské žluté
Citrína
Herodes
Pavlína
Sláva Porýní
Zlatava
Perun
Radana
Stupické polní rané
Stupické skleníkové
Rajčata z Gengelu
Všechna rajčata pěstována ze semen z Gengelu jsem prověřil dle popisů z České genové banky. Popisu odpovídaly:
Hanácké nejranější
Pražské dlouhé
Slivovité červené
Vaňkovo hroznovité
Roubíčkovo pupíkaté
Bylo deklarované jako rodinné dědictví, což je v pořádku a ani jsem nečekal, že bych ho našel v popisech České genové banky.
Moravský granát
Rajče vůbec neodpovídalo popisu, místo kulovitého plodu bylo rajče podlouhlé některé se špičkou na konci. Nepátral jsem, jak k této záměně došlo.
Ostravské rané
Místo rostliny s normálním rajčatovým listem mně vyrostla rostlina s listem bramborovým. Prostě Stupické polní rané. Docela velké zklamání.
Leščukovo oranžové
Pěkné chuťově dobré rajče jehož jméno ukazovalo na to, že někdo z nějakých důvodů přejmenoval toto rajče na podivné jméno Leščukovo. Nabízelo se v té době komerční rajče Lehečkovo pomerančové, které vyšlechtil pracovník UK Praha pan Lehečka. Podařilo se mu vyšlechtit toto rajče, následně bylo zařazeno do odrůdové knihy a práva k němu dostala UK. Bohužel šlechtitel umřel a toto rajče se nikdy nedostalo do veřejnosti. Škoda. Komunikoval jsem i přes jejich nezájem s příslušnými pracovníky UK a výsledkem bylo, že mně bylo doporučeno, ať se přijedu do botanické zahrady v Praze na toto rajče podívat. Nechci to dále komentovat.
Ještě v roce 2014 jsem dostal semena ještě neschválených cherry odrůd vyšlechtěných šlechtitelem panem Ing. Zavadilem v SEMO, Bibi, Mini, Datlo, Valdo. Dodnes je pro mne Datlo jedním z nejoblíbenějších cherry rajčat.
Datlo
Mini
Valdo
Tak to byl rok 2014, kdy jsem se bavil s Československými rajčaty.
Autorem článku je Vladimír
Vladimíre , opäť ako obvykle super článok. Eva T.
Bezvadný článek .A ano milujeme nejvíce Zlatavu Valdo Datlo .Tyto nesmí chybět v zahradě A jistě tento rok zas nová a nová.Mějte se krásně a hodně zdraví a zdaru v pěstování