V našich zahradách je černý rybíz běžně pěstovaným keřem. Jeho listy i plody mají typickou pronikavou vůni. Plody černého rybízu jsou mimořádně cenným zdrojem vitaminů a obsahují 5x až 10x více vitaminu C než citrony, vitamíny A, B, P= rutin, pektin a z minerálů hlavně draslík, hořčík, železo. Léčivé jsou i listy – pomáhají proti průjmům a při revmatismu. Nejúčinnější jsou listy trhané brzy na jaře nejpozději do letního slunovratu, jak vyplývá i z lidových názvů: „bobule a víno svatého Jana“. Léčbu listem rybízu je dobré doplňovat pravidelnou konzumací plodů či šťávy z nich.
Proti revmatické léčbě se listy rybízu kombinují s květem tužebníku jilmového, vrbovou kůrou, květem macešky rolní, listem jasanu a kopřivy. Pro léčení se využívají v gemoterapii také pupeny z keřů rybízu, které mají mírné protirakovinné působení.
Kdy sklízet listy a plody černého rybízu?
Všechny rybízy mají rády vlhkou a bohatou půdu a prospívá jim mulčování (nejlépe kopřivami) pod keři, které také brání růstu plevelů. Na slunci keře lépe plodí, ale snesou i polostín. Plody sbíráme v době plné zralosti od června do srpna podle odrůdy, pupeny brzy na jaře, listy k léčení na jaře. Rybíz plodí na dvouletých a tříletých letorostech, proto vždy po sklizni nebo na podzim ořežeme slabší, starší a suché větve, odstraníme až 1/3 keře a ponecháme hlavně mladé silné výhony. Prořezávat lze také brzy na jaře, kdy z prořezaných větví posbíráme pupeny a použijeme na čaj nebo likér.
RECEPTY PRO ZDRAVÍ
1. Čaj (nálev) z listů při revmatismu, cévních onemocněních a močových a ledvinových zánětech a průjmu: 1 lžíci sušených listů černého rybízu zalijeme litrem vroucí vody a louhujeme 10 min. Čaj Ize také použít vychlazený jako kloktadlo při angíně
2. Čerstvě vylisovaná šťáva při únavě, stresu a v rekonvalescenci: Nejúčinnější je čerstvě vylisovaná šťáva z plodů sbíraných v době jejich plné zralosti, pijeme podle potřeby. Jako posilující bylinnou krev“ ji smícháme ve stejném poměru s převařenou šťávou z bezinek a čerstvou šťávou z červené řepy.
3. Zimní čaj ze zmražených plodů při nachlazení, rekonvalescenci, jarní únavě, ne- dostatku vitaminu C, zánětech ústní dutiny a bolestech v krku, při žilních potížích a hemeroidech: Zmražené bobule rybízu nejprve podrtíme uzavřený mikroténový sáček zmražených rybízových bobulí (asi 2 hrsti) rozválíme dřevěným válečkem, až se bobule trochu rozdrtí, a drť nasypeme do skleněné čajové konvice či termosky a zalijeme vroucí vodou. Čaj louhujeme 15 min a dosladíme podle chuti medem.
RADY PRO DĚTI A MAMINKY
Maminky v těhotenství a při kojení mohou užívat plody černého rybízu čerstvé, sušené, jako džem, nebo čaj především pro vysoký obsah rutinu v kombinaci s vitaminem C na prevenci i léčbu cévních potíží – křečových žil a hemeroidů v těhotenství a po porodu. U čajů z listů i plodů platí individuální snášenlivost. Vedlejší účinky ani kontraindikace nejsou známy.
Zralý rybíz si můžeme nasušit na ovocný čaj nebo zmrazit a používat ho v zimě do moučníků a nápojů. Sušené plody lze přidávat do domácích ovocných čajů spolu s plody aronie, jeřábu, rakytníku, jablky a dalším ovocem. Při přípravě sirupů a marmelád z černého rybízu ho kombinujeme s dalším sezonním ovocem: červeným rybízem, angreštem, třešněmi a višněmi. Marmelády lze připravovat i bez cukru s použitím malého množství soli pro konzervaci, pak dosladíme medem a sterilujeme. Také se dají zkombinovat se sladším ovocem, jako jsou broskve nebo hroznové víno. Pro děti je domácí rybízová šťáva nebo čaj lepší než kupované, chemicky upravené limonády. Dětem chutná a má krásnou červenou přírodní barvu.
Navštivte náš další článek, kde se dozvíte o černém rybízu ještě více!