Zdroj: fresh.iprima.cz
Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat
Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat
Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat

Artyčok je trvalka z čeledi bodlákovitých, která má dlouhé stříbrozelené laločnaté listy, díky nimž artyčok vypadá jako obří kapradina. Přečtěte si, jak zasadit a pěstovat jedlé artyčoky na zahradě!

O artyčocích

Poupata (tj. „artyčoky“, které sklízíme a jíme), pokud se nechají vykvést, jsou podobná bodláku a fialová. Tyto velké rostliny lze pěstovat v řadách na zahradě, jako neformální živý plot nebo je vysadit do širokého lemu. Artyčoky mohou dosahovat výšky 90 až 150cm.

Artyčoky dávají přednost chladným a vlhkým létům a mírným zimám. V chladných oblastech počítejte s tím, že artyčok budete pěstovat jako jednoletku. Z jedné rostliny vyroste mnoho artyčoků. Největší pupen vyrůstá na vrcholu rostliny a pod ním roste mnoho menších.

Výsadba

Vyberte si místo na zahradě, které je plně osluněné (alespoň 6-8 hodin přímého slunečního světla denně). Artyčoky jsou silní krmiváři. Každé rostlině před výsadbou přimíchejte do půdy lopatku kompostu nebo starého hnoje. Vyžadují stálou vlhkost, ale nemají rády přemokřenou půdu.

Kdy vysadit artyčok

Artyčoky lze vysazovat ze semen, ze zakořeněných výhonků odebraných z rostoucích rostlin nebo ze spících kořenů. Pokud začínáte ze semen: Semena začněte vysévat v místnosti koncem zimy nebo brzy na jaře, asi 8-10 týdnů před výsadbou ven. Před výsevem do misek nebo květináčů semena namočte do teplé vody. Tácky nebo květináče umístěte na teplé místo s jasným světlem. Půdu udržujte stále vlhkou. Sazenice a výhonky vysazujte na zahradu na jaře, po posledních jarních mrazech. Spící kořeny lze v bezmrazých oblastech vysadit na podzim nebo v zimě. V chladnějším podnebí vysazujte kořeny na jaře po posledních mrazech.

Jak vysadit artyčok

Jednotlivé rostliny rozmístěte v řádcích tři až čtyři metry od sebe a mezi řádky ponechte čtyři až pět metrů. Výhonky a spící kořeny sázejte asi šest centimetrů hluboko. Vrcholky by měly být nad úrovní půdy. Při výsadbě je důkladně zalévejte.

Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat
Zdroj: www.almanac.com

Pěstování

Udržujte půdu vlhkou. Artyčoky potřebují hodně vody, aby se vytvořily jedlé pupeny. Abyste udrželi vlhkost v půdě, mulčujte kolem rostlin.
Během vegetačního období aplikujte jednou měsíčně vyvážené organické hnojivo. Když rostliny začnou rašit, odstraňte mulč a půdu kolem rostlin zasypte kompostem. Za horkého počasí rostliny artyčoků usínají. Když se koncem léta a na podzim teploty ochladí, rostliny opět začnou růst a vy můžete získat druhou úrodu. V chladnějších oblastech po podzimní sklizni rostliny seřízněte na výšku asi 6 cm a koruny rostlin zakryjte listy. Pro větší ochranu v zimě přidejte na vrchol další metr slámy. Po posledních jarních mrazech slámu a listy odstraňte.

Jak množit artyčoky

Vyberte výhonky z již založené rostliny, která v předchozím roce dobře plodila. Výhonky odstraňte na jaře, když jsou asi 8 cm vysoké.
Odřízněte výhonek pod zemí v místě, kde je připojen k mateřské rostlině u kořenového balu. Opatrně vytáhněte kořeny připojené k výhonu z kořenového balu. Výhonek zasaďte na nové místo nebo se o něj podělte s přáteli!

Doporučené odrůdy

Výběr odrud artyčoku závisí na klimatických podmínkách, půdě a preferencích konkrétního zahradníka. Některé odrudy se lépe osvědčují v teplejším podnebí, zatímco jiné jsou odolnější v chladnějších oblastech. Zde jsou některé doporučené odrudy artyčoku:

  1. Green Globe:
    • Tato odrůda je oblíbená pro své střední až velké plodiny s bohatým, lahodným chutí.
    • Green Globe je známý pro svou odolnost vůči chladnějším teplotám.
  2. Imperial Star:
    • Rychle rostoucí odrůda vhodná pro krátké vegetační období.
    • Má chutné, jemné květní pupeny a výbornou chuť.
  3. Purple of Romagna:
    • Tato odrůda má sytě fialové květní pupeny s lahodnou chutí.
    • Je známá svou schopností odolávat chladnějším podmínkám.
  4. Violet de Provence:
    • Francouzská odrůda s výraznými fialovými květními poupěti.
    • Má bohatou, lahodnou chuť a je oblíbená pro svou dekorativní hodnotu.
  5. Big Heart:
    • Odrůda s velkými, masivními květními poupěti.
    • Má vynikající chuť a je vhodná pro různé kulinářské účely.
  6. Tavor:
    • Moderní odrůda artyčoku, která produkuje kompaktní, kulaté pupeny s vynikající chutí.
    • Tavor je známý pro svou odolnost vůči nemocem.
  7. Symphony:
    • Odrůda s velkými, plnými pupeny vhodnými pro konzumaci a zpracování.
    • Symphony má vynikající chuť a dobrou odolnost vůči škůdcům.
  8. Tunisian Purple:
    • Odrůda s velkými, fialovými pupeny a bohatou chutí.
    • Je vhodná pro pěstování v teplejších oblastech s delším vegetačním obdobím.
  9. Colorado Star:
    • Odrůda vyvinutá pro pěstování v teplejších klimatických podmínkách.
    • Má vynikající chuť a je oblíbená pro své velké, tvarované pupeny.
  10. Tender and True:
    • Tradiční odrůda artyčoku s jemnými, lahodnými pupeny.
    • Je odolná vůči chladnějším teplotám a má dobrý výnos.

Při výběru odrudy je důležité zohlednit místní klimatické podmínky a preferované vlastnosti, jako je chuť a odolnost vůči nemocem.

Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat
Zdroj: www.almanac.com

Sklizeň

Poupata artyčoků sklízejte, když nabobtnají, ale jsou stále pevně uzavřená. Ostrým nožem nařízněte stonek asi 1 až 2 cm pod pupenem.

Jak skladovat artyčoky

Čerstvé artyčoky pokropte vodou a vložte je do plastového sáčku. Artyčoky uložte do chladničky, kde vydrží až 2 týdny. Chcete-li srdíčka artyčoků zmrazit, nejprve je 1-2 minuty blanšírujte ve vroucí vodě s trochou citronové šťávy. Před vložením do plastových sáčků na zmrazení srdíčka zchlaďte a osušte.

Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat
Zdroj: www.almanac.com

Pěstování artyčoků může být pro zahradníky na celém světě zajímavým a odměňujícím zážitkem. Tyto robustní rostliny, s jejich stříbrozelenými listy a lahodnými pupeny, se mohou stát skvělým přídavkem do zahrady. Klíčem k úspěchu je vybrat vhodné odrůdy pro dané klimatické podmínky a pečlivě dodržovat postupy výsadby a péče.

Při dodržování správných kroků můžete pěstovat plodiny artyčoků, které nejenže zdobí vaši zahradu, ale také poskytují lahodné a zdravé plody. Nezapomeňte sledovat aktuální stav rostlin a přizpůsobovat péči podle potřeb.

Od výsadby až po sklizeň je pěstování artyčoků dobrodružstvím plným vkusu a krásy. Věříme, že naše rady a doporučení vám pomohou vytvořit si vlastní artyčokový ráj na zahradě. Ať vám rostou zdravé a chutné artyčoky!

Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat
Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat
Artyčoky: zelenina, kterou si můžete vypěstovat

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno