Dřeviny
Zdroj: www.peknebydleni.cz
Dřeviny
Dřeviny

Ne všichni máme to štěstí, že je na naší zahrádce půda alespoň průměrně kvalitní. Co však dělat, když stojíme před problémem sázet do zeminy chudé až sterilní? V tomto článku pomineme půdy podmáčené a jílovité, které jsou rovněž velkým problémem, a zaměříme se na problém opačný, tedy spíše suchá stanoviště. Poradíme vám, jaké dřeviny porostou i v takových podmínkách!

Jiná řešení

Možností, jak situaci řešit, je několik. Můžeme provést celoplošnou výměnu špatné půdy za dobrou, ale pak jde většinou o velký objem, nutnost použití mechanizace a tudíž i značné finanční náklady, nehledě k tomu, že mohou nastat další problémy (v souvislosti s terénem našeho pozemku a přístupem k němu). Dále je možné připravit místo pro každou dřevinu daleko pečlivěji (včetně následné péče o ni), než je obvyklé, což znamená větší jámu na sázení s kvalitním substrátem, podle podmínek intenzivnější přihnojování a další péče o dřevinu v následujících letech. I tak ale nemáme zaručen její dlouhodobý dobrý růst. Po čase může začít strádat, až narazí na původní zeminu, anebo vyčerpá dodané živiny.

A nakonec je samozřejmě možné vybrat takové dřeviny, které patří k nejotužilejším nejen vůči povětrnostním podmínkám, ale také v nenáročnosti na podmínky půdní. Těmto dřevinám většinou stačí, když jim při výsadbě do začátku trochu přilepšíme a pak se již plně přizpůsobí a zdárně rostou.

Mochna křovitá

Jedna z nejtvrdších dřevin, která snese opravdu hodně, je mochna křovitá (Potentilla fru- ticosa) neboli mochnovec křovitý (Dasiphora fruticosa). Jsou to dřeviny pro slunná stanoviště, kde ostatně nejlépe kvetou. Dobře odolávají suchu a stačí jim i málo úrodná půda. Přitom jsou velmi hezké a bohatě kvetou. V Mochna křovitá je v kultuře již přes 300 let. Původní druh je hodně proměnlivý a má dnes již velkou spoustu atraktivních kultivarů s květy různě zbarvenými. Tvoří keře vysoké 20-150 cm. Z kultivarů můžeme jmenovat třeba ‚Abbottswood‘ s květy čistě bílými, ‚Buttercup‘ s květy středně až tmavě žlutými, ‚Goldfinger‘ má květy světle žluté, ‚Goldkissen‘ je zakrslý kultivar se žlutými květy, ‚Goldteppich‘ má vzrůst plochý, nízký a růžově kvetoucí je třeba ‚New Dawn‘. Malé typy se hodí i do skalek nebo na vřesoviště, z vyšších můžeme vytvořit celé skupiny.

Dřeviny
Zdroj: www.nasezahrada.com

Další dřeviny vhodné pro suchou půdu

Další velmi odolné rostliny najdeme v rodu chvojník (Ephedra). Jsou to keře nejvýše kolem metru vysoké, na pohled vypadají jako přesličky. Listy jsou pouze zakrnělé, šupinovité a většinou v nich ani neprobíhá fotosyntéza. Hlavní estetický účinek mají žlutavě až tmavě zelené či modrozelené husté větévky. Rostliny jsou vhodné do teplejších oblastí, snesou velké sucho a kamenitou půdu. Nízké druhy můžeme použít do skalek, větší i na plošné půdopokryvné výsadby tam, kde nám ostatní dřeviny nerostou. Nejčastěji se setkáme nejspíše s ch. dvouklasým (E. distachya), který je kolem 50 cm vysoký (roste i divoce i na Slovensku, kde je řazen ke kriticky ohroženým druhům). Ch. přesličkový je vysoký až kolem metru, naopak ch. Gerardův (E. gerardiana) je hezký nizoučký druh. Chvojníky jsou jedovaté, obsahují alkaloid efedrin využívaný v lékařství.

Perovskie

Velmi hezky kvetoucí a aromatický polokeř pro suchá slunná místa a chudé půdy je perovskie (Perovskia). Nápadná je svými šedo zelenými chlupatými listy a modrými, fialovými až růžovými květy sestavenými ve velkých latách. Rostliny jsou vysoké kolem metru. Každé jaro je hodně seřízneme, čímž se podpoří růst výhonů a tvorba květenství. V nabídkách našich školek se můžeme setkat sp. lebedolistou (P. atriplicifolia) s květy modrými až modrofialovými, p. dřevinkovitou (P. abrotanoides) s květy růžovými až fialovými a kultivary ‚Blue Spire‘ (květy fialovomodré) a ‚Little Spire‘ (kompaktní, 60 cm vysoká, listy více šedé než předchozí).

Slaník

Zajímavým keřem je slaník (Halimodendron). Známý pouze jeden druh rodu, s. stříbrný (H. halodendron). Pochází ze Zakavkazí, Sibiře a Mongolska a snese tuhou zimu i suché půdy. Umístíme ho na slunné stanoviště. Rostliny jsou vysoké kolem 150 cm a kvetou růžově lilákovými či bledě červenými květy. Vřetena sudozpeřených listů časem trnovatí. Tyto keře můžeme použít soliterně i pro volně rostoucí živé ploty.

Dřeviny
Zdroj: cs.wikipedia.org

Netřavec křovitý

Tvrdá a odolná dřevina je také netvařec křovitý (Amorpha fruticosa). Keře jsou vysoké nejčastěji 2-3 m se zpeřenými listy a hnědofialovými květy uspořádanými v hroznech až 20 cm dlouhých. Pochází ze Severní Ameriky a dobře roste i na neplodných půdách, snáší sucho i určitý stupeň zasolení. Je též pastvou pro včely a pomáhá obohacovat půdu dusíkem.

Čilimník řezenský

Dekorativní keř vhodný pro naše účely je i čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis), který roste u nás divoce v teplejších oblastech. Vysoký je nejčastěji kolem 50 cm a kvete v květnu až červnu žlutými květy s tmavší kresbou. Snese mělké, písčité až kamenité půdy na slunném stanovišti a tak je možno ho považovat za perspektivní okrasný keř do nižších poloh.

V rodu tařice (Alyssum či Aurinia) nalezneme spoustu velmi nenáročných rostlin.

Jedna z nejznámějších, rostoucích i v naší přírodě na skalách, je t. skalní (Aurinia saxatilis). Jsou to polokeře vysoké kolem 30 cm, zjara krásně a bohatě kvetoucí svítivě žlutými drobnými kvítky. Ideální jsou pro půdy s obsahem vápníku na slunci až úpalu, bez potíží rostou ve štěrbinách skalek a zídek. Někdy se rychle šíří samovýsevem, což můžeme využít v případě potřeby pokrýt větší plochu. Tento druh má řadu krásných kultivarů, například plnokvětý ‚Plena‘, zakrslý a do 15 cm vysoký ‚Compactum‘ anebo pestrolistý ‚Variegatum‘.

Připomenuli jsme si některé z dřevin, které nám mohou pomoci v případě, že nám místní podmínky – ať půdní anebo klimatické – nejsou příliš nakloněny. Přesto se nemusíme vzdávat pomyšlení na efektní a zajímavou výsadbu, která bude nadto během svého života velmi skromná. Samozřejmě všem spíše přeji, aby podobných překážek bylo v pěstitelské praxi co nejméně.

Navštivte také další naše články, např. okrasné traviny do zahrady!

Dřeviny
Dřeviny

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno