Oblíbené citrusy – popisovat desítky druhů a tisíce odrůd by zabralo opravdu hodně času, pojďme se tedy podívat alespoň na základní druhy.
Pomerančovníky
Z hlediska pěstován patří citrusy k té náročnější skupině rostlin. Většinou vyžadují větší teplo a zejména delší čas pro dozrávání. Plody dozrávají v zimních měsících a někdy až na jaře. Z tohoto důvodu vybíráme pro pěstování v našich podmínkách velmi rané odrůdy. Také z hlediska velikosti plodů musí být již rostlina dostatečně silná, aby velké plody dokázala uživit. Ponechání plodů na malé rostlině může mít za následek její vysílení. Rostlina pak může živořit několik let nebo dokonce uhynout. Daleko větší část pomerančů se v produkčních oblastech pěstuje pro zpracování na šťávy než pro přímý konzum.
Pro základní orientaci si můžeme pomerančovníky rozdělit do několika skupin:
Žlutomasé – Blondy
Do této skupiny zařazujeme pomeranče se světlejší dužninou. Mezi ně patří odrůdy: Hamlin, Calabrese, Commune.
Pupečné
Plody mají výrazný ,pupek“ a i vnitřek plodů je dělený. Patří mezi oblíbené konzumní pomeranče. I zde jsou vyšlechtěny stovky odrůd. Často se setkáme s odrůdami: Washington, Newhall, Skaggs Bonanza, Navelina.
Pigmentové – Krvavé
Jak je zřetelné z názvu, plody mají barevně zbarvenou dužninu a to v různé intenzitě. Patří sem pomeranče výrazně krvavě zbarvené, různě červeně probarvené i s růžovou barvou dužniny. Mezi krvavé patří Taroco, Sanguinello a mezi růžové například Cara Cara.
Cukrové – Bezkyselinné
Tyto pomeranče nemají většinou zvýšený podíl cukru, jak by se zdálo, ale snížený podíl kyselin. Je to zajímavá rarita, ovšem na plodech si moc nepochutnáme. Z toho důvodu se ani průmyslově nepěstují.
Mandariny
Skupinu mandarin tvoří z botanického hlediska desítky druhů a tisíce odrůd. Nesmíme zapomenout na velké množství kříženců, kteří se s úspěchem pěstují a mají někdy lepší vlastnosti než původní druh. Jejich obliba je velká a při pěstování je hlavní tlak na kvalitu plodu a bezsemennost. Mají velkou odolnost vůči chladu, krátkodobě v závislosti na druhu a odrůdě snesou až -10 °C.
Základní druhy mandarinek
Citrus deliciosa – středomořská mandarinka
Oproti ostatním mandarinám má kopinaté listy. Plody jsou dobře loupatelné, příjemné chuti a obsahují velký počet semen. Vyžaduje větší teploty a dobře snáší sušší prostředí.
Odrůdy: Comune, Avana, Blida, Paterno, Setúbal a mnoho dalších.
Citrus unschiu (Satsuma)
Velmi rozšířená skupina se spoustou odrůd. Je raná a některé odrůdy dozrávají již za 120 dní. Velmi vhodná pro naše podmínky, vyžaduje však zimní klid. Některé odrůdy dosahují zralosti ještě před úplným vybarvením. Snáší mrazy až -8 °C.
Některé běžné odrůdy: Unschiu (základní odrůda), Miyagava, Chahara, Wakayama, Zorana, Kawano wase, Owari
Citrus clementina
Středomořská mandarina, která patří k nejoblíbenějším konzumním druhům. Je cizosprašná a velmi snadno se kříží.
Odrůdy: Monreal, Hernandina Nour 350, Rubino, Nules, Hernandina, Oroval, Oronules Citrus reticulata mandarina obecná
Tropická mandarina s malými listy a středně velkými až velkými plody. Pochází z Indie nebo Filipín a je středně raná.
To ji předurčuje pro pěstování v oblastech, kde již nelze pěstovat pomerančovníky. Pro nás je asi nejznámější Chorvatsko, kde v zimě teplota klesá pod nulu a mandariny se zde úspěšně pěstují.
Citrus reshni
Tato mandarina tanžerina je původem z Indie. V Americe se pěstuje pod označením Cleopatra. Používá se také jako podnož.
Odrůdy: Cleopatra, Dancy Citrus nobilis
Označuje se také názvem King. Je náročná na teplotu a její velké plody dozrávají v pozdních termínech. Často se používá ke křížení.
Přečtěte si také článek, jak pěstovat citrusy v květináčích!