Jahody jsou velmi oblíbené ovoce. Málokdo však zná i jejich léčivé a zkrášlující účinky.
Léčivé účinky
Jahody obsahují třísloviny, které působí antibakteriálně a protizánětlivě, vážou na sebe toxické látky ve střevech a pomáhají je odvádět z organismu. Červenou barvu jahodám dodává karoten. Jsou velmi bohaté na kyselinu listovou, která je důležitá pro správnou krvetvorbu a růst buněk, a také na vitamin C. Draslík odvodňuje a snižuje krevní tlak. Ovšem žádné tuzemské ovoce není tak bohaté na mangan, bez jehož pomoci nemůžou správně působit enzymy potřebné pro látkovou výměnu, vyživuje nervy a mozek, podporuje libido obou pohlaví, zásobuje kůži a vlasy barevnými pigmenty a povzbuzuje činnost štítné žlázy. Jahody rovněž ničí mikroby a různé pneumokoky, stafylokoky, streptokoky a bacily chřipky.
Čerstvé plody i odvar ze sušených jahod uklidňují žaludek, střeva a žlučník. Jsou účinné i při chudokrevnosti. V sezoně bychom si měli jahod dopřávat, posílíme celý organismus.
Čisticí jahodová kúra
Díky jahodám můžeme celkově pročistit a zregenerovat organismus. Po dobu dvou dnů konzumujeme pouze čerstvé jahody a k nim po douškách popíjíme dva a půl litru čisté neperlivé vody.
Jahody v kosmetice
Čerstvé jahody se používají při léčení ekzémů, akné, pigmentových skvrn a pih. Rovněž s nimi můžeme natírat pokožku spálenou od slunce. Jahody se rovněž hodí jako zkrášlující přírodní prostředek.
Regenerující pleťová maska
Čerstvě vymačkanou šťávou z šesti větších jahod smícháme se dvěma čajovými Ižičkami zakysané smetany a naneseme na pokožku. Tuto masku necháme působit asi třicet minut, pak důkladně omyjeme.
Zjemňující pleťová maska
Rozmačkáme pět větších jahod a smícháme se dvěma lžícemi tučného tvarohu, pěti kapkami citronové šťávy a lžičkou tekutého medu. Tato krémová maska vyhlazuje suchou a drsnou pokožku. Je vhodná i k ošetření rukou a chodidel.
Regenerující jahodové tonikum
Do sklenice vložíme 5 větších jahod a přelijeme 3 dl 60% lihu. Vše necháme čtrnáct dní na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme. Potom přecedíme a získaný koncentrát následovně naředíme. Na 2 dl destilované vody dáváme jednu polévkovou lžíci základní tinktury.
Čisticí jahodové mléko
100 ml podmáslí, 5 větších jahod
Ve vodní lázni ohříváme podmáslí s jahodami po dobu 20 min, pak odstavíme a ještě 15 minut necháme louhovat. Scedíme, nalijeme do skleněné nádoby a uschováme v ledničce, kde přípravek vydrží asi týden.
Bělicí jahodová pasta
Jahody pomáhají vybělit zubní sklovinu. Stačí si 5 dnů čistit zuby kartáčkem s rozmačkanou jahodou. Tímto postupem si rovněž zregenerujeme dásně.
Jahody v kuchyni
Jahodový sen
1 kg jahod 3 lžíce třtinového cukru, 1 lžičku citronové šťávy, 2 litry čaje z jahodníkového listí
Jahody rozmixujeme s cukrem, citronovou šťávou a čajem a necháme vychladit. Nápoj podáváme ve vysokých sklenicích.
Čajík-vitaminová bomba
1 díl jahod, 1 díl malin, 1 díl rybízu, 1 díl borůvek, 1 díl šípků, 1 díl rakytníku,1 díl arónie, 1 díl ostružin, 1 díl plátků z jablek, 1 díl plátků hrušek
Všechny uvedené plody důkladně usušíme v troubě či sušičce a pak uskladníme v uzavřené nádobě na suchém a temném místě. Čaj z nich si připravíme tak, že dvě polévkové lžíce směsi přelijeme 1,5 I vroucí vody a necháme 15 min. louhovat. Potom přecedíme přes jemné sítko. Ovoce se snažíme lžičkou co nejvíce vymačkat. Z této dávky můžeme připravit až dva zálivy. Tento čaj je úžasný pro zimní období.
Lesní jahůdky
Jahodník obecný (Fragaria vesca) je hojně rozšířen především na lesnatých stráních. Nejvíce léčivých látek mají v sobě listy. Obsahují třísloviny, flavonoidy, vitamin C, draslík, silici a další látky. Léčebně se využívají i malé jahůdky, které obsahují pektiny, organické kyseliny, antokyan, aromatické látky a další.
Léčivé účinky
Čaj (nálev) z jahodníkových listů má příjemnou chuť i vůni. Mezi jeho léčebné vlastnosti patří hlavně silný močopudný účinek. Pomáhá při rozpadávání močových kamínků, zlepšuje metabolismus kyseliny močové, snižuje lámavost cév, uklidňuje nervovou soustavu, zpomaluje rytmus srdce, snižuje krevní tlak, pomáhá při střevních problémech a celkově tonizuje organismus. Mnohé druhy ekzémů můžeme s úspěchem léčit potíráním jahodovými plody (můžeme použít i zahradní). Plody doporučuji při léčbě revmatismu.
Lahodný dětský čajík
1 díl listů jahodníku, 1 díl listů maliníku, 1 díl listů ostružiníku
Byliny promícháme, 1,5 polévkové lžíce směsi zalijeme 1 I vroucí vody a necháme 15 min. louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.
Denní čajík
2 díly listů jahodníku, 1 díl heřmánku, 1 díl listů meduňky, 1 díl listů maliníku
Příprava stejná jako u dětského čaje.
Čajík pro radost
2 díly listů jahodníku, 1 díl listů máty, 1 díl listů meduňky, 1 díl květů hlohu
Příprava stejná jako u dětského čaje.
Pokud se chcete o jahodách dozvědět více, navštivte náš článek jak pěstovat lesní jahody!