Zahrady pravděpodobně navštíví asi 10 druhů motýlů, včetně pestrobarevných drobných želvovinových, pavích a červených admirálů. Početnost mnoha motýlů bohužel klesá. Podívejte se na květiny, které jsou jako magnet na motýli!
Udělejte něco pro motýly a uvítejte je na své zahradě. Dospělí motýli se živí nektarem a lze je pozorovat, jak nektarují na plochých květech podobných sedmikráskám i na rostlinách s dlouhými trubkovitými květy. Čím více jich můžete na zahradě pěstovat, tím lépe.
Housenky motýlů se živí listy a květními pupeny takzvaných „živných rostlin pro housenky“. Housenky některých pestrobarevných motýlů se živí kopřivami.
Komule Davidova
Komule Davidova, jedna z nejznámějších nektarových květin pro dospělé motýly, kvete od léta do podzimu po několik týdnů. Pěstujte několik odrůd, abyste si prodloužili období kvetení.
Mavuň červená
Mavuň se nejlépe uplatní v chudších, suchých nebo křídových půdách, kde tvoří úhlednou, kompaktní rostlinu a kde ho nezatlačí jiné, silnější rostliny. Často kvete brzy a kvete až do poloviny léta.
Sporýš klasnatý
Sporýš je vysoký, s množstvím fialových květů na tuhých, drátovitých stoncích. Tuto rostlinu lze pěstovat mezi jinými rostlinami nebo samostatně na okraji. Kvete pozdě v sezóně a je mimořádně bohatá na nektar.
Rozchodníkovec nádherný
Vždy sáhněte po staromódní růžové formě Hylotelephium spectabile, která na podzim při kvetení produkuje nejvíce nektaru. Červené odrůdy bývají ve srovnání s nimi chudé.
Hebe
Kromě toho, že je hebe spolehlivým stálezeleným keřem, přitahuje řadu druhů hmyzu, zejména včely a motýly.
Dobromysl obecná
Venku se Origanum vulgare nejlépe pěstuje jako jednoletka. Jemné růžové květy jsou lahůdkou pro motýly i včely. Listy jsou navíc chutnou přísadou do pokrmů.
Celkově lze říci, že zahrady pravděpodobně navštíví asi 10 druhů motýlů, včetně pestrobarevných drobných želvovinových, pavích a červených admirálů. Početnost mnoha motýlů bohužel klesá. Udělejte něco pro motýly a uvítejte je na své zahradě. Dospělí motýli se živí nektarem a lze je pozorovat, jak nektarují na plochých květech podobných sedmikráskám i na rostlinách s dlouhými trubkovitými květy. Čím více jich můžete na zahradě pěstovat, tím lépe. Housenky motýlů se živí listy a květními pupeny takzvaných „živných rostlin pro housenky“. Housenky některých pestrobarevných motýlů se živí kopřivami. Mezi nejoblíbenější nektarové květiny pro dospělé motýly patří komule Davidova, která kvete od léta do podzimu, a sporýš klasnatý, jenž kvete pozdě v sezóně a je bohatý na nektar. K dalším vhodným rostlinám patří mavuň červená, rozchodníkovec nádherný a hebe, které přitahují širokou škálu hmyzu, včetně motýlů.
Podívejte se i na náš dalaší článek o mytýlím keři! Motýlí keř: Oživte svou zahradu precizním střihem