Pokud s pěstováním zeleniny začínáte, může to být skličující – jak začít a jaké plodiny si vybrat? Pěstování zeleniny může být poměrně časově náročné, ale pokud si pečlivě vyberete plodiny, snížíte si pracovní zátěž a ještě se budete těšit z bohaté úrody. Chcete pěstovat ovoce a zeleninu, ale nemáte čas? Zde je několik plodin, které se snadno pěstují.
Některé plodiny, jako například rajčata, vyžadují pro slušnou úrodu poměrně dost péče, ale jiné vyžadují méně péče. Ty jsou vhodnou volbou, pokud máte málo času nebo se na svůj pozemek či parcelu nedostanete příliš často. Využijte svůj čas co nejlépe pěstováním níže doporučených plodin, které jsou nenáročné na péči.
Cukety, dýně a tykve
Cukety, dýně a tykve se snadno pěstují. Vysazujte koncem května do dobře připravené půdy (kupujte mladé rostliny, abyste ušetřili čas). Stačí jedna nebo dvě rostliny – vydrží plodné několik týdnů (pokud je budete sklízet, jinak se změní v dřeně!).
Červená řepa
Semena červené řepy vysévejte od konce dubna do července 5 cm od sebe. V polovině růstu odstraňte střídavé kořeny a zbytek nechte dorůst do zralosti. I tyto napůl vyrostlé odnože jsou užitečné a lze je konzumovat jako baby řepu v salátech.
Chilli papričky
Chilli jsou barevné, zábavné, stylové a bezproblémové. Vyberte si svou oblíbenou sílu a pěstujte tři rostliny ve velké kádi na terase s opěrnou holí. Poskytnou bohatou úrodu a přes zimu jich bude dost na uskladnění. Objevte některé pálivé chilli papričky k pěstování.
Zakrslé fazole
Fazolky vysévejte od poloviny května do začátku srpna tam, kde je chcete pěstovat, do volné půdy nebo do nádob. Péče o ně je snadná, protože není třeba je prořezávat ani podpírat. Stejné rostliny plodí tři až čtyři týdny, takže každé tři týdny vysejete řádek, abyste měli zásoby po celé léto.
Brambory v květináčích
Brambory se překvapivě snadno pěstují ve velkých květináčích nebo dokonce ve velkém pytli, například ve starém kompostu, a vyžadují také méně údržby. Stačí přidat několik sadbových brambor do vrstvy kompostu, přikrýt dalším kompostem a nechat růst. Když se začnou objevovat listy, přikryjte je dalším kompostem. Zjistěte, jak pěstovat brambory v květináčích.
Jahody
Jednou vysazené jahody by měly dobře plodit po dobu tří až čtyř let. Není třeba téměř žádné údržby – stačí rostliny na jaře upravit. Zjistěte, jak založit záhon s jahodami.
Ředkvičky
Ředkvičky jsou jednou z nejjednodušších plodin, které můžete pěstovat, a také jednou z nejrychlejších – úrodu můžete mít už za čtyři týdny.
Šalotka
Šalotka je gurmánská pochoutka a další snadno pěstovatelná plodina. Nejjednodušší způsob pěstování je ze sad (malých šalotek) na jaře nebo na začátku podzimu, které si vypěstujete do kuchyňské velikosti. Vyplétejte je ručně, protože mají mělké kořeny.
Rybíz a angrešt
Angrešt a rybíz je třeba v zimě prořezat, a to je kromě sklizně všechno! Pokud nemáte čas na zpracování plodů na džemy, koláče apod., dobře se zmrazují.
Rebarbora
Rebarbora se snadno pěstuje a vydrží plodit mnoho let. Poskytuje úrodu v době, kdy ostatní plodiny jsou na zemi řídké, a rebarboru můžete vynutit pro dřívější sklizeň. Zjistěte, jak pěstovat rebarboru.
Tipy pro zeleninový pozemek s nízkými nároky na údržbu
Na plochy, které nepoužíváte, rozprostřete černý plastový mulč – omezíte tak výskyt plevele. Mulč můžete použít také kolem plodin, jako jsou cukety a jahody, abyste minimalizovali poškození plevelem a slimáky. V blízkosti pozemku mějte nářadí a ideálně i přívod vody.
Pěstujte zeleninu na vyvýšených záhonech a vyzkoušejte metodu „bez kopání“, místo toho každoročně mulčujte kompostem. Na jaře nakupujte mladé rostliny v zahradnickém centru, abyste se vyhnuli pěstování ze semen. Pěstujte doprovodné rostliny, které přilákají opylovače a odradí škůdce.
Celkově lze říci, že výběr nenáročných plodin pro vaši zahradu může výrazně usnadnit pěstování a zároveň zajistit bohatou úrodu. Pokud máte málo času, zaměřte se na rostliny, které vyžadují minimální péči, jako jsou cukety, brambory v květináčích nebo jahody. Také nezapomeňte na doprovodné rostliny, které pomohou odpudit škůdce a přilákat opylovače. Mulčování kolem plodin a používání vyvýšených záhonů může dále snížit potřebu údržby a boj proti plevelům. Využitím těchto jednoduchých tipů můžete maximalizovat efektivitu a potěšení z vaší zahrady. I s minimem úsilí lze dosáhnout skvělých výsledků a užívat si vlastní čerstvou zeleninu a ovoce po celé léto.
Podívejte se na další článek o ovocné a zeleninové zahrádce! Ovocná a zeleninová zahrada v červnu