Jarní květy
Zdroj: www.rosemaryandpinesfiberarts.de
Jarní květy
Jarní květy
Jarní květy

Jaro je  stále kolem nás, všude nás obklopují nádherně vonící jarní květy rostlin. Jsou krásné, voňavé, ale i léčivé. V tomto článku bych vás rád s některými z nich seznámil. Pro inspiraci uvádím spoustu receptur.

JABLOŇOVÉ KVĚTY – posilují organismus

Symbolem jara jsou bezesporu rozkvetlé jabloně. Alternativní medicína využívá jabloňové květy k výrobě posilujícího čaje: 25 g čerstvých květů přelijeme 1/2 I vroucí vody a necháme 15 min. louhovat. Scedíme, nalijeme do termosky a po doušcích pijeme během celého dne. Čaj pomáhá při vyčerpanosti organismu, zánětech očí a hrtanu, chrapotu, horečce a kašli, ale i při onemocněních ledvin a kožních neduzích.

Jabloňová kosmetika

Tonikum z jabloňových květů

Tonikum čistí, vypíná a prozáří pokožku. Do sklenice vložíme 2 hrsti jabloňových květů a přelijeme 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Získaný koncentrát musíme naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury.

MAGNÓLIE – exotická kráska

Květy magnólie mají typicky intenzivní sladkou a současně svěží plnou vůni připomínající směs pomerančových květů a jasmínu, někdy i konvalinky nebo ylangylangu, záleží na druhu rostliny. Vůně šácholanu údajně navozuje romantická snění.

Jarní květy
Zdroj: www.vmd-drogerie.cz

Léčivé účinky

Sbírají se skoro všechny části. Kromě květů využíváme kůru brzy na jaře, listy později na jaře, než rostlina rozkvete nebo krátce po rozkvětu. Kůra je součástí řady orientálních drog. Používá se hlavně při nadýmání, průjmu, kašli a zvracení. Šácholan obsahuje přírodní antibiotické látky, které potírají četné typy bakterií, streptokoky, stafylokoky, kvasinky (Candida albicans), a to velmi razantně.

Některé látky, zejména lignanoidy, mají významné anxiolytické (proti úzkostem), antioxidační a protizánětlivé účinky. Dále vykazují schopnost posílení činnosti mozku a zlepšení paměti. Léčivých účinků magnólie se využívalo nejen proti horečkám, revmatismu, bronchitidě, obrnám, průjmům, ale byla i součástí čajových směsí a likérů. Všechny užívané části rostliny chutnají hořce až pálivě. Šácholan se užívá ve formě prášku, odvaru nebo lékárensky připravené tinktury.

Magnólie snižuje krevní tlak – zejména v počátcích nemoci. Je také účinným podpůrným prostředkem při léčbě angíny pectoris, a to zejména ve formě koupelí v květovém čaji.

Kosmetika z magnólie

Voda po holení

Do 3 dl 60% lihu vložíme nakrájenou asi 30 centimetrů dlouhou větvičku šácholanu. Necháme 3 týdny louhovat a denně důkladně protřepáváme. Potom scedíme a nalijeme do skleněné nádoby, dobře uzavřeme a skladujeme nejlépe v ledničce. Nanášíme na pokožku těsně po holení.

Pleťová voda

Do 3 dl 60% alkoholu vložíme kůru z větvičky magnólie – asi jako malíček silnou a 20 centimetrů dlouhou. Necháme 3 týdny louhovat a denně protřepáváme. Potom scedíme a nalijeme do skleněné nádoby, dobře uzavřeme a skladujeme v ledničce. Takto získáme koncentrát, který naředíme. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury. Toto tonikum je vhodné pro citlivou pokožku. Hydratuje, zjemňuje a pomáhá vyhlazovat vrásky.

Zkrášlující čaj z květů

5 květů zalijeme 3 dl vroucí vody a necháme 20 min. louhovat, přecedíme, květy vymačkáme. Používáme k oplachování pokožky obličeje, dekoltu, rukou a nohou. Týdenní kúra udělá s pletí zázraky, dokonale jí vypne, pročistí a rozzáří.

Regenerující mléko

120 ml podmáslí, 1 květ

Ve vodní lázni ohříváme podmáslí s květem po dobu 30 minut. Pak odstavíme a ještě 15 minut louhujeme. Scedíme, nalijeme do skleněné nádoby a uschováme v ledničce. Vydrží asi týden. Uklidňuje různé kožní záněty a má příjemný kosmetický efekt na pokožku, zvlášť pak v oblasti obličeje. Likéry a kompoty z květů léčí kašel a chronickou bronchitidu. Oblíbené jsou z nich vyrobené kosmetické přípravky.

ŠEŘÍK – tonizuje organismus

Příjemným a voňavým prostředkem pro zklidnění zažívání je čaj z květů šeříku. Pomůže také při problémech s revmatismem, ale i při záchvatech dny. Stačí jen 1 šálek 3 x denně po dobu 14 dní a jistě ucítíte zlepšení. Příprava je jednoduchá. Hrst květů zalijeme 3 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat.

Šeříková kosmetika

Šeříkové tonikum

Z květu této rostliny si můžeme připravit i luxusní pleťové tonikum, které nám zaručeně zregeneruje plet. Připravíme si ho tak, že si do sklenice vložíme 2 šeříková květenství a přelijeme je 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepeme. Po uplynutí této doby přecedíme. Koncentrát následně naředíme. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžíci základní tinktury.

Zkrášlující šeříkový čaj

Čtyři květy šeříku přelijeme 3 dl vroucí vody a necháme 20 minut louhovat, pak přecedíme, květy vymačkáme. Čaj používáme k oplachování pokožky obličeje, dekoltu, rukou a nohou. Proceduru provádíme 10 dní, naše pokožka se dokonale projasní a vypne.

Jarní květy
Zdroj: pestrazahrada.cz

LIPOVÉ KVĚTY – milují i včely

Léčivé účinky

Drogou je květ i list. Správný čas sběru je tehdy, když se květy začínají teprve otvírat. Čaj z lipového květu je vynikající lék na všechny nemoci z prochlazení a chřipky. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat horečku. Lípa má i silné odhleňující účinky, proto se přidává do průduškových směsí. Lípa je mimořádně vhodná pro děti, protože posiluje imunitní systém a zároveň uklidňuje organismus. Dobře se po ní spí. Rovněž ředí krev, což je výbornou prevencí srdečních onemocnění a zánětu žil. Lipový čaj je velmi účinný i při močových a ledvinových potížích. Lipový čaj působí na celý organismus.

Čajík na dobrou noc

10 g lipového květu 10 g meduňky 10 g kozlíku 10 g majoránky

Jednu lžičku směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 min. louhovat. Scedíme. Pijeme horký před spaním. Po něm zaručeně usnou i ti největší nespavci.

Dětský čajík

15 g lipových květů 10 g listů meduňky 5g květů heřmánku a 20 g rakytníku (může být i nadrcený šípek).

Bylinky smícháme a uskladníme ve skleněné dobře uzavíratelné nádobě v suchu a temnu. Dvě lžičky směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Potom dobře přecedíme přes velmi jemné sítko, hlavně kvůli chloupkům z šípku, a nalijeme do termosky. Pijeme po doušcích během celého dne. Můžeme podávat při horečnatých onemocněních, ale i jako součást běžného pitného režimu. Nejúčinnější je neslazený, ale můžeme přisladit lžičkou medu či jablečného koncentrátu.

Lipová kosmetika

Zevně můžeme lipové květy a listy používat k odstraňování vrásek a skvrn na pokožce a i pro zlepšení kvality vlasů a zabránění jejich vypadávání.

Uklidňující koupel

500 g lipových květů 15 min. povaříme v 4 I vody a necháme 1/2 hodiny louhovat. Dobře přecedíme a nalijeme do vany na koupání. Koupel by měla trvat 15 minut. Je výborná při poruchách způsobených nervovým a fyzickým přetížením. Tuto koupel můžeme aplikovat již na neklidné kojence, ale musíme snížit dávku květů na půl hrsti a nálev necháme louhovat pouze 5 minut.

Lipové tonikum

Do sklenice vložíme 1 hrst květů, přelijeme 3 dl 60% lihu a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme. Přecezený koncentrát následně naředíme. Na 2 dl destilované vody dáme 1 lžíci základní tinktury.

Výživný vlasový zábal

30 g lipových květů přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 25 minut louhovat. Scedíme, květy dobře vymačkáme a do nálevu přimícháme 2 žloutky a 1 lžíci olivového oleje. Směs vetřeme do vlasů a necháme pod potravinářskou fólií působit asi 40 minut. Čistým lipovým nálevem Ize vlasy po konečném umytí oplachovat. Zvýší se jejich lesk, pružnost a vitalita. Zároveň se nebudou tak často mastit.

BEZOVÉ KVĚTY – oceníme především v zimě

Čaj z květů je prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolává pocení, ničí choroboplodné zárodky a čistí zahleněné průdušky. Dále působí močopudně i mírně projímá. Zároveň příznivě ovlivňuje cévní stěny a podporuje tvorbu mateřského mléka. Při zevním použití je výbornou přísadou do inhalačních směsí při rýmě a zánětu dýchacích cest, ale i při migrénách a ušních nemocech. Osvědčil se na obklady při křečových žilách.

Bezová kosmetika

Bezová pleťová maska

Z bezových květů si můžete připravit doma i výbornou pleťovou masku, je vhodná hlavně pro nečistou pokožku. Postup je následující: 2 hrsti čerstvých nebo jednu sušených květů zalijeme 100- 200 ml vroucí vody a mícháme, dokud nevznikne kašovitá hmota. Odstavíme a necháme vychladnout. Pak kaši naneseme na obličej a překryjeme kouskem gázy nebo ručníkem a relaxujeme. Po 25 minutách masku sejmeme, obličej omyjeme vlažnou vodou a běžně ošetříme.

Pleťové tonikum

Do sklenice vložíme 1 hrst květů a přelijeme je 3 dl 60% lihu. Necháme 14 dní na teplém místě louhovat, denně protřepáváme. Přecezený koncentrát naředíme. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Toto tonikum nádherně voní a pokožku hydratuje.

Úleva bolavým kloubům – listy bezu se uplatní při léčbě revmatismu a dny. Mladé rozemleté listy přikládáme na zanícené klouby a bolavá místa. Ovážeme gázou a necháme působit přes noc.

Jarní květy
Zdroj: kouzlobylinek.cz

PIVOŇKA

zklidní ekzémy Tmavočervený květ sbíráme v květnu a červnu, kořen vykopaný v září či říjnu a semeno obvykle koncem srpna.

Pivoňková kosmetika – pivoňka zklidní ekzémy

Pivoňkový květ se používá k léčbě ekzémů. Dle starých bylinářských receptů se postižené místo namazalo vepřovým sádlem, překrylo čerstvými jemně naklepanými temně rudými květy a ponechalo 20 minut ozařovat sluníčkem.

Pivoňkový čaj dokonale vypne pokožku

Potřebujeme 2 hrsti čerstvých okvětních plátků, které přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Po uplynutí této doby scedíme, okvětní lístky vymačkáme a můžeme nanášet na pokožku. Tato kúra by měla trvat 10 dní.

Zaujal vás tento článek na jarní květy a recepty z nich? Navštivte také článek o jarních bylinkách, které posílí imunitu!

Jarní květy
Jarní květy
Jarní květy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno