Hortenzie nádherně kvetou, javory okouzlují svým olistěním, břízy zase kůrou, ale co jalovce? Nenechte se zmást jejich zdánlivou obyčejností. Při bližším prozkoumání zjistíte, že toho mají hodně co nabídnout.
Jalovce jsou u zahradních designérů velice považované. Cení si jich nejen jako zdrojů celoroční zeleně, ale i pro výrazný architektonický účinek a rozmanitost. Ta už nemůže být větší. Četné druhy a odrůdy rodu Juniperus přinášejí bohatství tvarů, velikostí, textury a zabarvení. Mohou to být stromy s mohutnou nepravidelnou korunou nebo ultraštíhlou siluetou, velké i malé keře, jejichž větve drze trčí nebo se elegantně sklánějí. Vzácností nejsou miniatury ani kultivary doširoka se plazící po zemi. Včleňování těchto stálezelených jehličnanů do zahrady není nic složitého, zpravidla vychází z růstové formy. Přesto je žádoucí o umístění chvíli přemýšlet, abychom jalovcům umožnili rozvinout svůj potenciál a ukázat se z té nejkrásnější stránky. Několik tipů, kam jaký kultivar vysadit, uvádíme v našem přehledu.
Skalka
Mezi horskými rostlinkami jalovce představují vítanou změnu. Stejně jako skalničky milují propustnou zeminu a slunce. Barevné listy skalku zvýrazňují, kontrastují s neutrálními odstíny kamenů. Prostorové možnosti většinou nedovolují užití sice nízkých, ale kobercovitě se rozrůstajících variet. Raději volíme kompaktní, pomalu rostoucí druhy.
Vhodné druhy a kultivary:
squamata BLUE STAR- polštářovitý, stříbřitě modré jehlice, 40 x 80 cm
communis COMPRESSA – úzce kuželovitý, čárkovité zelené listy, 100 x 40 cm
conferta GOLDEN WINGS – polštářovitý, mix zelených a žlutých jehliček, 30 x 70 cm
Rabátko
Malé záhonky a úzké pruhy podél vjezdu do garáže, schodů nebo před živým plotem často zanedbáváme. Stojí tu pár nádob nebo kvete řádka aksamitníků, aby se neřeklo. A přitom postačí několik promyšleně vybraných druhů jalovce – menší, úzké, ale dostatečně výrazné, které na tato druhořadá místa vhodně upozorní. Jalovcům nevadí suché partie u základových desek ani podklad ze stavební suti.
Vhodné druhy a kultivary:
pfitzeriana GOLD COAST – hustý, tmavožluté šupinovité listy, 90 x 120 cm
communis HIBERNICA – tužkovitý, modrozelené jehličky se stříbři- tým páskem, až 500 x 50 cm
virginiana GLOBOSA oblený, smaragdově zelený, až 150 x 150 cm
Smíšená výsadba
Mnohotvárné jalovce se mezi ostatními jehličnany neztratí, ale větších efektů dosáhneme sdružením s listnáči. Co třeba trošku nezvykle: nějaký zlatolistý kultivar v doprovodu listoklasce (Phyllostachys nigra) s černými stébly? Také květiny z nevtíravé krásy jalovců profitují. Zvlášť vybraně působí červené trvalky vedle namodralých variet nebo růžové a bílé květy protkané stříbřitě šedými větvičkami.
Vhodné druhy a kultivary:
chinensis OLD GOLD – rozkla- ditý, zlatavé šupinovité listy, 100 x 200 cm
scopulorum SKYROCKET – sloupovitý, namodrale zelené šupinovité listy, okolo 500 x 50 cm
virginiana GREY OWL – rozrůstavý, stříbřitě šedé šupinovité listy, 80 x 150 cm
Štěrkový záhon
Štěrkový povrch snižuje potřebu zálivky, potlačuje růst plevelů, odpadá i kypření, ale především nechává dokonale vyniknout barvě, tvaru a textuře rostlin. Otevírá nekonečné kombinační možnosti. Nízké plazivé variety mohou protékat“ mezi většími valouny, žluté keře zazáří nad antracitově šedou drtí, zatímco na řeč tvarů nejlépe upozorní neutrální béžové oblázky.
Vhodné druhy a kultivary:
sabina TAMARISCIFOLIA – hustý, jasně zelené šupinovité listy, okolo 35-70 x 150- 200 cm
chinensis BLUE ALPS – ohnuté vrcholy výhonů, zelenomodrý, asi 300 x 250 cm
pfitzeriana BLUE AND GOLD – vystoupavý, modrozelené, žlutě panašované šupino- vité listy, 150 x 250 cm
Střešní zahrada
Speciálně upravenou střechu mohou rostliny pokrývat bud‘ celou, nebo částečně v nainstalovaných nádobách. Výběr rostlin vždy závisí na maximální únosnosti konstrukce stavby. Jalovce představují ideální volbu. Jsou velice soběstačné, dobře odolávají povětrnostním vlivům i znečištěnému ovzduší a nabízejí širokou škálu atraktivních malých a středně velkých variet.
Vhodné druhy a kultivary:
horizontalis WILTONII – plazivý, namodralé šupinovité listy, 10 x 250 cm
communis REPANDA – poléhavý, temně zelené jehlice, 30 x 250 cm
communis GOLD CONE – sloupovitý, letní zlaté zabarvení, až 150 x 40 cm
Půdní kryt
Poléhavé a plazivé typy vytvářejí pohledný, často neproniknutelně hustý koberec, který úspěšně redukuje růst plevelů a zabraňuje půdní erozi. Vynikající jako náhrada trávníku, na který ale nesmíme šlapat. Statečně se vyrovnává s podmínkami rozpálených jižních, klidně i kamenitých svahů. Zajímavý patchwork vzniká z několika odlišných druhů.
Vhodné druhy a kultivary:
horizontalis YUKON BELLE – zelenomodré šupinovité listy, 15-20 x 180 cm
procumbens NANA – zelené jehličky se stříbrným páskem, 15-30 x 250 cm
conferta – poléhavý, světlé, jablkově zelené jehlice, 30 x více jak 200 cm
Nádoby
Vybrané druhy jalovců se výtečně hodí k osázení misek, truhlíků, sudů, koryt, moderních kontejnerů apod. Celoročně tak zdobí prostor u vchodových dveří, terasy a balkony. Omezeni nejsme pouze výběrem trpasličích odrůd. Počítáme však s tím, že větší keře a stromky v květináči nedosahují dospělých rozměrů. Samozřejmostí je pravidelná zálivka, přihnojování, zimní ochrana.
Věděli jste, že..
- rod Juniperus zahrnuje okolo 60 druhů?
- v závislosti na druhu mají jalovce listy buď jehlicovité (krátké, často velmi ostré) anebo šupinovité (podobné cypřišům), ale například J. chinensis nese na jedné rostlině oba typy?
- oblé plůdky ve skutečnosti nejsou bobule, ale dužnaté šištice nazývané jalovčinky?
- plody některých jalovců, zejména pak jalovce obecného (J. communis) se využívají k ochucování pokrmů, především zvěřiny, ale také alkoholu, např. ginu?
- Pozor! Některé druhy, jako je známá chvojka (Juniperus sabina) jsou ve všech částech prudce toxické!
Navštivte také náš článek o stromech s úzkou korunou a jejich umístění do zahrad!