Brutnák lékařský
Zdroj: www.ireceptar.cz

Brutnák lékařský je jednoletá bylina, která zpočátku vytváří přízemní růžici listů, později dorůstá do výšky až 80 cm. Celokrajné listy jsou ve spodní části řapíkaté, nahoře přisedlé. Kvete od června do října, květy s blankytně modrou korunou jsou uspořádány ve vijanu. Prospívá na půdách dostatečně zásobených živinami a vodou, vhodná jsou plně osluněná stanoviště. Je citlivý na nízké teploty, proto je vhodné zakrytí výsevů bílou netkanou textilií.

Brutnák lékařský a jeho pěstování

Pěstuje se na venkovních záhonech, ve skleníku či fóliovníku nebo v nádobách. Lze jej předpěstovat a následně vysadit na trvalé stanoviště, obvykle se však pěstuje z přímých výsevů od konce dubna do konce července. Dubnové a květnové výsevy klíčí v polních podmínkách asi za 14 dnů, v dalších měsících za 8-10 dnů. Vysévá se do hloubky 2 cm, do řádků od sebe vzdálených 25-40 cm, v řádku je vzdálenost rostlin 15-25 cm. V přehuštěných porostech se zvyšuje riziko výskytu nepravého padlí.

Zdroj: www.vmd-drogerie.cz

Brutnák lékařský je bohatý na minerální látky

Brutnák obsahuje minerální látky, vitamin C, organické kyseliny, saponiny, třísloviny, slizovité látky a alkaloidy. Mladé listy mají kořenitou vůni podobnou cibuli, chuťově připomínají okurky. Používají se ke kořenění celé řady pokrmů z masa, ryb, hub, ke zjemnění chuti omáček a pokrmů z tvarohu, vajec a sýrů. Čerstvé listy Ize upravovat také jako špenát. Květy jsou jedlé a používají se pro dekoraci pokrmů. Sklizeň brutnáku probíhá z dubnových výsevů za 7-8 týdnů, při použití netkané textilie asi o dva týdny dříve. Sklízejí se konce mladých výhonů nebo listy několikrát během vegetace. V lidovém léčitelství se brutnák využívá jako prostředek pro léčení onemocnění dýchacích cest, proti kašli a zánětu průdušek, proti horečkám, depresím aj. Pro sušení se sklízí nať na začátku květu. Vzhledem k obsahu alkaloidů se však brutnák nedoporučuje používat dlouhodobě, během těhotenství a při kojení.

Semena poskytují cenný olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin (podobný pupalkovému oleji), jejich sklizeň je však, vzhledem k postupnému dozrávání, problematická.

Přečtěte si také něco o měsíčku lékařském!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno