Kontryhel je u nás hojně rostoucí bylina, především na vlhkých loukách, na březích potoků a u cest. Existuje několik desítek druhů a léčivé jsou všechny včetně kulturních, pěstovaných na zahradě. Kontryhel má kulaté vějířovité listy a kvete od května do srpna drobnými žlutozelenými kvítky. V listech nacházíme kapičku vody: rosičku, kterou rostlina sama vylučuje. Ta zajímala už středověké alchymisty a podle nich má své latinské jméno Alchemillia.
Kontryhel a historie
List kontryhele připomínající symbolicky ženský plášť pláštík panny Marie“ byl už od středověku používán hlavně k léčení ženských potíží. Věřilo se v magické účinky kontryhele: prý dokáže uchovat věčné mládí, pokud ho žena sama natrhá za květnového úplňku nahá na znamení své čistoty a bosa. Ve středověku byl zasvěcený Panně Marii a považovaný za ochránce žen.
Kontryhel a jeho léčivé účinky
Pro léčení se sbírá kvetoucí nať kontryhele obecného a žlutozeleného, má účinky protizánětlivé, močopudné a stahující. Kontryhel tlumí gynekologické krvácení a menstruační bolesti. Příznivě ovlivňuje i psychiku a je vhodný i při potížích při klimakteriu přechodu. Zevně se používá na výplachy a koupele při bílém výtoku, gynekologických zánětech, hemeroidech a proti svědění. Pomáhá také při obezitě a cukrovce. U žen zpevňuje svaly podbřišku při náchylnosti k potratům. Uklidňuje, pomáhá při nespavosti, proti průjmu, čistí krev a pleť a pomáhá při krvácení z nosu. Používá se také jako kloktadlo po vytržení zubů.
Mladé kontryhelové listy můžeme přidávat do jarních salátů, pomazánek, polévek, špenátu a karbanátků spolu s pampeliškou, jitrocelem, řeřichou, česnekem medvědím a dalšími planými rostlinami.
Kdy sklízet nať kontryhele?
Kontryhel roste na kyselé a vlhké půdě na slunci i v polostínu. Pěstujeme ho ze semen nebo sazenic, dělením trsů se dá přesadit z volné přírody. Rozkvetlá nať a listy se sbírají od dubna do června a suší se ve stínu. V zahradě se pěstují okrasné druhy s většími listy, které se hodí na okraje květinových záhonů. Kontryhel se v zahradě sám vysemeňuje, odstřiháváme proto květenství dřív než vytvoří semena a použijeme je jako dekorativní doplněk kytic z květů výrazných barev. Kontryhel lze úspěšně pěstovat i v květináči. V zimě ho přeneseme do chladné místnosti nebo skleníku a jen mírně zaléváme.
RECEPTY PRO ZDRAVÍ
1. Čaj (nálev) z kontryhele při silné menstruaci
1 díl kontryhele, 1 díl řebříčku, 1 díl měsíčku lékařského
3 lžičky směsi přelijeme hrnkem vroucí vody a necháme louhovat 15 minut. Přecedíme a pijeme 2 šálky denně. Nepijeme první tři měsíce těhotenství.
2. Čerstvá kontryhelová šťáva
Čerstvá kontryhelová šťáva z pomačkaných listů na dezinfekci a čištění ran jako první pomoc venku v přírodě a při krvácení z nosu. Čisté listy pomačkáme a jejich šťávou ránu vyčistíme nebo použijeme jako obklad a při krvácení z nosu.
3. Odvar z nati kontryhele
Používá se ke koupelím a obkladům při gynekologických potížích a hemeroidech a proti svědění. 3 lžičky suché nati necháme přejít varem ve 1/4 litru vody a necháme louhovat 15 minut, přecedíme a používáme vychlazený.
RADY PRO DĚTI A MAMINKY
Kontryhel by se neměl používat první tři měsíce těhotenství. Od třetího měsíce a před porodem se doporučuje používat (po poradě s lékařem) pro zpevnění svalstva v podbřišku, aby se zabránilo případnému potratu. V tomto případě se pije čaj z čerstvé byliny až 4x denně a obden se provádí vlažná koupel z řebříčku. Čaj se užívá 10 dní po porodu pro lepší stahování dělohy. Kontryhel nemá vedlejší účinky a při mírném dávko- vání je vhodný i pro dlouhodobé užívání. Mladé dívky ho mohou užívat už po první menstruaci při všech bolestech v podbřišku. Po dovršení 40 let u žen se pije po 10 dnů v každém měsíci pro zlepšení potíží z přechodu.
Rosička je jeden z půvabných lidových názvů kontryhele. Dětem ukážeme v přírodě na louce drobné vějířky kontryhele složené jako malé deštníčky s kapičkou rosy uvnitř. Mohou ji ochutnat a představit si, jak asi chutná rosa z květů vílám a malým elfím pomocníčkům rostlin. Tuhle malou kapičku vody zkoumali už dávní alchymisté. Nazývali jí nebeská voda a přidávali ji do směsí, z nichž měl vzniknout kámen mudrců, který měl proměňovat obyčejné kovy na zlato.
Navštivte článek o další léčivé rostlině – měsíček lékařský