Begonie jsou krásné rostliny pocházející z tropického a subtropického podnebí. Do čeledi Begoniaceae patří více než 2 000 druhů rostlin. Mnoho lidí pěstuje begonie pro jejich nádherné, pestrobarevné květy v různých odstínech od bílé, žluté a oranžové až po růžovou a červenou. Mnoho druhů má také nádherné listy.
Vzhledem k tomu, že begónií je tolik druhů, neexistuje žádné pevné pravidlo pro jejich mrazuvzdornost – v teplejším podnebí je lze pěstovat jako trvalky, zatímco v chladnějších oblastech je lze pěstovat jako letničky a/nebo přezimovat. Jsou také úžasnou pokojovou rostlinou.
Jak pěstovat tyto klasické květiny na zahradě? Zde najdete vše, co potřebujete vědět.
Různé druhy begónií
Třtinový typ
Tento druh begónie má mnoho vysokých stonků, které vypadají jako dřevo a mohou připomínat bambus. Mají křídlovité listy, které jsou špičaté a mohou být lesklé nebo chlupaté. Někdy se jim pro jejich tvar listů říká „begonie s andělskými křídly“. Mnohé z nich vytvářejí trsy květů v odstínech růžové, červené a bílé barvy a kvetou od jara do podzimu.
Mrazuvzdorné
Tato klasifikace begónií je méně známá a patří do skupiny B. grandis. Odolné begonie snášejí chladné počasí. Těmto rostlinám se nejlépe daří ve vlhké půdě a dávají přednost polostínu.
Oddenkaté
Tyto rostliny vyrůstají z oddenku, silného stonku pod půdou, který obvykle roste vodorovně a z něhož vyrůstají výhonky. Mnoho druhů begónií je rhizomatických a kvetou v zimě, protože si vystačí s menším množstvím světla než jiné druhy begónií. Většina pokojových rostlin je také oddenkových.
Hlíznaté
Jak napovídá jejich název, tyto begonie vyrůstají z hlíz. Hlíznaté begonie se liší stylem, protože některé mají více stonků, často s kořeny a výhony vyrůstajícími ze stejných pupenů. Mnohé z nich mají velké květy, které zahrádkáři oceňují.
Jak pěstovat begonie
Begonie se pěstují snadno – ale stejně jako většina rostlin mají své preference. Zde je uvedeno, co potřebují k růstu (a prosperitě).
Klimatické podmínky
Protože tyto rostliny rostou v tropickém a subtropickém prostředí, milují begonie vlhké a teplé oblasti. Jako trvalkám se těmto rostlinám obvykle nejlépe daří v teplém a horkém podnebí, kde jsou venkovní teploty trvale vyšší než 15 stupňů Celsia.
Světlo
Protože je na výběr z mnoha odrůd, každá z nich má jiné nároky na sluneční světlo. Některým begoniím se nejlépe daří na poloslunci, zatímco jiné prospívají na plném slunci. Při výběru odrůdy zkontrolujte, kolik světla bude potřebovat, a podle toho ji zasaďte.
Půda
Begónie potřebují půdu, která dobře odvádí vodu, aby se jim dobře dařilo. Zejména pokud je sázíte do nádoby na verandu nebo terasu, věnujte pozornost odvodnění. Vyžadují dobře odvodněnou, vzdušnou směs pro květináče, která není příliš těžká. Begonie mají raději neutrální až mírně zásadité pH.
Zalévání
Správná závlaha begónií je klíčem k jejich úspěchu. Těmto rostlinám se nejlépe daří, když je půda vlhká. Begónie dávají přednost rovnoměrně vlhké půdě, ale nerady stojí ve vodě. Před dalším zaléváním nechte vrchní centimetr půdy vyschnout.
Jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit, zda begonie potřebují vodu, je zkontrolovat půdu. Chcete-li zjistit, kdy je třeba begónie zasazené v zemi zalít, jednoduše vložte prst do horního centimetru půdy. Pokud je suchý, je pravděpodobně čas rostliny zalít. V teplejším podnebí počítejte s tím, že možná bude potřeba zalévat častěji.
Hnojivo
Begoniím prospívá hnojení, zejména když rostou. „Hnojte během vegetačního období – na jaře a v létě – vyváženým, ve vodě rozpustným hnojivem,“ říká Funk.
Když begonie aktivně rostou, můžete jednou měsíčně přihnojovat kostní moučkou, která nabízí vyšší obsah fosforu. Zatímco dusík podporuje růst zelených listů a přispívá k silnému systému rostlin, fosfor je zodpovědný za více květů.
Také byste se měli vyvarovat přehnojení begónií, protože to může vést ke spálení kořenů.
Jak prořezávat begónie
Mnoho rostlin je třeba prořezávat, aby se podpořil jejich růst, udržely zdravé a zachoval se jejich vzhled. Begónie, stejně jako růže, by se měly stříhat. Všechny odrůdy begónií vyžadují úpravu a prořezávání, aby rostlina byla plně kompaktní.
Odumírání hlav begonií důležité pro optimální růst a vývoj. Prořezávání udržuje rostlinu v dobrém stavu a zabraňuje vzniku chorob. Připomíná rostlině, aby posílala energii do nového růstu, a odmění se vám větším množstvím květů a bujnější a zdravější rostlinou. Pomáhá také předcházet houbovým chorobám, protože odstraňujete opotřebované květy, které by mohly při nedotčení uhnít.
Prořezávání begónií je snadné. Chcete-li begónie odstřihnout, jednoduše uštípněte nebo odřízněte odkvetlé květy těsně nad zdravými listy nebo poupaty.
Jak množit begonie
Někdy můžete chtít nové rostliny begónie, aniž byste museli kupovat sazenice. Toho lze dosáhnout pomocí listových nebo stonkových řízků.
Při výběru listových řízků je třeba hledat zdravé, mladé, ale plně vyvinuté listy. Nejsnadněji a nejúspěšněji se množí ta část listu, kde se řapík připojuje k listu. Řapík je místo, kde se základna nebo stopka listu připojuje ke stonku.
Pomocí ostrých sterilních nůžek nebo nože ustřihněte řapík asi 1 cm pod listem a vložte jej do vlhké půdy. Vyvarujte se dotyku listu s půdou.
Řez listů umístěte pod jasné světlo a vytvořte vysokou vlhkost vzduchu tím, že nad květináč umístíte plastovou nádobu nebo plastový sáček.
Po několika týdnech by se na bázi stonku měly začít objevovat mladé listy. Po zakořenění můžete sazenice přesadit ven nebo do interiéru.
Běžné problémy
Stejně jako většina zahradních rostlin mají i begonie své nepřátele – ale se znalostmi a péčí by škůdci a choroby neměly představovat příliš velký problém.
Prašná plíseň
Mnoho venkovních rostlin včetně begónií může postihnout houbové onemocnění – moučnatka. Původcem jsou spory, které se šíří vodou, větrem nebo hmyzem. Moučnivce lze předcházet dostatečnou cirkulací vzduchu. Abychom zabránili výskytu moučnaté plísně na begoniích, je důležité podporovat dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostlin. Toho lze dosáhnout zajištěním správných rozestupů a zamezením přeplnění.
Způsob zalévání begónií může také vytvořit prostředí pro výskyt plísně. Zalévejte rostliny spíše u báze než nad hlavou, protože mokré listy mohou vytvořit prostředí pro růst houby, která způsobuje plíseň. Pokud se u vašich begonií často vyskytuje moučnivka, zvažte preventivní ošetření, které pomůže tuto houbovou chorobu minimalizovat. Pokud se v minulosti vyskytly problémy s moučnivkou, použijte preventivně fungicid.
Hniloba kořenů
Kořenová hniloba je souhrnný termín označující rostliny, u nichž se vyskytuje patogen nebo houby, kterým se obvykle daří ve vlhké půdě. Begonie jsou velmi náchylné k hnilobě kořenů a stonků. Ačkoli je kořenová hniloba obvykle spojována s rostlinami v nádobách, může se vyskytnout i v zemi. Hnilobě kořenů lze předcházet – begónie nepřelévejte a vyhněte se přemokřené půdě – zejména u begónií vysazených v nádobách.
Vlnatky
Vlnatky jsou běžným škůdcem, který může napadnout begonie. Často se objevují, když si do krajiny přinesete novou rostlinu. Nejlepším způsobem, jak zabránit proniknutí moučných brouků do vaší sbírky, je izolovat všechny nové rostliny, které si přinesete domů. Není vždy snadné zjistit, zda má rostlina mealybugs, což je důvod, proč je nezbytné rostliny oddělit před jejich začleněním do vaší zahrady. Nové rostliny by měly být izolovány nejméně tři měsíce, což je životní cyklus moučného brouka.
Pokud na begoniích objevíte vlnatky, můžete je ošetřit. Stačí namočit špičku do 70procentního alkoholu a kápnout ji přímo na brouka, abyste ho zabili, a pak ho z listu odstranit. Nezapomeňte prohlédnout celou rostlinu včetně kořenů. Další možností, jak se vypořádat s moučnými brouky, je nasazení jiného hmyzu k likvidaci těchto škůdců. Preventivní střídání užitečného hmyzu v rámci integrované ochrany rostlin (IPM) může mít také zásadní význam pro eliminaci škodlivých škůdců, které jsme mohli přehlédnout při kontrole nových rostlin, které jsme si přinesli domů.
Roztoči pavouků
Dalším častým škůdcem, který může negativně ovlivnit vaše begonie, jsou roztoči pavouci. Klíčem k jejich odhalení je častá kontrola listů. Roztoče lze kontrolovat pravidelnou kontrolou listů. Často se raději hromadně ukrývají na spodní straně jemných listů. Jakmile pavoučí roztoče objevíte, existuje několik metod, jak se jich zbavit. Jednou z nich je ranní postřik listů zahradní hadicí, aby byl dostatek času na to, aby listy do večera oschly. Jemně postříkejte begónii vodou a věnujte velkou pozornost spodní straně listů, kde se roztoči často zdržují.
Další možností je odstranění listů, na kterých se vyskytuje velké množství roztočů. Odstraněním napadených listů můžete zabránit rozšíření roztočů do dalších částí rostliny. Pokud se rozhodnete pro odstranění listů. Jen nezapomeňte, že nikdy nesmíte odstranit více než třetinu rostliny najednou, jinak ji uvedete do šoku.
Celkově lze říci, že begonie jsou krásné rostliny pocházející z tropického a subtropického podnebí, které lákají svými nádhernými květy a listy. Existuje více než 2 000 druhů begonií, které nabízejí širokou paletu barvitého kvetení od bílé až po růžovou a červenou. Díky rozmanitosti begonií neexistuje pevné pravidlo pro jejich mrazuvzdornost, ale obecně jsou pěstovány jako trvalky v teplejším podnebí a jako letničky nebo přezimující rostliny v chladnějších oblastech.
Podívejte se i na náš další článek 15 květin pro jarní výsadbu: vytvořte si vlastní květinovou zahradu.