Česneková tráva, také často nazývaná jako společenský česnek, je trsovitá trvalka. Jemné trubkovité hvězdicovité květy jsou na vrcholu metr vysokých travnatých listů. S květy může tento půdní pokryv dosahovat skromné výšky dvou stop. Květy jsou obvykle drobné a lila-lavandulové. Každý trs tvoří osm až dvacet květů. Kvete od začátku léta do podzimu. Česneková tráva (Tulbaghia violacea), která pochází ze skalnatých pastvin východní části Jihoafrické republiky, nepatří do rodu Allium, kam patří česnek a cibule. Patří však do stejné čeledi jako cibule, do čeledi Amaryllis (Amaryllidaceae). Obecný název „společenský česnek“ vychází z pověsti, že tato rostlina chutná jako česnek, aniž by způsobovala zápach z úst. Silná česneková vůně listů přebíjí sladkou vůni květů, které po rozdrcení voní jen slabě po česneku.
Péče o česnekovou trávu
Semena vysévejte na jaře, až pomine nebezpečí mrazů a půda bude teplá. Semena česneku společenského rychle vyklíčí a rostliny brzy dosáhnou kvetoucí velikosti. Rostliny prořežte, jakmile zapustí silné kořeny a dosáhnou výšky asi tří centimetrů, a zajistěte, aby jejich konečný rozestup byl asi 18 cm.
Kompaktní kopečky travnatých, obloukovitě se klenoucích listů česneku společenského z něj činí ideální exemplář pro přední část obruby. Pro kontrast je vhodné je kombinovat s tmavšími listy, jako je například černá mondénní tráva (Ophiopogon planiscapus ‚Nigrescens‘). Protože česnek lékařský roste velmi bujně a zůstává nízko u země, zvažte jeho výsadbu jako půdopokryvné rostliny. Mějte na paměti, že listy při otírání o ně vydávají zápach česneku, takže pokud nemáte rádi tento zápach ve své blízkosti, zasaďte je na málo frekventované místo. Díky této silné vůni je naštěstí odolný i vůči jelenům.
Světlo
Česneková tráva lze sice pěstovat i v polostínu, ale dobře kvete pouze na slunnějších místech. Pro nejnápadnější květy zakládejte hlízy na plném slunci.
Půda
Této odrůdě dopřejte lehkou nebo písčitou půdu s pH mezi 6,8 a 7,5. Nejlépe poroste ve středně úrodné půdě bohaté na organické látky, ale přizpůsobí se téměř jakémukoli typu půdy, například hlinité, která je dobře odvodněná.
Zalévání
V případě jarního nebo letního sucha zalévejte rostliny pomalu a vydatně. Je důležité dávat pozor, abyste rostlinu nepřelévali. Hlízy jsou náchylné k hnilobě, zejména pokud jsou zasazeny v přemokřené nebo mokré půdě. Rostlinám česneku se bude nejlépe dařit, když je budete během vegetačního období pravidelně zalévat, v době květu je necháte mírně vyschnout a během zimního klidu je necháte téměř úplně vyschnout.
Hnojivo
Pro zlepšení drenáže a podporu kvetení zapravte do půdy jednou ročně brzy na jaře dva až tři centimetry organického kompostu nebo univerzálního hnojiva.
Teplota a vlhkost
Založené rostliny přežijí delší sucho, mírné mrazy i slabé mrazíky. Odstraňte všechny listy, které by mohly být poškozeny mrazem.
Použití
Česneková tráva se často prodává jako bylina a je známý především jako chutná přísada do salátů a polévek. Nizozemští osadníci v Jižní Africe ho používali místo tradičnějšího česneku. Zelené listy česneku kuchyňského lze připravovat podobně jako pažitku a cibulky podobně jako tradiční česnek. Použijte jej k ozdobení jakéhokoli pokrmu, například salátu nebo dezertu, květem česneku kuchyňského. Kromě kulinářského využití lze rozdrcené listy této rostliny také potírat na kůži k odpuzování blech, klíšťat a komárů.
Společenské odrůdy česneku
Silver Lace nese levandulové květy nad pestrými listy, které jsou modrozelené s bílo-stříbrnými okraji.
Variegata má levandulově růžové květy, podobné nejběžnějšímu druhu, ale odlišuje se páskovitými listy, které jsou zelenobíle pruhované.
Květy Tricolor jsou lila růžové na stříbřitě zelených, modrošedých listech lemovaných bílou nebo mušlově růžovou barvou.
Rozmnožování česnekové trávy
Společenský česnek lze každé dva až tři roky dělit a z dělení vytvářet další rostliny. Začněte vykopáváním přerostlých trsů koncem podzimu nebo začátkem zimy, poté co skončí kvetení. Oddělte části ručně a přesaďte je na požadované místo, přičemž je zasaďte do stejné hloubky, v jaké byly původně.
Přesazování česneku společenského
V chladném zimním podnebí pěstujte česnek medvědí v nádobách. Dopřejte rostlině obzvláště jasné sluneční světlo a přeneste ji dovnitř před prvními mrazy.
Běžní škůdci a choroby
Při pěstování venku přitahují česneky společenské hmyz jen zřídka. Ty, které se pěstují ve sklenících nebo v květináčích na zimu, mohou přitahovat mšice nebo bělásky. Rostlinu postříkejte silným postřikem vody a použijte insekticidní mýdlo k ošetření obou těchto škůdců. Kolem báze venkovních rostlin rozprostřete vrstvu rozdrcených vaječných skořápek nebo jiného zrnitého materiálu, který odradí všechny škůdce s měkkým tělem.
Česnečná tráva, známá také jako společenský česnek, je trsovitá trvalka s jemnými trubkovitými květy, které vyrůstají na vrcholu metrových travnatých listů. S květy dosahuje tato rostlina skromné výšky dvou stop a kvete od začátku léta do podzimu. Pochází ze skalnatých pastvin východní části Jihoafrické republiky a patří do čeledi Amaryllidaceae. Péče o česnečnou trávu je relativně jednoduchá. Semena se vysévají na jaře a rostliny potřebují slunné stanoviště a pravidelnou zálivku. Tato rostlina preferuje lehkou půdu s pH mezi 6,8 a 7,5 a dobře snáší sucho a mírné mrazy. Květy česnečné trávy jsou často využívány jako ozdoba v kuchyni a mají mírnou česnekovou chuť. Česnečnou trávu lze rozmnožovat dělením každé dva až tři roky, přičemž nové rostliny se přesazují na nové místo. Při pěstování venku je tato rostlina málo náchylná k škůdcům a chorobám, ale ve sklenících nebo květináčích může být náchylná k mšicím nebo běláskům.