Květen je měsícem, kdy se vaše zahrada začíná probouzet k životu a vyžaduje pozornost a péči. Zahradničení je skvělý způsob, jak strávit čas venku. Pro mnoho lidí je zahradničení také relaxační aktivitou, která jim pomáhá uvolnit mysl a zbavit se stresu. Zde je seznam důležitých úkolů, které byste měli v tomto měsíci udělat:
Cibuloviny
Jarní cibuloviny přestaly kvést a nyní vypadají trochu ošlehané, ale snažte se ponechat listy na místě, protože z nich cibuloviny získávají potravu, kterou potřebují pro tvorbu květů v příštím roce. Květní hlávky je možné odříznout, což by mělo přispět k lepšímu vzhledu. Jakmile listy zežloutnou, nebudou již produkovat potravu, takže je můžete seříznout.
Keře
Po odkvětu na jaře kvetoucích keřů, jako jsou japonské kdoule, choisya a žebrovníky, je můžete seříznout. Až když odezní mrazy zastřihněte křehké pěnišníky, caryopteris a fuchsie. Po odkvětu prořezávejte přerostlé plaménky Clematis montana a pravidelně vyvazujte letně kvetoucí plaménky.
Trvalky
V květnu je vhodná doba pro trvalky, protože půda je teplá a začnou rychleji růst. Vysazujte pouze ty, které snesou menší mráz, ale pokud je vaše zahrada obecně bez mrazu, můžete vysadit i něžné rostliny, jako jsou jiřiny.
Než rostliny příliš porostou, pokračujte v mulčování, abyste se mezi ně mohli dostat a vidět, co děláte. Pokud můžete, držte se nahoře nad plevelem. Rychlé okopávání jednou týdně je udrží na uzdě a zajistí, že nebudou soupeřit o vodu, světlo nebo živiny s rostlinami, které chcete pěstovat.
Je dobré předejít situaci tím, že umístíte podpěry pro rostliny. Jakmile se rostliny jednou rozjedou, je opravdu obtížné se je snažit podepřít a mohou být již poškozené. Podívejte se, zda byste neměli vedle sladkého hrášku, popínavých růží, fazolí a hrachu umístit tyče nebo hrachové tyčky a rostliny k nim podle potřeby přivázat.
Trávník
Tráva v květnu vyraší, proto se pusťte do sekání již nyní a pokud možno každý týden. Pokud vás to zastihne a objevíte džungli na místě, kde býval trávník, zvyšte výšku sečení na sekačce, jak jen to bude možné – v ideálním případě byste neměli najednou posekat více než třetinu travního stébla. Při dalších sečích ji pak postupně snižujte na normální výšku.
Květen je také měsícem pro pletí a přihnojování trávníku. Protože dobře roste, měla by tráva vyplnit mezery po zlikvidovaném plevelu. Vyberte si suchý den a postupujte podle pokynů na balení.
Myslete však na to, abyste na zahradě ponechali malé plochy dlouhé trávy. Skvělým začátkem je kousek za kůlnou, na okrajích zahrady nebo pod stromy. Může to být nesmírně prospěšné pro místní volně žijící živočichy.
Letničky
Přímý výsev odolných letniček, jako jsou nasturcie, máky, černuchy a kosmatce. Můžete je buď smíchat dohromady, vysévat do trsů, nebo je vysadit do květináčů pro použití v okenních truhlících nebo závěsných koších. Zahradničení může být i skvělou příležitostí k tomu, jak se naučit nové věci o rostlinách a přírodě.
Polní květiny
Nyní je vhodná doba na osetí políčka nebo louky divokými květinami. Jen se ujistěte, že směs semen, kterou si pořídíte, je vhodná pro vaši půdu a podmínky – obvykle se jedná o směsi méně vzrůstných trav a krásných divokých květin, jako jsou máky, vikve, sedmikrásky a žluté chrastítko.
Nepotřebujete k tomu velkou zahradu, stačí několik metrů čtverečních, a možná budete chtít dokonce celý trávník změnit na divoké květiny. Je to mnohem lepší pro volně žijící živočichy a také poměrně nenáročné na údržbu. Nechte louku vykvést a vysemenit a koncem léta ji posekejte.
Růže
Chcete-li předejít škůdcům, zkuste jednou za čtrnáct dní postříkat růže fungicidem proti černé skvrnitosti a dávejte pozor na zelenou mušku.
Záhonové rostliny
Jakmile pomine riziko mrazů, zasaďte a vysaďte letní záhony. Na trhu je k dispozici tak velké množství záhonových rostlin, že není snadné zjistit, kde začít, ale nejjednodušší na péči jsou něžné muškáty, zvané také pelargonie. Vyrábějí se buď v tažných, nebo vzpřímených odrůdách a vydrží určitou míru zanedbávání, což rostliny jako lobelka prostě nesnesou.
Tento měsíc využijte k experimentování. Vzhledem k tomu, že záhonové rostliny rostou rychle a jsou dočasné, brzy zjistíte, co funguje a co ne, a případné chyby nebudou trvat příliš dlouho. Pokud umisťujete záhonové rostliny nebo závěsné koše do stínu, skvěle se hodí impatiens, zejména ty bíle kvetoucí, protože prosvětlují a daří se jim i v tmavších zákoutích. Díky zahradničení můžete vytvořit krásné prostředí kolem svého domu a udělat si z něj skutečný ráj.
Ovoce a zelenina
Pro mnoho lidí je zahradničení nejenom koníčkem, ale i způsobem, jak si vypěstovat vlastní čerstvé ovoce a zeleninu. Při výsevu semen je nepoužívejte všechna najednou. Je snadné vysypat celý obsah balíčku, ale je lepší vysévat jen několik semen najednou. Zejména v tomto ročním období je klíčová postupná výsadba – neboli výsadba po jedné plodině za druhou. Každý týden nebo dokonce každých čtrnáct dní vysévejte několik semen každé plodiny.
Dbejte na to, aby byly stále zavlažovány; drobné sazenice mohou v horkém dni během několika hodin zvadnout a uhynout. Sledujte počasí a buďte připraveni zalévat ráno i večer, pokud to bude možné.
Tyto plodiny vysévejte po několika kusech: červenou řepu, fialovou klíčící brokolici, fazole, mrkev, saláty, špenát, salátové listy, pórek, mangold, sadbové brambory a salátové plodiny.
Jakmile pomine riziko mrazů, dejte zasetá rajčata ven pod střechu. Venku vysazujte také jahody a všechny mrazuvzdorné druhy zeleniny, jako je červená řepa, které byly zasety pod krytem. Když jsou výhonky vysoké asi 20 cm, je čas brambory uzemnit. Vyhrňte půdu kolem rostliny a navršte ji na hromadu. Zopakujte to asi o měsíc později. Tím zabráníte tomu, aby se k bramborám dostalo sluneční světlo, které by je změnilo na zelené a nepoživatelné.
Pokud jste ještě neměli čas vysadit vlastní sadbu, je k dispozici spousta zeleninových zástrček. U těchto sazenic odpadají všechny složité úkony spojené s výsevem a udržováním křehkých sazenic při životě, a protože se obvykle dodávají v baleních po šesti kusech, nemusíte se starat o obrovské množství rostlin a hledat pro ně místo.
Sazenice jsou obzvláště užitečné pro choulostivé rostliny, jako je kukuřice cukrová a chilli papričky, které je třeba vysévat pod krytem. Pokud nemáte mnoho místa, jsou ideální pro umístění do venkovních nádob, jakmile pomine riziko mrazu.
Škůdci a nemoci
V tomto měsíci si slimáci a plži začnou pochutnávat na novém porostu vašich rostlin. Existuje mnoho způsobů, jak se jich zbavit, ale pravděpodobně nejúčinnější je stará známá pivní past. Stačí zapustit do země plastový kelímek naplněný do poloviny pivem, který slimáky naláká. Za vyzkoušení stojí také měděné kroužky, které účinně chrání zvláště zranitelné rostliny, jako jsou například hostitelé.
Pozor na vzdušné škůdce, jako je zelenáč, který miluje všechny nové přírůstky, a pokud dostane příležitost, vysaje z nich život. V tomto ročním období létají a hledají místo, kde by mohli založit své obrovské rodiny. Generace, které přicházejí později v průběhu roku, nemají křídla, takže je důležité snažit se létající hmyz chytit už nyní. Shlukují se na rostlině; když je uvidíte, postříkejte je zředěným prostředkem na mytí nádobí.
Závěrem květnových zahradnických rad, nezapomeňte na péči o vaše zahrádky. Sledujte stav cibulovin, keřů, trvalek, trávníku, letniček, polních květin, růží, záhonových rostlin, ovoce a zeleniny. Přidejte podpěry rostlinám, které to potřebují, a udržujte trávník zalitý a krátce posekaný. Sazenice rostlin by měly být vysazeny podle pokynů a nezapomeňte na ochranu proti škůdcům a nemocem. Péče o zahradu a zahradničení může být skvělou relaxací po náročném dni v práci. Užijte si krásu květnové zahrady!