Určitě jste už někdy ochutnali římský salát, známý také jako cos salát. Patří mezi čtyři nejoblíbenější druhy salátů (spolu s hlávkovým a listovým) a již dlouho je nezbytnou součástí klasického Caesar salátu.
A není divu, že si získal tolik příznivců. Římský salát je jednou z nejodolnějších salátových zelenin, které můžete pěstovat. Snese vyšší i nižší teploty než některé jiné jemnější listové zeleniny a po sklizni je také trvanlivější, což z něj činí ideální volbu pro domácí pěstování i nákup v obchodech s potravinami.
Stručná historie římského salátu
Římský salát se nazývá také cos, protože údajně pochází z řeckého ostrova Cos.
Egypťané pěstovali římský salát již nejméně před 6 000 lety. Víme to, protože se salátem chlubili ve svých hieroglyfech. Římský salát se pak rozšířil po celém Blízkém východě a Evropě. Když se v roce 1492 objevil Kryštof Kolumbus v novém světě, přivezl s sebou semena římského salátu.
Jak pěstovat římský salát
Odrůdy salátu se dělí do dvou kategorií: salát s volnými listy a salát, který tvoří hlávku. Římský salát vytváří více a více listů kolem těsného středu a tvoří tak poměrně kompaktní hlávku, ale jak uvidíte, stále z něj můžete sklízet stejně jako z volných listů. (To znamená, že si na listech pochutnáte mnohem dříve!)
Zde je pět věcí, které je třeba mít na paměti při výsadbě a pěstování římského salátu ze semen.
Výsadba římského salátu v chladném období
Římský salát roste velmi dobře v chladném období (miluje teploty mezi 7 a 24 °C), ale na rozdíl od mnoha jiných salátů snese obvykle i horko. Nejvhodnější je pěstovat římský salát na jaře a na podzim. Na jaře počkejte, až pomine hrozba mrazů.
Římskou révu můžete začít pěstovat ze semen na zahradě nebo v interiéru před konečným termínem mrazů. Pokud ji začínáte pěstovat v interiéru, mějte na paměti, že později bude pro přesazení na zahradu poněkud choulostivá.
Pokud se snažíte pěstovat římský salát i v teplejších částech roku, vysaďte kolem něj nějaké vyšší rostliny, abyste mu poskytli stín. Jakmile bude venku příliš horko, začne rostlina produkovat mléčně bílou hmotu, která vám neublíží, ale ovlivní její chuť. Jakmile přestanou být podmínky pro růst optimální, zaznamenáte také změnu tvaru rostliny. K těmto změnám dochází proto, že rostlina šrotuje a soustředí se pouze na produkci semen. Když k tomu dojde, je čas vyhodit rostlinu do kompostu a začít znovu, až se ochladí.
Pěstování římského salátu v půdě bohaté na živiny
Pro pěstování římského salátu máte dvě možnosti. Můžete vytvořit písčitohlinitou směs půdy, která bude vyhovovat všem listovým zeleninám. Pokud si nejste jisti, co je to písčitohlinitá půda, nezoufejte. Náš obsáhlý článek salátovou zahradou se věnuje všem podrobnostem, které potřebujete k založení vlastní produktivní salátové zahrady, a to jak půdě, tak všem ostatním. Pokud si to chcete zjednodušit, můžete římský salát pěstovat také jen ve stoprocentním kompostu.
Pěstování v omezeném prostoru
Rostliny hlávkového salátu jsou malé, a to platí i pro římský salát, který si možná představujete jako větší druh. Kořeny nezabírají mnoho místa pod zemí a listy mají kompaktní, vzpřímený růst nad zemí. Na jednom metru čtverečním zahrady můžete pěstovat nejméně devět rostlin, pokud plánujete pravidelně sklízet starší, vnější listy. Tím zajistíte, že rostliny budou mít stále dostatek vzduchu.
Ráda pěstuju římský salát a další salátovou zeleninu v malém květináči určeném pro salátovou zahradu, který jsem si vyrobila z ocelového kontejneru. Mnoho budoucích zahrádkářů si myslí, že na zahradě musí pěstovat ve velkém, nebo jít domů, přitom ve skutečnosti existuje tolik snadných a malých způsobů, které vám umožní začít hned.
Pokud si vyrábíte vlastní květináč do salátové zahrady, nezapomeňte na dno přidat drenážní otvory, pokud je vaše nádoba ještě nemá. Rostliny salátu nemají rády příliš dlouhý pobyt ve vodě.
Ochrana listů římského salátu před zahradními škůdci
Chcete-li římský salát ochránit před škůdci, jako jsou svilušky, slimáci, červci nebo dokonce veverky, je dobré ho zakrýt zahradním pletivem.
Základem je zakrýt salátovou zahradu od okamžiku, kdy poprvé zasijete semena salátu. Mladé rostliny jsou obzvláště náchylné k náporu škůdců, ale zahradní pletivo jim poskytne veškerou potřebnou ochranu již od samého počátku.
Zahradní pletivo navíc pomáhá udržet vlhkost na vyvýšených záhonech (což římský salát miluje) a poskytuje stín a ochranu před silným větrem a jinými nepříznivými povětrnostními podmínkami.
Sklizeň
Časté sklízení listů římského salátu je důležité pro jeho správný růst a vývoj. Římský salát potřebuje 70 až 75 dní, aby vyrostla plná hlávka, ale listy z vnější strany rostliny můžete začít sklízet dříve.
Při sklizni listů římského salátu postupujte podobně jako u zeleného salátu, stříhejte po jednom listu. Z vnější strany rostliny odebírejte nejstarší a nejzralejší listy, abyste rostlinu povzbudili k tvorbě nových listů ze středu. Před tím, než začnete řezat další listy, rostlině dopřejte čas na zotavení po sklizni. Tímto způsobem pokračujte ve sklizni římského salátu během optimálního vegetačního období, kdy jsou listy nejsladší.
Nejlepší doba pro sklizeň listů salátu je brzké ráno, kdy jsou listy nejčerstvější a na vrcholu své chuti.
Když se blíží konec chladného období, můžete sklízet celou hlávku římského salátu. Uchopte listy u základny a celou rostlinu odstřihněte. Takto jsou sklízeny hlávky, které kupujete v obchodě s potravinami. Po sklizni celé hlávky můžete získat ještě jednu sadu listů vyrůstajících ze středu rostliny, ale mnoho další produkce se očekávat nedá.
Jaký je nutriční přínos římského salátu?
Pokud se obáváte, že budete konzumovat příliš mnoho kapusty nebo špenátu, římský salát je skvělou volbou. Obsahuje mnohem menší množství šťavelanů, což může být obtížné pro osoby s narušeným zdravím střev. Díky nižšímu obsahu vlákniny a vyššímu obsahu vody je také snadněji stravitelný. Navíc jedna porce římského salátu obsahuje více než 100 % denní potřeby vitaminu K a je bohatá na kyselinu listovou, vitamin C a minerály.
Prodávané listy římského salátu v obchodě mohou být méně živinami nabitými, než když si je sklízíte přímo z vaší zahrady. Sklizené listy jsou zpravidla baleny, přepraveny a mohou ležet na regálech delší dobu.
Pokud chcete využít plný potenciál římského salátu, přidejte ho do sendvičů pro křupavost. Můžete ho přimíchat do koktejlů nebo použít jako doplněk k dušeným pokrmům. Tento salát se hodí na mnohem více než jen do salátů Caesar.
Římský salát, známý také jako cos, je jedním z nejoblíbenějších typů salátů a tvoří nedílnou součást klasického Caesar salátu. Tento chutný a osvěžující salát je oblíbený nejen pro svou jemnou chuť a křupavou texturu, ale také pro svou odolnost. Pěstuje se již po tisíce let a přinesli ho k sobě i Egypťané, kteří se o něm zmiňovali ve svých hieroglyfech před více než 6 000 lety. Římský salát je ideální volbou pro domácí pěstování i nákup v obchodech s potravinami, protože je odolný a snese širší rozpětí teplot než mnoho jiných listových zelenin. Kromě toho má vysokou živinovou hodnotu, je bohatý na vitamin K, kyselinu listovou, vitamin C a minerály. Jeho listy jsou skvělým přídavkem do sendvičů, koktejlů nebo dušených pokrmů, a sklízejí se postupně podle potřeby, což zvyšuje jeho užitnou hodnotu.