Cukety
zdroj: www.allrecipes.com
Cukety: návod na úspěšné pěstování
Cukety: návod na úspěšné pěstování
Cukety: návod na úspěšné pěstování

Cukety jsou známé svou ohromující produktivitou. Pokud však chcete mít bohatou úrodu, je třeba se vyhnout některým nástrahám, jako je špatné opylení a škůdci. V našem návodu pěstováním se budeme věnovat výsadbě až po sklizeň a také se podělíme o tipy a triky, jak se vyhnout běžným problémům. Od výběru správné odrůdy a přípravy půdy až po účinné zavlažování a ochranu proti škůdcům, tento průvodce vám poskytne ucelený pohled na to, jak pěstovat cukety s maximální úspěšností a minimalizovat potenciální problémy. Ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník, získáte cenné informace a rady pro úspěšné pěstování a sklizeň chutných a zdravých cuket přímo z vaší zahrady.

O cuketách

Všimněte si, že dýně se obecně dělí do dvou kategorií: letní dýně (sklízí se v létě) a zimní dýně (sklízí se na podzim). Slupka letních dýní je na rozdíl od slupky zimních dýní jedlá. Většina letních dýní se dnes vyrábí v keříčkových odrůdách, které zabírají méně místa, zatímco zimní dýně jsou liány, které potřebují více prostoru.

Cukety patří mezi teplomilné plodiny, vybírat můžete z kompaktních, keříčkových nebo tažných odrůd. Kompaktní druhy se hodí do nádob – vlastně všude tam, kde nemáte mnoho místa – zatímco tažné druhy lze pěstovat jako popínavé rostliny, které rostou po podpěrách, jako je mříž nebo drátěné pletivo.

Zelené cukety budou vždy oblíbené, ale vyzkoušejte i jejich charismatičtější příbuzné, včetně odrůd se žlutými plody, pruhovanými nebo žebrovanými plody, a dokonce i s kulatými plody.

Tento návod se zaměřuje na letní dýně. Mezi letní odrůdy dýní patří cuketyžluté dýně (dýně s rovným krkem) a dýně s křivým krkem. Poznámka: Všechny druhy letních dýní vyžadují velmi podobnou péči, takže i když se na této stránce zmiňujeme hlavně o cuketách, považujte ji za použitelnou pro jakoukoli odrůdu letní dýně, kterou pěstujete!

Cukety jsou bujně rostoucí. Zatímco každá rostlina během sezóny vyprodukuje několik dýní, obvykle se vám stane, že jedna nebo dvě rostliny cukety vyprodukují (neobvykle velkou) úrodu, takže můžete dýně rozdávat sousedům.

Cukety: návod na úspěšné pěstování
Zdroj: www.almanac.com

Výsadba

Cukety patří do čeledi tykvovitých, takže aby se jim dobře dařilo, musí být v teple a na slunci. Chraňte je také před silným větrem, aby včely a další hmyz mohly v klidu opylovat květy.

Vyberte místo s plným sluncem, chráněné před větrem pro dobré opylení a s vlhkou (ne přemokřenou) a dobře propustnou půdou. Dýně také dobře plodí, pokud jsou dobře živeny. Před výsadbou přimíchejte do půdy starý hnůj a/nebo kompost. Další informace o přípravě půdy pro výsadbu.

Díky svému mohutnému vzrůstu a velkým listům jsou hladoví krmiči. Před výsadbou přidejte do půdy velké množství zahradního kompostu nebo dobře shnilého hnoje. Cukety můžete vysadit i na hromadu kompostu – pokud je budete potřebovat až na podzim.

Nebo si připravte výsadbové kapsy: několik týdnů před výsadbou vykopejte jámu, naplňte ji kompostem a pak část půdy spolu s hrstí organického hnojiva vraťte zpět. Výplň bohatá na živiny bude pro rostliny, které v ní porostou, skutečnou hostinou!

Kdy sázet cukety

S výsadbou semen nebo přesazených rostlin do země počkejte, dokud půda nemá teplotu alespoň 18 až 21 stupňů Celsia. V některých regionech to může být v polovině jara, ale často je vhodné sázet až koncem jara. (Nezačínejte příliš brzy, protože semena v chladu nevyklíčí a rostlině tím neprospějete). Semena vysévejte přímo (tj. přímo do půdy), když pomine nebezpečí mrazu a teplota vzduchu a půdy je alespoň 15,5 °C. Podívejte se na datum posledních mrazů. Pokud chcete založit semena v interiéru, založte je do rašelinových květináčů 2 až 4 týdny před posledními jarními mrazy; pamatujte, že sazenice dýní se ne vždy dobře přesazují; s kořeny zacházejte opatrně.

Naplňte květináče nebo zásuvné misky směsí pro pěstování v květináčích a vysaďte jedno semínko do každého květináče nebo zásuvky na jeho okraj. Nejrychleji vyklíčí v teple, ale pokud jim zajistíte bezmrazé prostředí, nakonec se prosadí. Po přípravě půdy na začátku jara zahřejte půdu černým plastovým mulčem. S výsadbou cuket nespěchejte. Zvažte výsadbu několika semen uprostřed léta, abyste se vyhnuli problémům s dýňovou révokazem a dalšími škůdci a chorobami na počátku sezóny.

Jak sázet cukety

  • Semena vysévejte přímo do rovné půdy 1 cm hluboko a 2 až 3 cm od sebe.
  • Nebo vysejeme 3 nebo 4 semena blízko sebe do malých kopečků (nebo kopečků; půda je teplejší od země) v řádcích vzdálených od sebe 3 až 6 stop.
  • V případě potřeby použijte na prvních několik týdnů jara kryty na řádky nebo plastové nádoby na mléko nebo ochranu v chladném rámu.
  • Po výsadbě důkladně zalijte.
  • Přidejte vrstvu mulče (např. zahradního kompostu), aby se v půdě udržela vlhkost.
  • Můžete také vysévat do plošek nebo podnosů, které po vyklíčení oddělíte a zasadíte do květináčů. Udělejte to co nejdříve po vyklíčení, jakmile s nimi budete moci manipulovat, než se kořeny zapletou. Naplňte květináče a přidržujte sazenice za listy, nikoli za stonek, a podávejte směs do květináčů po stranách. Zpevněte a zalijte.
Cukety: návod na úspěšné pěstování
Zdroj: www.almanac.com

Pěstování

Mulčujte, abyste zabránili růstu plevelů, udrželi vlhkost a chránili mělké kořeny. Cuketám se daří ve vlhké půdě. Zalévejte důkladně, často a důsledně, alespoň 1 cm týdně. Pečlivě zalévejte při tvorbě plodů a během celého jejich růstového cyklu. Půda musí být vlhká do hloubky 4 cm, proto je nejlepší dlouhé namáčení. Nedostatečná zálivka nebo hnojení jsou příčinou deformací tvaru dýní. Cukety dobře zalévejte a občas doplňte mulčovací kůru, která pomáhá udržet půdní vlhkost po delší dobu.

Rostliny mají zpočátku tendenci vytvářet pouze samčí květy a opylení může být zpočátku také pomalé, zejména za chladného nebo vlhkého počasí. Odstraňte všechny plevele, které se vám podaří prorůst. Chcete-li udržet rostliny v pořádku, odřízněte všechny odumřelé nebo usychající plevele. Doplňte mulčovací kůru organickou hmotou, například zahradním kompostem, aby kořeny zůstaly v chladu a vlhku.

Když se objeví první květy, přihnojte je vyváženým hnojivem. Problémem může být špatné opylování včelami. Pokud nejsou květy dýně opyleny, neplodí nebo plodí jen malé plody. Většina dýňových rostlin vytváří jak samčí (ty se objevují jako první, na dlouhých tenkých stopkách), tak samičí květy (ty mají za sebou nezralé plody). Aby samčí květy plodily, musí být pyl ze samčích květů přenesen na samičí květy včelami – nebo zahradníkem. Samičí květy opylte ručně pomocí vatové tyčinky nebo přidejte do blízkosti dýně rostliny, které přitahují včely.

Doporučné odrůdy

Mezi doporučené odrůdy cuket patří například:

  1. Cashflow: Tato odrůda má válcovité plody a je ideální pro různé kulinářské účely.
  2. Cocozella (di Napoli): Tento tradiční odrůda má tmavě zelené, štíhlé plody a nabízí bohatou chuť.
  3. Goldbar: Tato odrůda má žluté letní plody a je vhodná pro pestování v teplých podmínkách.
  4. Horn of Plenty: Tato odrůda má žluté plody zakřiveného typu, které jsou bohaté na chuť a vhodné pro různé způsoby přípravy.
  5. Sunburst: Tato odrůda má kulaté, ploché plody a je oblíbená pro svůj dekorativní vzhled a vynikající chuť.
  6. Tigress: Tato odrůda má zelené plody typické pro cukety a je vhodná pro všechny účely od pečení po vaření.

Každá z těchto odrůd má své vlastní charakteristiky a vhodnost pro různé zahradnické podmínky a preference. Vyberte si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a očekáváním.

Sklizeň

Pro lepší chuť sklízejte letní dýně, když jsou měkké a trochu nezralé (6 až 8 cm dlouhé). Věřte nám, že přerostlé dýně mají velmi málo chuti. Mnoho lidí se sklizní čeká příliš dlouho. Pokud jste někdy předtím měli s cuketami negativní zkušenost, bylo to pravděpodobně proto, že je nechali, aby se z nich staly modřiny.

  • Většina odrůd má průměrnou dobu zralosti 60 dní a jsou hotové již týden po odkvětu. (Přesnější informace najdete na obalu semen.)
  • Plody odřezávejte (nelámejte) z révy ostrým nožem, jinak hrozí, že poškodíte měkký stonek rostliny. Na plodech ponechte alespoň 1 cm stonku.
  • Chcete-li zpomalit produkci, sklízejte plody, když jsou malé, a/nebo odstraňujte samčí květy.
  • Pokud je sklizeň přerušena (například kvůli dovolené), odstraňte po návratu velké dýně, abyste snížili nároky rostlin na vláhu a živiny.
  • Sklizeň dokončete před prvními podzimními mrazy; letní dýně je velmi náchylná k poškození mrazem a horkem.

Květy se dají také dobře jíst, obvykle plněné nebo jednoduše obalené a pak smažené. Sbírejte však pouze samčí květy – tedy ty, které nemají za sebou bouli – jinak nezískáte žádné plody!

Jak skladovat cukety

  • Čerstvá letní cuketa má poměrně krátkou dobu trvanlivosti. Neumyté cukety skladujte v plastovém nebo papírovém sáčku s jedním koncem otevřeným, aby se podpořila cirkulace vzduchu, a vložte je do zásuvky chladničky. Vydrží 10 dní.
  • Příliš mnoho cuket? Zamrazte ji! Vydrží vám 3 měsíce.
Cukety: návod na úspěšné pěstování
Zdroj: www.almanac.com

Cukety jsou zahradnickou lahůdkou, které se můžete těšit na bohatou úrodu, pokud jim poskytnete správnou péči. Letní dýně, kam patří i cukety, mají specifické nároky na pěstování, ale odměnou vám budou čerstvé, chutné plody. V tomto průvodci jsme prozkoumali vše od výběru správné odrůdy a přípravy půdy po účinnou zavlažovací techniku a ochranu před škůdci. Od prvních kroků výsadby až po sklizeň jsme vás provedli procesem pěstování s detaily, které vám pomohou maximalizovat váš úspěch. Ať už jste nováček v zahradničení nebo zkušený pěstitel, našim cílem je poskytnout vám užitečné informace a tipy pro úspěšné pěstování a sklizeň chutných a zdravých cuket přímo z vaší zahrady. Navíc jsme vám představili některé doporučené odrůdy, které můžete vyzkoušet, a podělili jsme se o rady, jak je sklízet a skladovat. S tímto návodem na konci budete mít ve své zahradě zdravé rostliny a spoustu čerstvých cuket po celé léto.

Cukety: návod na úspěšné pěstování
Cukety: návod na úspěšné pěstování
Cukety: návod na úspěšné pěstování

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno