Chutné fíky jsou neopěvovaní superhrdinové mezi ovocem! Možná vás překvapí, že fíkovníky lze pěstovat v teplých i mírných oblastech. Existují dokonce stromy velikosti terasy, které můžete na zimu přestěhovat do interiéru. Přečtěte si, jak fíky sázet, pěstovat a sklízet.
O fících
Fíkům se daří v oblastech s dlouhým a horkým létem, lze je však pěstovat i v chladnějších zónách, pokud jsou řádně izolovány od mrazu nebo pěstovány v nádobách a přeneseny do interiéru.
Fíkovník obecný (Ficus carica) je pro domácí zahrádkáře nejoblíbenějším druhem fíkovníku, protože jeho květy nevyžadují opylení, aby se z nich daly získat fíky. Existuje mnoho odrůd fíkovníku obecného, včetně odolných kultivarů, které lze pěstovat venku v mírně chladnějším podnebí.
Fíky lze jíst čerstvé ze stromu, sušit je nebo používat při vaření. Jeden fík má pouze 50 kalorií a poskytuje vyšší obsah minerálních látek a vlákniny než většina ovoce, ořechů nebo zeleniny.
Fíky vstřebávají cholesterol, podporují zdravý pohyb střev, snižují výskyt srdečních onemocnění, regulují funkci ledvin a jater, snižují krevní tlak. Fíky jsou navíc plné vápníku, který snižuje riziko vzniku osteoporózy. Obsahují také fosfor, který napomáhá regeneraci kostí.
Výsadba fíkovníků
Fíkovníky lze bez větších problémů vysazovat venku. V místech, kde jsou zimní teploty po určitou dobu nižší než -12 °C, si určitě vyberte odolnou odrůdu fíkovníku. Může být také nutná určitá ochrana proti zimě. Fíky lze také pěstovat ve velkých nádobách a na zimu je přenést dovnitř. Fíkovníky vysazujte venku brzy na jaře nebo pozdě na podzim, kdy je stromek v klidovém stavu. Fíkovníky v kontejnerech pěstujte v půdní směsi a pro zlepšení drenáže přidejte jemnou kůrovou drť. V létě udržujte stromek na plném slunci. Na jaře a v létě nezapomeňte každé čtyři týdny přidávat hnojivo s vysokým obsahem dusíku a stromek mírně zalévejte. V zimě stromek přemístěte do interiéru a udržujte půdu vlhkou.
Fíkovníky pěstované venku sázejte na jaře nebo na začátku podzimu na plném slunci. Mohou růst ve většině typů půd, pokud je půda dobře odvodněná a obsahuje dostatek organických látek. Fíkovníky umístěte alespoň 6 metrů od budov nebo jiných stromů. Fíkovníky zapustí hluboké kořeny, pokud k tomu mají příležitost, proto na to myslete při výběru místa pro výsadbu.
Stromy pěstované v kontejnerech vysazujte do země: Vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte případné kořeny. Vykopejte jámu o několik centimetrů hlubší a širší, než je rozloha kořenů. Stromek postavte na malý kopeček zeminy uprostřed jámy. Dbejte na to, abyste kořeny rozprostřeli směrem od kmene a příliš je neohýbali. Stromek zasaďte o 2 až 4 cm hlouběji, než byl původně v květináči (podle barvy kmene zjistíte, kde byla původní hranice půdy).
Péče o fíkovníky
Mladé fíkovníky pravidelně zalévejte, aby se lépe ujaly. V oblastech se suchým podnebím zalévejte fíkovníky důkladně alespoň jednou týdně.
Pokud nejsou pěstovány v nádobách, většina fíkovníků nevyžaduje pravidelné hnojení. Pokud však fíkovník příliš neroste (méně než 12 cm za jedno vegetační období), můžete přidat dusíkatý doplněk. Dusík rozdělte do 3 až 4 dávek. S aplikací dusíku začněte koncem zimy a ukončete uprostřed léta. Kolem stromu můžete také aplikovat vrstvu mulče, která pomůže zabránit růstu plevele a udržet vlhkost v kořenech. Fíkovníky nevyžadují mnoho řezu. V období vegetačního klidu nezapomeňte odstranit všechny odumřelé, nemocné nebo slabé větve, abyste podpořili růst.
Pokud máte bohatý porost fíků, můžete plody prořezat, abyste podpořili růst větších fíků. V chladnějších oblastech přeneste fíkovníky pěstované v kontejnerech na zimu dovnitř. Půdu udržujte stále vlhkou. Pokud ve vaší oblasti panuje obzvláště chladná zima, mohou fíkovníky vysazené venku odumřít až k zemi. Pokud se jedná o mrazuvzdornou odrůdu, spodní část stromu pravděpodobně nebude zasažena. Odstraňte všechno odumřelé dřevo, dokud je strom ještě v klidovém stavu, a na jaře sledujte, zda se objeví nový růst.
Doporučené odrůdy
- Brown Turkey: Tato odrůda je oblíbená pro své spolehlivé plody a odolnost vůči chladu. Plody jsou středně velké až velké, s purpurově hnědou slupkou a sladkou dužinou. Brown Turkey je dobrá volba pro mírně chladnější klimatické podmínky.
- Celeste: Tato odrůda je známá svou odolností vůči chladu a nemocem. Plody jsou menší až středně velké, s fialově hnědou slupkou a sladkou, lahodnou dužinou. Celeste je ideální pro pěstování v oblastech s mírným až teplým klimatem.
- Hardy Chicago: Tato odrůda je vysoce odolná vůči chladu a může snést teploty až -10 °C. Plody jsou středně velké až velké, s černou slupkou a sladkou dužinou. Hardy Chicago je ideální pro pěstování v chladnějších klimatických podmínkách.
- King: Tato odrůda je známá svou výraznou chutí a velkými plody. Plody jsou velké, s purpurově červenou slupkou a sladkou dužinou. King je oblíbená volba pro svou jedinečnou chuť a výrazné aroma.
- Kadota: Tato odrůda je oblíbená pro svou odolnost vůči horkým letům a suchým podmínkám. Plody jsou středně velké, s žlutou slupkou a světle růžovou dužinou. Kadota je vhodná volba pro pěstování v horkých a suchých klimatických podmínkách.
Sklizeň fíků
Fíky byste měli sklízet, až když jsou zcela zralé, protože ze stromu již dále nedozrávají. Fíky by měly být plně vybarvené a na dotek mírně měkké. Možná budete muset investovat do sítě proti ptákům, abyste ochránili svou úrodu; fíky jsou oblíbené u ptáků a veverek. Při sběru fíků noste rukavice nebo dlouhé rukávy, protože šťáva z fíkovníku může podráždit vaši pokožku.
Fíky velmi rychle podléhají zkáze. Fíky skladujte v chladničce; vydrží 2 až 3 dny. Pro dlouhodobé skladování můžete fíky zmrazit celé pro pozdější použití. Dalším způsobem skladování je fíky usušit. Fíky si můžete také sami zavařit.
Fíky jsou nejen lahodné, ale také zdravé ovoce, které lze pěstovat v různých klimatických podmínkách. Fíkovník obecný, nejpopulárnější druh fíku, nabízí širokou škálu odrůd, které lze pěstovat venku nebo v nádobách a přesunout do interiéru během zimy. Tyto plody jsou bohaté na minerální látky a vlákninu a mají mnoho zdravotních výhod, jako je například podpora zdravého trávení a snížení hladiny cholesterolu.