Ředkvičky patří mezi mé oblíbené zahradní plodiny a já se chystám na další jarní výsev. Všechny mé výsadby mají přiměřenou šanci na úspěch, protože se snažím ty malé miláčky hýčkat šetrnou péčí – to je první pravda, kterou vám musím říct o pěstování ředkviček. To, že ředkvičky rostou rychle, neznamená, že jsou snadné nebo bezstarostné. Zde je dalších sedm pravd o pěstování ředkviček.
Ředkvičky nerostou tak rychle, jak se říká
Ředkvičky mohou dozrávat opravdu rychle, ale ne vždy. Americké semenářské firmy často propagují nejranější ředkvičky jako dozrávající za 23 dní, což jsem na své zahradě nikdy nezažila. Britské katalogy uvádějí rozumnější odhad čtyř až šesti týdnů, který zohledňuje období pomalého růstu v důsledku chladného a zamračeného počasí. Pro dobrou úrodu jarních ředkviček vždy počítám s nejméně šesti týdny a pro ředkvičky pěstované na podzim s deseti týdny.
Ředkvičky potřebují prostor
Rychlý růst ředkviček má své podmínky, včetně nekompromisní potřeby prostoru. Sazenice, které rostou příliš blízko u sebe, se nevypěstují, proto je nutné buď vysévat semena v rovnoměrných rozestupech, nebo je brzy po vyklíčení prořezat. Malé salátové ředkvičky pěkně dozrají, když je prořídnete na vzdálenost 5 cm, ale mezi velkými ředkvičkami a dalšími skladovacími ředkvičkami ponechte vzdálenost 10 cm. Všimněte si, že s rozestupy mohou velmi pomoci pásky na výsev ředkviček, které se snadno a rychle vyrobí.
Nenáročný život přispívá k úspěšné úrodě
Ředkvičky nesnášejí plevel ani nedostatek vláhy a musí mít půdu, která nikdy nevysychá. V deštivém podnebí jsou časné mulče příčinou problémů se slimáky, takže jediným řešením při pěstování ředkviček je pečlivá závlaha. Podobné potřeby má i salát, takže obě zeleniny často pěstuju v sousedních řádcích.
Na jaře dobře rostou jen některé druhy ředkviček
Všechny odrůdy ředkviček rostou dobře na podzim, ale jen některé vynikají na jaře. Rychle rostoucí salátové ředkvičky v červené barvě, dvoubarevné nebo pastelové barvě velikonočních vajíček jsou na jaře nejlepší volbou, ale jediné asijské ředkvičky, které jsem našel a které dobře rostou z jarních výsevů, jsou čínské druhy, jako je „Dragon“ (dlouhé červené ředkvičky na fotografii v horní části stránky). Krásné červené a zelené „melounové“ ředkvičky jako ‚Misato Rose‘ a mrkvovité daikony jsou vždy lepší na podzim.
Problémy se škůdci a chorobami jsou vždy za rohem
Ředkvičky nejsou bez problémů. Blechy dělají drobné dírky v listech, slimáci a hlemýždi prokousávají rýhy v dokonalých kořenech a náhlá záplava může způsobit, že ředkvičky se rozdělí a začnou hnít. To jsou jen některé z důvodů, proč okamžitě sklidit ředkvičky, které vyrostly ze země, odříznout jim vršky a uložit je do chladničky.
Rychlá sklizeň ředkviček je nezbytná
Navzdory tvrzení, že některé odrůdy ředkviček vydrží na zahradě, aniž by se zkazily, je pravdou, že ředkvičkám, které zůstanou nesklizené o den nebo dva déle, se může stát mnoho špatného. Paradoxem je, že zatímco dokonalé ředkvičky je třeba sklízet okamžitě, ořezané kořeny vydrží v chladničce i několik měsíců.
Ředkvičky jsou v kuchyni velmi všestranné
Ředkvičky jsou vynikající v syrovém stavu, ale jsou také pikantní vařenou zeleninou. Ta si zaslouží širší využití v pekáčích a polévkových hrncích. Jsou také skvělou malou zeleninou pro kvašení. Když při nakládání malých salátových ředkviček nakrájených na půlky použijete metody solného kvašení, barvy se spojí a vznikne jasně růžový nálev.
Závěrem lze říci, že ačkoli pěstování ředkviček může být ve srovnání s mnoha jinými druhy zeleniny náročnější, věnování pozornosti detailům zajistí úspěšnou úrodu. Pokud vás zajímá víc, přečtěte si více o tom, jak pěstovat ředkvičky. A nezapomeňte se se mnou podělit v komentáři o to, jaká z těchto 8 pravd o pěstování ředkviček vás zaujala nejvíce!