bylinky a koreni
domaci pestovani bylinek
jak pěstovat bylinky doma
bylinky v zavarovacích sklenicich
bylinky v ikea květináči

Proč doma pěstovat bylinky?

Pokojové bylinkové zahrádky vám nejen poskytnou čerstvé bylinky na dosah ruky, ale také naplní váš domov vůní a zelení. Přečtěte si, jak pěstovat bylinky doma v interiéru, včetně informací o tom, jaké bylinky pěstovat, tipů na péči a osvětlení a nápadů na interiérové bylinkové zahrádky. Začátečníkům může sloužit jako nenáročný vstup do významnějšího zahradničení – stačí mít slunné okno.

Bylinky za semínek, supermarketu i řízků

Některé bylinky pěstujete klidně od semen a jiné bude jednodušší pěstovat z malých rostlinek. Některé bylinky lze dokonce založit z řízků. Například bazalku a mátu lze zakořenit ve sklenici vody.

Naopak vytrvalé bylinky (jako je rozmarýn, řecké oregano a tymián) je lepší pěstovat z mladých rostlinek, které lze koupit v zahradnickém centru nebo supermarketu.

Na co si dát pozor při nákupu mladých rostlin?

  • Nekupuje příliš ovadlé a polámané rostliny
  • Použití malých rostlin z vaší zahrady
  • Zkontrolujte škůdce
  • Bylinky ideálně přesaďte do větších a lepšíc
  • Aby se bylinkám dařilo, využijte hnojivo

Co je pěstování z řízků?

Pěstování z řízků, což je větev stávající rostliny odříznutá v uzlu a namočená ve vodě, dokud nevyrostou nové kořeny. Metoda je to delší, ale díky sledování růstu budete mít možná větší radost ze své práce. Každopádně platí, že mnohem jednodušší a rychlejší je založit pokojovou zahrádku pomocí sazenic ze zahradnictví.

Jak vybrat bylinky pro pěstování doma?

Až budete stát u regálu se semeny nebo budete vybírat vzrostlé bylinky, může být lákavé vrhnout se na pěstování nejrůznějších bylinek. Pravděpodobně však budete mít větší úspěch, pokud se zaměříte jen na několik málo z nich, o kterých víte, že je budete pravidelně používat. Bazalka, pažitka, oregano, petržel, rozmarýn a tymián, máta patří mezi nejjednodušší bylinky pro pěstování v interiéru.

Všem těmto druhům bylinek se bude ve vašem interiéru opravdu dařit pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad, které se nyní odhalíme.

Základní tipy pro pěstování aneby jak pěstovat bylinky doma:

Vyberte květináč s odtokem vody

Přestože existují desítky květináčů na bylinky a můžete tak bylinky zasadit do téměř jakékoli nádoby, tak ideálním případě vyberte květináč, který má jakýkoliv typ drenáže nebo odtoku vody. Pod květináč pak umístětě misku, talířek, nebo jinou vhodnou nádobu.

Můžete použít jakoukoli velikost nádoby (samozřejmě pokud se do ní rostlina vejde), ale uvědomte si, že čím menší nádoba, tím dříve ji budete muset přesadit. Pokud používáte netradiční nádoby, například zavařovací sklenice, nezapomeňte na dno umístit vrstvu kamenů, které zachytí přebytečnou vlhkost, aby se zemina v květináči nenasákla.

Výběr nejslunnějšího místa

Většina bylinek má raději hodně slunečního světla. To znamená, že aby vaše pokojová bylinková zahrádka dobře rostla, musíte jí dopřát alespoň šest hodin slunečního svitu denně.

Chcete-li maximalizovat jejich vystavení světlu, umístěte rostliny co nejblíže nejsvětlejšímu oknu – nejlépe oknu orientovanému na jih. Vyvarujte se umístění do středu místnosti nebo k oknu se severní expozicí – ani jedno z toho nenabídne dostatek světla.

V zimě, kdy je málo přirozeného světla, může být růst pomalý. V těchto měsících zvažte investici do pěstebního světla nebo LED světla, které využijete než začne jaro.

Zalévejte, ale ne příliš mnoho

Většina bylinek nepotřebnuje přílíš vody. Abyste zajistili, že vaše rostlina poroste, udržujte půdu trvale vlhkou, ale ne přemokřenou. Pokud začnou listy vadnout nebo žloutnout, snižte množství vody.

Sklízejte po troškách

Sklízejte několik větviček kuchyňskými nůžkami nebo odštipováním listů prsty. Pravidelné odřezávání podporuje nový růst. Neodstraňujte více než čtvrtinu rostliny najednou, protože by to rostlinu potrápilo a mohlo by ji to i zahubit.

Přesun do většího

Pokud bylinka zpomalí v růstu nebo lezou kořeny ven z drenážních dírek, přišel čase bylinku přesadit do většího.

Hnojivo

Protože pokojové bylinky nemohou získávat živiny ze zahradní půdy a deště, potřebují trochu podpořit hnojivem. Vyberte si vyvážené univerzální hnojivo pro rostliny nebo tekutou emulzi. Rostlinné hnojivo aplikujte v poloviční doporučené dávce každý druhý týden pouze v době, kdy bylinky aktivně rostou (nebo dle dávkování).

Chcete inspiraci, jak může domácí bylinková zahrádka vypadat?

Podívejte se na následující nápady, které jsme našli na Pinteres.com

Jaké bylinky pěstovat doma a jak bylinky doma pěstovat?

Bazalka (pravá, thajská..)

Bazalka je důležitá bylinka v kuchyních celého světa a oblíbeným doplňkem rajčat. Uštipujte jednotlivé lístky a přidávejte je do salátů, sendvičů a omáček nebo si z nich připravte vlastní pesto. Zasaďte semínka nebo si kupte malé rostlinky a zasaďte je do bohaté organické zeminy. Bazalka miluje teplo a jasné světlo, proto jí dopřejte jižní okno nebo použijte pěstební světlo. Vyhněte se chladným a průvanem zatíženým místům, zejména v zimě. Bazalka není dlouhodobá pokojová rostlina. Můžete počítat s tím, že ji budete udržovat a používat několik týdnů, dokud stonky nezačnou dřevnatět. Chcete-li si zajistit stálou zásobu, vysazujte každých několik týdnů novou várku semen.

Bobkový list

Husté a aromatické listy tohoto středomořského keře jsou nezbytnou přísadou do polévek a dušených pokrmů. Sbírejte jednotlivé listy podle potřeby nebo jich skliďte několik z větších rostlin a usušte je pro uskladnění. Nejstarší listy mají nejsilnější chuť. Rostlinu zasaďte do rychle propustné půdy a umístěte ji na světlé okno orientované na východ nebo západ. Dobrá cirkulace vzduchu pomáhá předcházet chorobám.

Kerblík

Kerblík je jedna ze čtyř bylinek, které se používají při výrobě tradiční francouzské směsi fines herbes, a je to jednoletá rostlina s anýzovo-petrželovou příchutí. Je základní složkou bérsnké omáčky a dobře se hodí k rybám, bramborám, dušené mrkvi a vejcím. Čerstvé lístky si můžete natrhat do salátů, namočit je do bílého vinného octa na zálivky nebo je přidat na konci vaření, aby si zachovaly svou chuť. Semínka kerblíku zasaďte do vlhké zeminy v hlubokých květináčích, aby měly jejich kůlové kořeny prostor k růstu. Po vyklíčení udržujte rostliny v chladu a dopřejte jim mírné slunce. Každých několik týdnů je přesazujte, abyste měli po ruce dostatek čerstvých mladých listů.

Pažitka

Špičaté listy této bylinky s cibulovou příchutí dodají jemný nádech vajíčkům, polévkám a salátům a jsou pěknou ozdobou. Jednotlivé listy můžete odstřihnout nůžkami nebo celou rostlinu „zastřihnout“, abyste udrželi třepetavé listy v pořádku. Ponechte alespoň 2 cm dlouhý porost, aby rostliny mohly znovu vyrašit. Začněte se zakoupenou rostlinou a zasaďte ji do bohaté organické půdy. Pažitka roste nejlépe na jasném světle.

Máta

K dispozici jsou desítky aromatických odrůd, takže mátě můžete věnovat „celou zahradu“. Vybírat můžete z máty peprné, máty kopinaté, čokoládové, pomerančové, jablečné, banánové a dalších. Lístky a větvičky si můžete natrhat do čajů a míchaných nápojů, salátů a dezertů. Mátové rostliny obvykle rostou bujně a díky svým voňavým stonkům jsou atraktivními pokojovými rostlinami. Půdu udržujte vlhkou a dopřejte jim mírné až silné světlo. Většina z nich jsou mrazuvzdorné trvalky, které přežijí i tuhou zimu.

Oregano a jak ho pěstovat doma v bytě

Oregano, které je nezbytnou součástí italské, mexické, středoamerické a blízkovýchodní kuchyně, patří do čeledi mátovitých. Odeberte listy z uříznutých stonků a přidejte je do rajčatových omáček, masa, nákypů, polévek a dušených pokrmů, Detaily o vaření s oregánem najdete zde. Sušené listy jsou ostřejší než čerstvé. Oregano pěstujte stejně jako ostatní máty. Zalévejte, když je povrch půdy suchý, ale nenechte ji vyschnout. Rostlinám dopřejte mírné až silné světlo. Další informace o pěstování oregana.

Petržel – jak ho pěstovat v domácích podmínkách

Vyberte si kadeřavou nebo hladkolistou. Osobně preferuji hladkolistou pro jemnější steukturu. Petržel není jen ozdobou, ale dodává polévkám, salátům a čerstvým omáčkám jasnou barvu a chuť. Je nepostradatelná v tabbouleh salátu a vynikající v pestu, nádivkách, kuřecích, rybích a zeleninových pokrmech. Jednotlivé listy sklízejte odštípnutím stonků u báze. Pěstujte v hlubokém květináči s bohatou organickou zeminou a zajistěte silné světlo.

Rozmarýn – a jak ho správně pěstovat doma

V chladných zimních dnech vás zemitá vůně několika rozdrcených listů rozmarýnu přenese do teplejších krajin. Jehličnaté lístky patří mezi nepostradatelné bylinky do kuřecího, vepřového a jehněčího masa, polévek, brambor a olivového oleje. Výborný je také v rajčatové a smetanové omáčce. Rozmarýn snáší v letních měsících horká, slunná a suchá místa, ale v zimě dává přednost chladnějším teplotám, pokud má dostatek světla.

Tymián a jak ho pěstovat doma

Všestranná chuť tymiánu – a jeho mnoho odrůd – z něj činí klíčovou přísadu téměř všech světových kuchyní. Jeho drobné lístky a stonky mu dodávají také přirozený půvab pokojové rostliny. Tymián zasaďte do půdní směsi s rychlým odvodněním a umístěte ho na teplé, slunné okno. Tymián zalevám podle teploty a sluce cca 1-2x týdně.

Doporučení na závěr? Začněte klidně hned dnes.

Založení vlastní malé bylinkové zahrádky je ideálním úvodem do zahradničení a doufám, že tento návod vám odpověděl na otázku „jak pětstovat bylinky doma“. Můžete ji naplnit bylinkami, které si vypěstujete ze semínek nebo zdravými rostlinami zakoupenými v obchodě. Bylinkové zahrádky se hodí do jakéhokoli malého prostoru, dokonce i na okenní parapet ve výškovém bytě.

Bylinky nezaberou mnoho místa a snadno se o ně pečuje a sklízí se z nich úroda. Odřízněte pár listů a za pár dní si přijďte pro další.

jak pěstovat bylinky doma
bylinky v zavarovacích sklenicich
bylinky v ikea květináči

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno