Výsadba cibulovin je snadný a zábavný způsob, jak oživit zahradu krásnými květinami. Cibuloviny kvetou na podzim, na jaře i v létě, ale na rozdíl od výsadby sazenic je musíte vysadit s dostatečným předstihem (na podzim v případě květin kvetoucích na jaře nebo na jaře v případě odrůd kvetoucích v létě a na podzim). Mezi běžné květiny, které mohou kvést z cibulovin, patří tulipány, narcisy, lilie a jiřiny. V dnešním článku vám představíme 9 chyb, kterých se dopouštíte při výsadbě květinových cibulovin.
Ať už s přidáváním cibulovin do krajiny začínáte, nebo jste výsadbu nikdy nevynechali, existují některé běžné chyby, kterých se může dopustit i zkušený zahradník. Hovořili jsme s odborníky o výsadbě cibulovin a nejčastějších chybách, kterých je třeba se vyvarovat, aby vaše zahrada měla svěží a krásné květy po celou sezónu.
Nákup příliš malých cibulek
Cibulky se dodávají v různých velikostech a pokud jich kupujete velké množství a chcete snížit náklady, můžete být v pokušení koupit menší cibulky. Jedná se o další z 9 chyb. Ale i když jsou dražší, zvolte raději větší cibulky.
Vždy vybírejte cibulky nejvyšší velikosti, protože větší cibulky jsou lepší, protože mají uloženo více energie, která vytváří větší a zdravější rostliny. Nejenže menší cibulky vytvářejí menší květy, ale možná jich budete muset koupit více, abyste dosáhli stejného efektu jako u větších cibulí, což znamená, že místo úspory utratíte v dlouhodobém horizontu více peněz.
Výběr průměrných cibulovin
Kvalita cibulky rozhoduje o úspěchu vašeho kvetení. Pokud chcete do zahrady přidat cibuloviny, vždy vybírejte ty největší a nejtvrdší – ty jsou nejzdravější.Při výběru cibulovin si je osahejte, abyste se ujistili, že jsou tvrdé a pevné. Cibulky, které jsou na omak měkké nebo na sobě mají známky plísně, již začaly chátrat a nevytvoří květy.
Příliš časná nebo pozdní výsadba
Kdy zasadit cibuli, závisí na době jejího květu. Některé cibuloviny kvetou na podzim, jiné na jaře nebo v létě. Podzimní cibuloviny sázejte až v době, kdy je teplota půdy nižší než 15 stupňů. Chladná teplota půdy pomáhá růstu kořenů.
Jarní kvetoucí cibuloviny je třeba vysazovat na podzim, protože vyžadují trvalé ‚klidové‘ období nízké teploty, které stimuluje vývoj kořenů. Připravte si cibuloviny asi dva měsíce předtím, než je zasadíte do země. Cibulky musíte skladovat v chladu 4 – 10 stupňů Celsia minimálně šest až osm týdnů před jejich výsadbou.
Příliš hluboká nebo příliš mělká výsadba
Zahrádkáři se často ptají, jak hluboko mají cibuloviny sázet. Pokud zasadíte cibuloviny příliš mělce nebo příliš hluboko, nedosáhnete očekávaných výsledků. Mělká nebo naopak příliš hluboká výsadba patří mezi další z 9 chyb. Existuje však jednoduché pravidlo, které vám pomůže zjistit, jak hluboko cibuloviny sázet. Šikovná rada, kterou se vždy řídím, je sázet cibulky zhruba dvakrát až třikrát hlouběji, než je jejich vlastní velikost.
Velké cibuloviny, jako jsou tulipány, doporučuji sázet přibližně 6 až 8 cm hluboko do půdy a malé cibuloviny, jako jsou krokusy, asi 1 až 2 cm hluboko. Další možností je podívat se na etiketu rostliny, kde je uvedeno, jak hluboko a jak daleko od sebe cibulky sázet.
Výsadba cibulovin bez správného množství slunečního světla
Možná jste v pokušení koupit cibuloviny, které se vám líbí, ještě předtím, než zvážíte, zda má váš prostor na zahradě správné podmínky pro jejich růst. Některé květinové cibuloviny milují stín a jiné zase hodiny slunečního svitu.
Klíčem k pěstitelskému úspěchu je vědět, kolik slunečního světla nebo stínu cibule potřebuje. Například narcisy potřebují plné slunce alespoň šest hodin denně.Tato maximální zátěž slunečním světlem umožňuje narcisu živit se fotosyntézou a tato energie se pak ukládá v cibuli a je využita k vytvoření květu v příštím roce.
Před výsadbou si tedy nezapomeňte ověřit požadavky cibulovin na sluneční světlo. Pokud máte cibulku, která miluje stín, pak ji zasaďte do stínu, jinak ji slunce může spálit a zabránit jí v dalším růstu.
Výsadba do špatné půdy
Stejně jako při pěstování jakéhokoli druhu rostliny je pro úspěch při výsadbě cibulovin důležitá kvalita půdy. Cibulovinám se bude dařit v dobře propustné půdě, která umožňuje rychlý pohyb vody.
Máte půdu se špatným odvodněním? Existuje snadný způsob, jak to napravit. Pokud nemáte dobrou drenáž, zkuste do záhonů přidat trochu písku a kompostu, aby se voda lépe odváděla. Nebo je zkuste zasadit do vyvýšených záhonů s kvalitnější zeminou pro květináče nebo rovnou s kompostem.
Nepoužívání kompostu
Cibuloviny potřebují nejen zdravou, dobře propustnou půdu, ale také půdu bohatou na živiny. Cibuloviny vyčerpávají živiny z půdy, a to i během prvního roku. Doporučujeme přidat do půdy kompost, aby se zvýšil obsah živin. Stačí přidat pár centimetrů na vrcholky zahrady. Od podzimu do zimy budou živiny pomalu prosakovat do půdy právě v době, kdy cibuloviny vytvářejí kořeny pro příští jaro.
Nesprávné skladování cibulovin
Některé cibuloviny mohou po odkvětu zůstat v zemi, zatímco jiné je třeba po skončení vegetačního období vykopat. Jednou z častých chyb, kterých se rodiče rostlin při skladování cibulovin dopouštějí, je to, že nezkoumají, které odrůdy lze ponechat v zemi po celý rok a které je třeba vykopat a uskladnit. Odolné cibuloviny, jako jsou krokusy, narcisy, tulipány a hyacinty, lze ponechat v zemi po celý rok.
Před vytažením cibulovin ze země je však třeba učinit určité kroky. Než cibulky seříznete a odstraníte, nechte je přirozeně zvadnout a uvadnout. Před uložením cibulí do suchého a tmavého prostoru je osušte. Nezapomeňte cibulky pravidelně kontrolovat.
Zalévání cibulovin, když jsou v klidu
Pokud mohou zůstat v zemi, cibuloviny po skončení období květu usnou. S přílišným zaléváním však počkejte – může jim způsobit problémy a zničit je. Cibulky, které jsou v klidu, nevyužívají vodu a zahnívají. Pokud budou ležet ve vlhké půdě nebo v půdě se špatnou drenáží, mohou dostat plíseň.
Celkově lze říci, že výsadba cibulovin přináší do zahrady krásné květiny, ale je důležité se vyvarovat těchto 9 chyb, které mohou ovlivnit jejich růst a kvetení. Mezi nejčastější chyby patří nákup příliš malých cibulek, výběr průměrných cibulovin a příliš časná nebo pozdní výsadba. Dalšími chybami jsou příliš hluboká nebo příliš mělká výsadba, výsadba cibulovin do špatné půdy a nepoužívání kompostu. Důležité je také vyhýbat se nesprávnému skladování cibulovin a přebytečnému zalévání, když jsou v klidu.
Chcete-li získat další užitečné tipy pro péči o zahradu, podívejte se na náš článek Co s odkvetlými tulipány + fotografie od našich čtenářů. Podívejte se na tyto inspirativní obrázky a získejte nové nápady pro svou zahradu!