Nikdo nemá rád, když ve svém domě najde stopy mravenců. V závislosti na typu mravenců, které máte, mohou být jen na obtíž – nebo ještě hůře, mohou být ničivou silou. Ne všechny tyto nevítané návštěvníky je však nutné likvidovat pomocí drsných chemických prostředků. Existuje několik možností domácího hubení mravenců, které mohou tyto potvůrky zastavit v jejich počínání. A jako bonus máte pravděpodobně všechny ingredience potřebné k jejich výrobě po ruce. Podívejte se na 6 domácích sprejů na hubení mravenců, které skutečně fungují.
Ocet
Prvním sprejem z celkových 6 domácích sprejů je ocet. Můžete si vytvořit domácí roztok na hubení mravenců, který obsahuje ocet – jednu z nejuniverzálnějších přírodních čisticích složek.
Jak účinně zmírní váš problém se škůdci? Jeho silný zápach narušuje feromonové stopy mravenců, které jsou jejich komunikačním a navigačním prostředkem. Tím, že octový roztok účinně narušuje tyto stopy, ztěžuje mravencům hledání cesty a komunikaci s ostatními členy kolonie. To znamená, že jakmile se zbavíte první vlny mravenců, další budou mít problém najít cestu do vašeho prostoru a kolem něj.
Pomůcky
2 šálky octa (funguje jak jablečný, tak bílý ocet)
min. 2 lžíce tekutého mýdla na nádobí
2 lžíce jedlé sody
Voda
Lahvička s rozprašovačem
Postup
Začněte tím, že ve velké míse smícháte ocet, mýdlo na nádobí a prášek z jedlé sody a jemně je promícháte. Jakmile skončíte s mícháním, nalijte roztok do průmyslové lahve s rozprašovačem a přidejte do ní tolik vody, abyste ji naplnili.
Mýdlo na nádobí a voda
Existuje něco, co mýdlo na nádobí nezvládne? Můžete se obrátit na tohoto pomocníka v kuchyni, když bojujete s mravenci ve svém domě.
Pomůcky
mýdlo na nádobí
voda
Lahvička s rozprašovačem
Postup
Smíchejte mýdlo na nádobí a vodu v lahvi s rozprašovačem; použijte ji k postříkání a odstranění feromonové stopy, kterou po sobě zanechali mravenci. Přípravek je také při kontaktu s mravenci usmrtí: Mýdlo na nádobí nastříkané přímo na mravence je zabije tím, že pronikne jejich exoskeletem, čímž je udusí.
Soda bikarbona a kyselina boritá
Tento snadno použitelný domácí přípravek na hubení mravenců je past, nikoli sprej. Chcete-li si ho vyrobit, shromážděte následující zásoby.
Pomůcky
1 šálek cukru
1/2 šálku vody
2 lžíce kyseliny borité
Malá plastová nádoba s víkem
Postup
Na začátku pečlivě promíchejte tyto ingredience v nádobě a ujistěte se, že jsou důkladně promíchány. Aby byla past účinnější, přidejte do ní trochu jedlé sody.
Po smíchání ingrediencí nastražte past. Vezměte nůžky nebo nůž a opatrně udělejte několik malých otvorů do víka plastové nádoby. Tyto otvory slouží jako vstupní otvor pro mravence. Umístěte past všude tam, kde vidíte aktivitu mravenců.
Mletý pepř
Pokud máte problém s mravenci v kuchyni, pravděpodobně už máte po ruce účinné nechemické řešení: mletý pepř.
Pomůcky
Mletý pepř
Postup
Posypte mletým pepřem místa, o kterých víte, že se tam mravenci rádi shromažďují. Mletý pepř nasypaný pod kuchyňské a koupelnové skříňky a za spotřebiče může mravence odradit. Jeho vůně je pro ně dráždivá.
Jedlá soda a cukr
Tato DIY past na mravence láká mravence jedním z jejich oblíbených zdrojů potravy: cukrem.
Pomůcky
Jedlá soda
Cukr moučka
Med, džem nebo pomazánka s vysokým obsahem cukru
Šálek
Postup
k přípravě tohoto mravenčího zabijáka je třeba smíchat v šálku stejné díly moučkového cukru a jedlé sody. Použití moučkového cukru je v tomto případě zásadní. Běžný cukr mohou mravenci od jedlé sody snadno oddělit.
Jakmile je smícháte dohromady, přidejte ještě jednu sladkost, abyste mravence opravdu přilákali. Hodí se například med, lžíce džemu nebo jiná pomazánka s vysokým obsahem cukru.
Citronová šťáva
Poslední, z 6 domácích sprejů na hubení mravenců, je citronová šťáva, která je další složkou, kterou můžete použít k přípravě spreje proti mravencům; stačí smíchat 1 díl citronové šťávy a 3 díly vody. Tento domácí repelent lze použít i jako univerzální sprej v domácnosti.
Pomůcky
Citronová šťáva
Voda
Lahvička s rozprašovačem
Citronová kůra
Postup
V lahvičce s rozprašovačem smíchejte 1 díl citronové šťávy a 3 díly vody. Poté směs nastříkejte na místa vstupu a na místa, kde se mravenci shromažďují. A po skončení práce slupky nevyhazujte. Kůra obsahuje d-limonen, který zabíjí mravence při kontaktu; umístěte kůru poblíž známých míst vstupu, abyste škůdce vyhubili dříve, než se budou moci dostat dále do vašeho domova.
Silná vůně citronu pomůže odpudit mravence a zabrání jim v cestě dovnitř. Tato metoda je nejen účinná, ale je také bezpečná pro použití v blízkosti dětí a domácích zvířat, což z ní činí ideální řešení pro ty, kteří hledají přírodní alternativu k tradičním metodám hubení mravenců.
Upozornění
Je důležité si uvědomit, že přírodní nemusí nutně znamenat netoxický nebo bezpečný. Buďte opatrní s některými recepty pro kutily. Borax a esenciální oleje mohou být pro domácí zvířata při požití škodlivé.
Také byste si měli dávat pozor na to, kde používáte některé z těchto DIY řešení, protože některé složky mohou poškodit některé povrchy. Například na žulové desky byste nechtěli používat citron nebo ocet. Jakékoli spreje nebo roztoky pro kutily nejprve vyzkoušejte na malé nebo nenápadné ploše a tyto domácí prostředky na hubení mravenců vždy uchovávejte mimo dosah dětí a domácích zvířat.
Jak předcházet mravencům
Nejlepší metodou je samozřejmě v první řadě zabránit tomu, aby mravenci napadli váš domov. I když to není vždy možné, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste tyto potvůrky udrželi mimo svůj domov dříve, než se stanou problematickými.
Dodržujte pravidelný plán úklidu:
Mravenci jsou přitahováni zdroji potravy, takže vaše kuchyně je pro ně přirozeným místem, kde se shromažďují. Zabraňte jim tím, že budete pravidelně uklízet svůj domov, zejména kuchyň. Udržování čistoty ve vašem okolí, zejména v kuchyni, přirozeně napomáhá snižování populace mravenců.
Utěsněte všechny praskliny nebo mezery:
Trhliny v základech domu nebo mezery ve vnějším obložení mohou mravencům poskytnout dostatečný prostor pro vniknutí dovnitř. Pokud můžete, utěsněte je, abyste mravencům neotevřeli dveře do domu.
Vyměňte poškozené okenní sítě:
Otevření oken pro čerstvý vzduch je příjemné, ale vpuštění mravenců dovnitř ne. Pravidelně kontrolujte okenní sítě, zda nevykazují známky opotřebení nebo většího poškození, a v případě potřeby je vyměňte.
Celkově lze říci, že nemusíme všechny nevítané návštěvníky za každou cenu likvidovat pomocí drsných chemických prostředků. Představili jsme vám 6 domácích sprejů na hubení mravenců, které skutečně fungují.
Zajímá vás jak se zbavit mravenců i dalšími způsoby? Podívejte se na náš další článek: Jak se zbavit mravenců