11 základních tipů
Zdroj: www.telegraph.co.uk
11 základních tipů pro pěstování růží v květináčích
11 základních tipů pro pěstování růží v květináčích

Pokud nemáte místo na zahradě nebo chcete mít doma živé kytice, které můžete přenášet, zvažte pěstování růží v květináčích. I když už máte růžovou zahradu, je něco zvláštního na intimitě voňavých růží kvetoucích v květináčích poblíž venkovního posezení, visících z koše na úrovni nosu nebo dokonce umístěných v rohu sluneční místnosti. Růže v květináčích se však nepěstují tak snadno a nejsou tak produktivní jako na zahradě. V dnešním článku vám představíme 11 základních tipů pro pěstování růží v květináčích!

Tipy pro pěstování růží v květináčích

Problémem pěstování v květináčích je, že vyžaduje promyšlenou údržbu. Z dlouhodobého hlediska se růžím pěstovaným v zahradní půdě nebo v půdě skleníku nikdy nic nevyrovná. Přesto můžete dosáhnout hodnotných výsledků, pokud si ověříte svá očekávání a použijete tyto tipy pro péči o růže pěstované v nádobách. Důležitá je správná volba květináče a substrátu, pravidelné hnojení a dostatečné zavlažování. Nezapomeňte také na ochranu rostlin před škůdci a chorobami.

1. Dodržujte pečlivý plán zalévání

Zalévání je starostí číslo jedna. Není ve vašem rozvrhu. Je na rozvrhu rostlin. To je pro nás všechny nejtěžší. Potřebu zalévání považujeme za největší problém při pěstování růží v květináčích. Vyhněte se se nedostatečnému i nadměrnému zavlažování. Příznaky obou vypadají podobně: všimnete si, že jakýkoli měkký porost začne vadnout. Pokud se jedná o přemokření, často se objeví nepříjemný zápach jako po zkažených vejcích.

Přemokření je jednodušší z těchto dvou případů. Pokud směs do květináče i nádoba dobře odvádějí vodu, je těžší přelít růži v květináči než růži na zahradě. Větší problém to bude u růží pěstovaných v interiéru, protože vyžadují podmisku, které chrání váš domov, ale omezují odvodnění. Samozavlažovací květináče mohou také udržovat pro růže příliš vlhké podmínky.

Pokud je to možné, vyjměte pokojové růže z podmisky nebo květináče a zalévejte je venku nebo v umyvadle. Než je vrátíte zpět na místo, nechte všechnu přebytečnou vodu několik minut odtékat. Totéž platí pro venkovní růže pěstované v okrasných květináčích bez drenáže.

Ve většině případů bude vaším největším problémem dostatek vody. V nejteplejších a nejsušších částech roku dbejte na to, aby se venkovní růže zalévaly téměř každý druhý den, aby byla splněna jejich potřeba zálivky. Pokud se tak neděje, hrozně trpí.

Se zaléváním růží nečekejte, až začnou vadnout. Možná se hned vzpamatují a budou vypadat zdravě, ale nebudou tolik a tak často kvést. Pokaždé zalévejte hloubkově, dokud voda zcela nenasytí směs pro květináče a nevyteče z odtokových otvorů. Pokud si nejste jisti, jak moc zalévat, zkuste použít měřič vlhkosti.

2. Vyberte si správnou růži

Výběr růží neurčuje jen výkon a styl, ale také to, kolik práce bude s jejich údržbou. Doporučujeme zakrslé polyantní růže. Protože jsou zakrslé, mohou ve skutečnosti žít dlouho, velmi spokojeně a zdravě v květináči dobré velikosti. Doporučuje také jejich ekvivalenty mezi drobnými půdopokryvnými růžemi a miniaturami.

Díky květináčům však může téměř kdokoli a kdekoli pěstovat jakoukoli růži. Pro odvážné zahradníky může být omezení pěstování v nádobách užitečným nástrojem. Velký popínavý keř nebo rambler, který se vám líbí, ale nemáte pro něj místo, můžete podpořit v pěstování jako keř nebo krátký popínavý keř v květináči. Nebo můžete do korzetu zasadit přísavnou růži, která by se za normálních okolností agresivně šířila zahradou.

Chcete-li vytvořit lepší rovnováhu mezi kořeny a vrcholovým růstem v omezeném prostoru nádoby, zvolte vlastní kořeny růží. Tím se také zlepší odolnost vůči chladu.

3. Použijte bohatou, dobře propustnou směs pro květináče

Zdá se, že každý, kdo už několik let pěstuje růže v květináčích, má svou vlastní speciální směs se seznamem exoticky znějících přísad. Mezi přísady patří: povrchová půda z lesa, půda ze zeleninové zahrady a fermentovaná organická hmota.

Směs pro pěstování květináčů nemusí být nijak zvláštní, ale musí být bohatá na živiny. Většina odborníků dnes dává přednost sterilní bezorebné směsi pro květináče. Předem namíchanou směs najdete ve školkařských centrech nebo na internetu. V závislosti na tom, co najdete, ji můžete ještě doplnit rašelinovým mechem, vermikulitem, pískem nebo perlitem, a to až do výše 25 % konečné směsi, aby se zlepšila drenáž. Doporučujeme přimíchat jemně mletou vulkanickou horninu jako 25 procent konečné směsi.

4. Vyberte květináč s dostatečným prostorem a dobrou drenáží

Tvar, velikost, materiál a barva květináče ovlivňují téměř všechny ostatní aspekty pěstování v nádobách. Například vyšší květináče lépe odvádějí vodu, tmavší květináče se rychleji zahřívají a vysychají, neglazovaná terakota lépe provzdušňuje půdu a plast nebo jiné syntetické materiály bývají odolné, ale na slunci blednou. Ať už si vyberete jakoukoli nádobu, ujistěte se, že má na dně několik drenážních otvorů.

Pokud má váš květináč pouze jeden otvor – nebo žádný – použijte vrtačku a velký vrták a udělejte další. Výjimkou jsou květináče a architektonické nádoby. V obou případech do nich nesázíte přímo. Růže zasadíte do květináče s drenážními otvory a ten pak zasunete do okrasné nádoby. Při zalévání květináč vyjměte a nechte vodu ze dna několik minut odtékat, než jej vyměníte.

5. Najděte ideální místo (místa) pro květináč

Pokud zahradničíte na balkoně, v okenním truhlíku nebo v závěsném košíku na verandě, nalezení nejlepšího místa bude pravděpodobně znamenat nalezení místa s největším množstvím slunečních paprsků. Některé růže snesou i stín, ale většina z nich potřebuje plné slunce, aby vytvořila nejlepší záplavy květů a listy bez chorob.

Jedním z největších lákadel růží pěstovaných v nádobách je samozřejmě to, že nemusí být vázány na jedno místo a mohou být přemisťovány podle toho, kdy kvetou. Pokud je vaše růže dostatečně voňavá, aby provoněla celou místnost, nejlepším místem pro ni v době květu může být ložnice, kde její uklidňující vůni oceníte nejvíce. Přes den jí bude lépe venku na plném slunci. Kdykoli přinesete růži v květináči do interiéru, nezapomeňte chránit podlahu podmiskou, kachlíkem nebo dokonce stojanem na vánoční stromek.

Mobilita nádob má přednost před stálým místem na zahradě i v jiném ohledu: během nejdelších a nejteplejších dnů v roce růže často usínají. A pokud kvetou i nadále, mohou být květy jen vybledlou verzí jejich jarní a podzimní podoby. Růže v květináčích však lze přemístit na chladnější místo s menším množstvím slunce a častěji zalévat, čímž získáte mnohem kvalitnější květy s lepší barvou, tvarem a vůní než u růží v zahradě.

11 základních tipů pro pěstování růží v květináčích
Zdroj: www.sandiegouniontribune.com

6. Krmte své růže

Stejně jako v případě směsí do květináčů se zdá, že každý má na krmení růží v květináčích jinou filozofii. Růžovkáři se však téměř všeobecně shodují, že je to potřeba. Doporučujeme, abyste to dělali ekologicky, a to tak, že do květináčů každý rok nasypete silnou vrstvu mulče a kompostu. Tímto způsobem potlačíte zahradní plevel, dodáte stálý zdroj pomalu uvolňované výživy, omezíte odpařování po zalévání a vybudujete zdravou půdu.

7. Chraňte zahradu před plevelem a jinými rostlinami

Pokud jste ještě neslyšeli o vysazování doprovodných rostlin do stejných květináčů jako růže, tak se to dozvíte. Dávejte si pozor, když slyšíte veselý výraz „trsátko, výplň, rozlévač“, protože to může skončit jako zabiják. Pěstujte doplňkové rostliny ve vlastních květináčích a místo toho je uspořádejte kolem růže jako „zahradu z květináčů“. Zahradní plevel se také může rychle připlížit a ukrást vaší růži prostor pro kořeny, vodu a živiny. Vytrhněte je, jakmile je spatříte. Zabránit jim pomáhá silná vrstva mulče.

8. Odstraňujte hlavičky a stříhejte

Většina opakovaně kvetoucích růží kvete častěji, když je pravidelně odrhnete, s výjimkou některých samočisticích krajinných růží. To znamená, že po odkvětu květní stvol odstřihnete nebo zkroutíte. To by se mělo provádět průběžně během vegetačního období.

Dobrým nápadem je také alespoň jednou ročně prořezat celý keř růží. Pokud pěstujete větší růži v květináči, tak častěji. Protože kořeny jsou sevřeny v menším prostoru, než by chtěly, může se stát, že vrcholový porost bude příliš velký na to, aby je udržel. Pokud nebudete udržovat vrchol přizpůsobený velikosti kořenů a květináče, rostlina bude ve stresu a stejně budete muset odumírat a stříhat.

9. Bojujte proti škůdcům a chorobám

Jednou z výhod pěstování růží v květináčích je, že můžete rostliny chránit před živočichy, kteří je chtějí sežrat, jako jsou jeleni, svišti a japonští brouci. Nevýhodou je, že růže v květináčích mohou být mnohem rychleji zničeny škůdci, kteří se k nim dostanou, a také chorobami. A bude jim trvat déle, než se zotaví.

Předcházejte chorobám tím, že budete pěstovat zdravé růže na plném slunci. Pokud je to možné, vyhněte se jejich zalévání nad hlavou. Zabraňte jejich přerůstání řezem. Chemické postřiky nepotřebujete, ale pokud je použijete, buďte s nimi konzervativní. Jestliže jsou při použití na zahradě nezdravé a nepříjemné, mnohem více se jich projeví při použití na růžích na terase nebo v domácnosti, kde byste jim byli vystaveni nepřetržitě v prostorách bez dostatečného větrání.

Zvláštní pozornost věnujte zavíječům stonků. Jejich larvy se zavrtávají do stonků a způsobují jejich odumírání. Pokud na čerstvém porostu spatříte malé zelené červíky, odstraňte je, jakmile je spatříte. Pokud uvidíte větve s dutými konci, zkraťte je, dokud se nedostanete za dutiny stonkových zavíječů.

10. Přesaďte a prořežte kořeny

Po dvou až třech letech v květináči začne většina růží chřadnout. Pokud je pouze držíte v nádobě, dokud je nebudete moci zasadit do země, může to být v pořádku. Pokud je plánujete pěstovat v květináči po neomezenou dobu, budete je muset z květináče vyjmout, odstranit část zeminy, prořezat kořeny tak, aby se do květináče dobře vešly a neprovazovaly se, a růže vrátit zpět do květináče s novou zeminou. Rovněž je třeba zastřihnout vrchol tak, aby kořeny a větve byly v poměru.

Ideální doba pro prořezávání kořenů je v zimě, kdy růže spí. Provádět to během vegetačního období, zejména v letních vedrech, by mohlo být pro rostlinu velmi stresující a osudné.

11. Chraňte v zimě

Ochranu v zimě řadíme mezi největší problémy při pěstování růží v květináčích, protože kořeny zamrzají při teplotách, při kterých by v zemi byly v bezpečí.

To je zároveň problém i příležitost. Zajištění odpovídající zimní ochrany je další povinností, která není zdaleka spolehlivá a v některých případech může být nemožná. Pokud vám to však nevadí a jste úspěšní, květináče vám umožní pěstovat růže, které by ve vaší zóně mrazuvzdornosti normálně nepřežily.

11 základních tipů pro pěstování růží v květináčích
Zdroj: florissa.com

Celkově lze říci, že pěstování růží v květináčích je skvělou možností pro ty, kteří nemají dostatek místa v zahradě nebo preferují mobilní aranžování květin. Nicméně, i když přináší určité výhody, vyžaduje pečlivou údržbu a pozornost k detailům. Dodržování těchto 11 základních tipů, jako je správná údržba zalévání, výběr vhodné růže a květináče, a péče o kořeny a zimu, vám pomůže dosáhnout úspěchu a vytvořit krásné a zdravé rostliny.

Určitě si také prohlédněte návod na správné stříhání růží! Růže: návod jak je správně stříhat

11 základních tipů pro pěstování růží v květináčích
11 základních tipů pro pěstování růží v květináčích
Předchozí článekPusťte si do zahrady oblíbené javory!
Pusťte si do zahrady oblíbené javory!
Další článekÚžasný keř jménem krásnoplodka
Úžasný keř jménem krásnoplodka
Julie Skrbková
Julii je vášnivou zahradní nadšenkyni s kreativním duchem.,Ráda se dělí o své znalosti a inspiraci prostřednictvím našeho online magazínu o zahradě, pěstování rostlin, zahradním designu. Julie se nebojí experimentovat s různými styly zahradního designu a kombinovat tradiční prvky s moderními trendy. Její články jsou plné praktických rad, tipů a triků pro úspěšné pěstování rostlin, tvorbu zahradního designu a zvýšení estetického i ekologického potenciálu zahrady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno